Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118118 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

DESKRYPTORY BN - KONIECZNOŚĆ, CZY WYBÓR? - spotkanie dla podkarpackich bibliotekarzy - relacja

14-10-2015

„Deskryptory BN – konieczność, czy wybór?” to temat spotkania dla bibliotekarzy podkarpackich, zorganizowanego 12 października 2015 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Prowadzącym był Wojciech Kowalewski, bibliotekarz  i nauczyciel akademicki z Krakowa oraz członek Zespołu ds. rozwoju Deskryptorów BN.

 

W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze z WiMBP w Rzeszowie oraz z bibliotek województwa podkarpackiego: Brzozowa, Chorzelowa, Cisnej, Dębicy, Hyżnego, Jarosławia, Jasienicy Rosielnej, Jasła, Szebni, Kolbuszowej, Kołaczyc, Krosna, Leska, Lubaczowa, Lubeni, Padwi Narodowej, Polańczyka, Przeworska, Sanoka, Sędziszowa Młp., Skołyszyna, Sokołowa Młp., Stalowej Woli, Strzyżowa, Tarnowca, Trzebowniska i Ustrzyk Dln., łącznie 55 osób. Uczestników szkolenia powitała Monika Ohar-Pawiak, wicedyrektor WiMBP w Rzeszowie. Było to spotkanie informacyjne, w trakcie którego przedstawiono nowy model opracowania i wyszukiwania informacji z użyciem deskryptorów. Ich wprowadzenie przez Bibliotekę Narodową od 1 października 2015 wymusiło na bibliotekach bliższe przyjrzenie się zagadnieniu oraz zmianę dotychczasowego modelu opracowywania zbiorów z zastosowaniem Języka Haseł Przedmiotowych BN. Dla wielu bibliotek, niezależnie rodzaju użytkowanego programu bibliotecznego, wprowadzona zmiana to prawdziwa rewolucja w katalogowaniu i bibliografii. Deskryptory oznaczają m.in.: likwidację opracowania rzeczowego bazującego na gramatyce pozycyjnej JHP, zmiany w strukturze formatu MARC21 w zakresie grupy pól haseł przedmiotowych, scalenie kartotek formalnej i przedmiotowej, zmiany w katalogu on-line BN poprzez wprowadzenie wyszukiwania fasetowego. To problemy, z którymi bibliotekarze opracowujący zbiory, muszą zmierzyć się już dziś, w oczekiwaniu na szczegółowe instrukcje i wytyczne opracowywane obecnie przez Zespół ds. rozwoju Deskryptorów Biblioteki Narodowej. Na spotkaniu informacyjnym dla bibliotekarzy w Rzeszowie padło pytanie: W jaki sposób biblioteki mogą przygotować się na deskryptory? Prowadzący, Wojciech Kowalewski przekonał i uspokoił bibliotekarzy, że wraz z wprowadzeniem deskryptorów, nie nastąpi całkowite przeobrażenie katalogów bibliotecznych, a jedynie ich częściowa modyfikacja w pewnych obszarach. Zaprezentował, na przykładzie systemu SOWA, model współpracy BN z bibliotekami w całej Polsce w zakresie wymiany danych bibliograficznych za pośrednictwem protokołu OAI-PMH. To nowoczesne narzędzie służące do aktualizacji danych katalogowych (w formacie MARC21) sprawdzające się także w nowym modelu opracowania zbiorów, opartym na języku deskryptorów BN. Po spotkaniu, bibliotekarze mieli możliwość zadania Prowadzącemu pytań związanych z problematyką deskryptorów i ich wdrażaniem w konkretnych bibliotekach. Zainteresowanie współczesnymi problemami katalogowania, zwłaszcza w kontekście ich obecności w środowisku sieciowym jest wśród bibliotekarzy podkarpackich niezwykle żywe, dlatego już dziś zapraszamy na kolejne spotkania poświęcone tym zagadnieniom, które odbędą się wkrótce!

 

oprac. Ewa Lelek

Dział Instrukcyjno-Metodyczny

WiMBP w Rzeszowie

______________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: