Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118082 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

WIERSZE DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW KS. JANA TWARDOWSKIEGO - szkolenie dla bibliotekarzy - relacja

26-06-2015

„MRÓWKO, WAŻKO, BIEDRONKO”. WIERSZE DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW KS. JANA TWARDOWSKIEGO

- relacja ze szkolenia dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi

 
 

25 czerwca 2015 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się szkolenie poświęcone twórczości Jana Twardowskiego pt. „Mrówko, ważko, biedronko”. Wiersze dla młodych księdza Jana Twardowskiego, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny w 100. rocznicę urodzin poety.

W szkoleniu wzięło udział 18 pracowników oddziałów i filii dla dzieci bibliotek publicznych woj. podkarpackiego.

Spotkanie otworzyła i uczestników przywitała Monika Ohar-Pawiak, zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.


Sylwetkę i twórczość Jana Twardowskiego, księdza, poety, prozaika, najwybitniejszego twórcy współczesnej liryki refleksyjno-religijnej, autora pięknych wierszy przepojonych głęboką wiarą, miłością do ludzi i zwierząt przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej pt. „Jan Twardowski – poeta humoru i nadziei”, prowadząca zajęcia Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie.
Wypowiadając się o poezji ks. Twardowskiego podkreśliła, że uczy ona patrzeć na świat, zachwycać się przyrodą, czerpać radość z życia, dostrzec piękno w szarej rzeczywistości, bawi i skłania do refleksji. Najbardziej ulubioną i najważniejszą twórczością ks. Jana była twórczość dla dzieci: Najchętniej piszę dla dzieci. Fascynuje mnie dziecięcy sposób patrzenia. Dziecko jest pełne ufności do świata. 
Ma bowiem jasną świadomość, że istnieje ktoś większy i mocniejszy od niego. Dla dzieci Jan Twardowski napisał: Zeszyt w kratkę, Na osiołku, Patyki i patyczki, Kasztan dla milionera, Kubek z jednym uchem, Nie tylko wrona chodzi zdziwiona, Uśmiech na Gwiazdkę, Utwory dla dzieci.


Kolejnym punktem szkolenia były warsztaty „Jak popularyzować twórczość Jana Twardowskiego wśród młodych czytelników”. Celem warsztatów prowadzonych metodami aktywnymi było dostarczenie ciekawych pomysłów i rozwiązań pozwalających na kreatywne ich wykorzystanie w pracy z dziećmi i młodzieżą w bibliotece. Uczestnicy podzieleni na grupy brali udział w takich formach pracy jak: Niedokończone zdania, Zasady/kontrakt, głośne czytanie i rozmowa na temat przeczytanych utworów, wykonanie ilustracji do wybranego utworu, wystawa prac, zabawy słowem – układanie z wyrazów wyszukanych i wyciętych w kolorowych gazetach tytułu ulubionego wiersza lub opowiadania, błyskawiczny konkurs literacki z ciekawymi nagrodami książkowymi, edukacja medialna – hasło propagujące twórczość ks. Jana, znane cytaty Jana Twardowskiego, zabawy na podniesienie nastroju – Elfy, olbrzymy, czarodzieje, Pif – paf  w samo południe. 


Na zakończenie Małgorzata Sierżęga omówiła nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży, które warto przeczytać i polecać do przeczytania młodym czytelnikom bibliotek, następujących wydawnictw: Akapit Press (M. Fox Zakochaj się, mamo, E. Przybylska Doba z Modliszką, A. Tyszka Smażone tablety), Bis (A. Frączek Sprężynek na tropie tajemnic, M. Kowaleczko-Szumowska Fajna ferajna), Bosz (A. Taborska Licho i inni), Dwie Siostry (D. Kassjanowicz Cześć, wilki!, A. i D. Mizielińscy Pod ziemią, pod wodą), Literatura (A. Frączek Śmiechu warte, M. Brykczyński Czary. Nieco szerszy wybór wierszy, I. Landau Ostatnie piętro, Z. Orlińska Stary Noe, M. Strękowska-Zaremba Willa Trzech Łotrów, P. Wakuła Jagiełło pod… prysznicem, K. Wasilkowska Jowanka i gang spod Gilotyny, P. Witek Plaża tajemnic, W. Wolański Szara mysza), Narodowe Centrum Kultury (G. Kasdepke Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle plus jedna), Nasza Księgarnia (B. Kosmowska Panna Foch, Skrzat (M. Ostrowska Tygrys i Lula), Święty Wojciech (Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim), Wilga (T. Schamp Otto jeździ Tam i z Powrotem), Zeszyty Literackie (A. Piwkowska Franciszka).

                                                             
Małgorzata Sierżęga
                                                                        Dział Instrukcyjno-Metodyczny

                                                           

--------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: