Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118141 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

TEATR CIENI - warsztaty plastyczno-teatralne dla bibliotekarzy - relacja

27-05-2015

 

TEATR CIENI

- warsztaty plastyczno-teatralne dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi

w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego

 

W sobotę, 16 maja 2015 roku w Teatrze „Maska” w Rzeszowie przy ul. Mickiewicza 13 odbyły się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie, warsztaty plastyczno-teatralne „Teatr cieni”, w których wzięło udział 20 bibliotekarzy pracujących z dziećmi w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.

Warsztaty prowadzili pracownicy Teatru „Maska” – aktorzy Kamila Korolko i Henryk Hryniewicki oraz plastycy Iwona Walicka i Mariusz Haba, którzy zapoznali uczestników z historią teatru cieni, sposobem wykonania i animacją lalek cieniowych.

Teatr cieni to odmiana teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Polega na animowaniu tzw. lalki cieniowej, wykonanej najczęściej z odpowiednio wyprawionej skóry, barwnie pomalowanej i umieszczonej za oświetlonym ekranem, na którym widzowie oglądają jej postać. Źródła światła umieszczone są za ekranem, zaś lalkami porusza niewidoczny dla publiczności aktor, zazwyczaj użyczający im głosu. Teatr cieni powstał w Chinach w III w. p.n.e. Największą popularność zdobył w krajach Dalekiego Wschodu (Indiach, Birmie, Indonezji) oraz tam gdzie ze względów religijnych nie wolno było występować aktorom (np. w Turcji). Odmianę teatru cieni stanowią tzw. cienie hiszpańskie, czyli cieniowe postaci aktorów odtwarzających akcję sztuki za ekranem. W XVIII wieku teatr cieni trafił do Europy, gdzie był prezentowany jako egzotyczna rozrywka („chińskie cienie”), a w XX wieku stał się jedną z form nowoczesnego teatru lalek, chętnie wykorzystywaną ze względu na niezwykłe możliwości artystyczne, jakie stwarza.

Zajęcia składały się z trzech koncepcyjnie powiązanych części. W części pierwszej aktorzy zapoznali uczestników z historią teatru cieni, budową scenografii (biały, płócienny ekran) oraz sposobami operowania światłem i cieniem. W części drugiej każdy bibliotekarz pod czujnym okiem plastyków wykonał samodzielnie witrażową, ruchomą lalkę płaską z  przygotowanych materiałów (pleksa, relief do szkła, farby witrażowe, kołki drewniane o przekroju 6-8 mm, gwoździki). W trzeciej części warsztatów uczestnicy przygotowując krótkie scenki do tekstu Janoscha „Dzień dobry, świnko” uczyli się pod kierunkiem aktorów animowania wykonanymi przez siebie ruchomymi lalkami płaskimi (Miś, Tygrysek, Świnka, Robaczek, Kura, Krowa, Smardz, Czerwonogłówiec, Podgrzybek) oraz gry cieniem.

Na zakończenie wszyscy bibliotekarze otrzymali od prowadzących imienne zaświadczenia, potwierdzające aktywny udział w warsztatach.

Organizatorzy serdecznie dziękują Dyrektorom publicznych bibliotek woj. podkarpackiego, którzy opłacili udział wytypowanych przez siebie bibliotekarzy. Dzięki ich zaangażowaniu i pomocy finansowej bibliotekarze zdobyli kolejne umiejętności, które wzbogacą stosowane dotychczas metody pracy z czytelnikiem w bibliotece o nową formę –teatr cieni.

Oprac. Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny

WiMBP w Rzeszowie

___________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: