Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118073 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

Linoryt – mała forma graficzna - warsztaty plastyczne dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi - relacja

20-04-2016

Linoryt – mała forma graficzna
- warsztaty plastyczne dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi

 

16 kwietnia 2016 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyły się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny, warsztaty plastyczne „Linoryt – mała forma graficzna”, w których wzięło udział 15 bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.

Warsztaty prowadził mgr Jerzy Jankowski, plastyk, pedagog, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobkowicach /pow. jarosławski/, laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym dwukrotnie I miejsca w Międzynarodowym Przeglądzie Ekslibrisów Drzeworytniczych i Linorytniczych w Katowicach w 2004 i 2006 r.

Linoryt to prosta technika graficzna druku wypukłego, również odbitka wykonana tą techniką, stosowana od końca XIX wieku. Do jego wykonania potrzebujemy kawałka linoleum, rylców, farby drukarskiej, wałka do farby drukarskiej, kawałka pleksy lub szkła do rozrobienia farby, łyżeczki i papieru do odbitek. Materiały potrzebne do wykonania linorytu można kupić w sklepie dla plastyków. Linoryty można z powodzeniem robić w warunkach domowych.

Zadaniem każdego uczestnika było narysowanie projektu linorytu (motyw przyrodniczy: ważka, motyl, biedronka, żuk) na kartce papieru oraz odrysowanie go na linoleum w lustrzanym odbiciu (przekalkowanie). Przed przystąpieniem do wycinania należało pamiętać, że w linorycie nie ma szarości. To wypukłości tworzą czarny wzór. Aby uzyskać czarną grafikę na białym tle, należy wyciąć całe tło pozostawiając wypukłe linie rysunku. Dla uzyskania odwrotnego efektu – białego rysunku na czarnym tle – wystarczy pogłębić linie rysunku i pozostawić wypukłe tło. W przypadku czarno-białego linorytu wycinamy te części, które mają być białe, a zostawiamy te które mają być czarne. Efekt światłocienia można uzyskać poprzez zagęszczenie nacięć na linoleum. Po wycięciu rysunku  matrycę pokrywamy równomiernie cienką warstwą farby drukarskiej za pomocą wałka. Farbą pokrywają się tylko części wypukłe, które nie zostały wycięte. Następnie przykładamy kartkę papieru i dokładnymi, okrężnymi ruchami dociskami papier łyżeczką do matrycy. Odklejamy papier i pozostawiamy do wyschnięcia. Z tej samej matrycy można zrobić wiele odbitek (sygnowanie grafiki).

Zdobyte na warsztatach umiejętności, bibliotekarki wykorzystają w pracy z dziećmi i młodzieżą w swoich placówkach, wzbogacając dotychczas stosowane formy pracy z młodymi użytkownikami o kolejną, ciekawą technikę graficzną – technikę linorytu.

Zorganizowanie warsztatów plastycznych dla bibliotekarzy było możliwe dzięki uprzejmości i życzliwości Pana Jerzego Jankowskiego, który zrealizował warsztaty bezpłatnie, nie biorąc za nie wynagrodzenia.

Oprac. Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny

____________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: