Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117901 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

"BIBLIOTEKA - MIEJSCE DLA WSZYSTKICH" VI. Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych woj. podkarpackiego - relacja

14-10-2015

„Biblioteka – miejsce dla wszystkich”

VI. Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych woj. podkarpackiego

 

1 i 2 października 2015 roku w Łańcucie obyła się dwudniowa - VI. Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego, zorganizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie we współpracy z Zarządem Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Łańcucie. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Biblioteka – miejsce dla wszystkich”. Tak dobrany temat, umożliwił rozmowę o współczesnej bibliotece publicznej, której funkcjonowanie musi cechować otwartość na potrzeby użytkowników i dostosowanie do nich realizowanych działań, z uwzględnieniem zmieniającego się otoczenia społecznego i ciągle rozwijających się mediów elektronicznych. Zaprezentowano nowatorskie formy działalności bibliotek w zakresie zaspokajania specyficznych potrzeb konkretnych grup użytkowników, m.in. seniorów, obcokrajowców osób niepełnosprawnych, osób wykluczonych społecznie i kulturowo: ale także uczniów, studentów, regionalistów – osób poszukujących informacji i materiałów związanych z różnorodnymi zainteresowaniami. Pokazano możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii informatycznych przy realizacji omawianych form działalności bibliotek.

Konferencję otworzyła: Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. W uroczystym otwarciu uczestniczyli Włodarze Ziemi Łańcuckiej – Stanisław Gwizdak, Burmistrz Łańcuta i Adam Krzysztoń, Starosta Łańcucki oraz  Grzegorz Paczocha, Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Urzędu Miasta Łańcuta.

Merytoryczną część Konferencji rozpoczęła dr hab. Małgorzata Kisilowska z Instytutu Informacji i Studiów Bibliologicznych Uniwersytety Warszawskiego, wystąpieniem „Biblioteka dla wszystkich: o praktykach kulturowych na nowo”. Omówiła m.in. zmiany, jakie nastąpiły w zachowaniach kulturowych Polaków, ich przyczyny i konsekwencje, także w kontekście czytelnictwa i korzystania z bibliotek publicznych.

Następnie uczestnicy zapoznali się z bardzo interesującymi i merytorycznie dobrze przygotowanymi prezentacjami:

„Praca Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem z kultury” - Dagmara Bałycz, Paulina Falkiewicz, Biblioteka Śląska w Katowicach,

„Biblioteka miejscem aktywizacji mieszkańców wokół tradycji lokalnej na przykładzie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie” - Małgorzata Zbroszczyk, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie,

„Działaność WiMBP w Rzeszowie przeciwko wykluczeniom” - Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie,

„Niepełnosprawni wśród książek w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej” - Teresa Leśniak, dyrektor KBP w Krośnie,

„Regionalne zbiory cyfrowe; moda czy konieczność?” - Andrzej D. Jagodziński, dyrektor MiPBP w Kolbuszowej.

Drugi dzień Konferencji rozpoczęła wizyta w Bibliotece Zamkowej – Muzeum Zamku w Łańcucie, która jest przykładem zachowanej niemal w całości, rodowej biblioteki magnackiej, z bogatym  księgozbiorem liczącym 22 tysiące woluminów. Dzięki uprzejmości kierownika Biblioteki, Daniela Reniszewskiego, uczestnicy mogli zobaczyć chociaż niewielką cząstkę spośród niezwykle interesujących starodruków, kartografii, grafiki i rękopisów z księgozbioru kolejnych spadkobierców Łańcuta – Potockich.

Uczestnicy zwiedzili również Miejska Bibliotekę Publiczna w Łańcucie, po której oprowadzała dyrektor Małgorzata Sońska, a kierownicy poszczególnych agend mówili o swojej codziennej działalności na rzecz użytkowników. W formie prezentacji multimedialnej pokazano zebranym najciekawsze, z szerokiej i różnorodnej oferty, formy pracy realizowane przez łańcucką bibliotekę dla środowiska lokalnego. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli również film promujący walory Ziemi Łańcuckiej, przygotowany przez Starostwo.

Gościem konferencji był Tomasz Cieślik, kierownik zespołu MAK+ z Instytutu Książki w Warszawie. Przedstawił rozwiązania przyjęte dla komputerowego programu bibliotecznego MAK+ w związku z wprowadzaniem Deskryptorów Biblioteki Narodowej. Skupił się na zaprezentowaniu ułatwień przygotowywanych przez twórców programu, z których będą mogli bezpłatnie korzystać wszyscy „makowcy”.

Konferencję zamknęła Barbara Chmura, Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, serdecznie dziękując współorganizatorom, prelegentom i uczestnikom za aktywny udział w obradach.

Ostatnim punktem programu, było wspólne zwiedzanie Muzeum Zamku w Łańcucie, jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce oraz Powozowni z niezwykle interesującą kolekcją pojazdów konnych.

Miłym akcentem było wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych, w organizowanym przez Zarząd Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich konkursie na najciekawsze wydarzenie zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek w 2014 roku. Z rąk Małgorzaty Sierżęgi, przewodniczącej i Andrzeja D. Jagodzińskiego, wiceprzewodniczącego Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie, nagrody odebrali Marta Utnicka, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta im. Juliana Przybosia w Strzyżowie – Puchar za zajęcie I miejsca; Teresa Leśniak, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie - Dyplom za zajęcie II miejsca oraz Małgorzata Sońska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie i Elżbieta Tkacz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu – wyróżnienia w konkursie.

Również dzięki przedstawicielom SBP, uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi publikacjami dotyczącymi bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa z oferty wydawniczej Stowarzyszenia.

 

oprac. Lucyna Kloczkowska

Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego

WiMBP w Rzeszowie

_________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: