Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118167 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

POTENCJAŁ KATALOGÓW NOWEJ GENERACJI W POZYSKIWANIU CZYTELNIKA - relacja

27-05-2015

 

Potencjał katalogów nowej generacji w pozyskiwaniu czytelników

 

„Potencjał katalogów nowej generacji w pozyskiwaniu czytelników” to temat spotkania zorganizowanego 25 maja 2015 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Uczestników szkolenia powitała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, obecna była także wicedyrektor Monika Ohar-Pawiak. Prowadzącym był Wojciech Kowalewski, bibliotekarz i nauczyciel akademicki z Krakowa, bibliotekarz i nauczyciel akademicki z Krakowa a także przewodniczący Konsorcjum Bibliotek - Użytkowników Systemów "SOWA". W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze z WiMBP w Rzeszowie oraz z bibliotek województwa podkarpackiego (Boguchwały, Chłopic, Chorzelowa, Czermina, Grodziska Dolnego, Jarosławia, Jasienicy Rosielnej, Kolbuszowej, Lubaczowa, Lubeni, Mielca, Niska, Pawłosiowa, Ropczyc, Sędziszowa Małopolskiego, Sokołowa Małopolskiego, Świlczy, Trzebowniska i Tyczyna).

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na ważne elementy rozwoju technologicznego, dokonującego się w otoczeniu bibliotek publicznych. Postęp technologiczny skłania biblioteki do takich zmian w funkcjonowaniu, aby były one nowoczesne i niezmiennie przyjazne dla użytkowników. Współdziałanie bibliotek doprowadziło do dynamicznego wzrostu nowatorskich usług internetowych dla użytkowników wiążących się m.in. z wdrożeniem protokołów nowej generacji w systemie bibliotecznym (OAI-PMH, API, MARC XML). Pokazano na przykładach bibliotek krakowskich, w jaki sposób wprowadzone udogodnienia w katalogach OPAC (operacje samoobsługowe, możliwość zdalnego zapisu czytelnika do biblioteki, możliwość interakcji użytkowników z biblioteką online), dostęp do zasobów Biblioteki Internetowej Wolne Lektury i IBUK Libra, dynamiczne wyszukiwanie i autouzupełnianie list wyszukiwania, zastosowanie filtrów nowej generacji itp., wpływają na wzrost czytelnictwa. Nowoczesne biblioteki to nowe formy wyszukiwania i prezentowania informacji a także nowoczesny sposób dostępu do zbiorów, również elektronicznych. W. Kowalewski zwrócił uwagę bibliotekarzy na najistotniejsze, z punktu widzenia użytkowników, elementy stron internetowych bibliotek, które znacznie wpływają na ich atrakcyjność. Część szkolenia poświęcono zagadnieniu kreowania informacji bibliograficznej w katalogach online i serwisach społecznościowych oraz budowania pozytywnego wizerunku biblioteki w Internecie. Prowadzący zachęcał bibliotekarzy do włączenia e-booków do zbiorów bibliotek poprzez pokazanie statystyk wybranych bibliotek (case study), potwierdzających wzrost poziomu czytelnictwa, odwiedzin, wzrost liczby aktywnych sesji i czasu czytania dokumentów od chwili ich włączenia do katalogów. W drugiej części szkolenia omówiono deskryptory – nowe i równie ważne zagadnienie, z którym w najbliższej przyszłości zmierzą się wszystkie biblioteki, niezależnie od rodzaju użytkowanego oprogramowania bibliotecznego, statusu czy rangi. Omówiono najważniejsze zmiany w elektronicznym opracowaniu zbiorów bibliotecznych, opracowywane obecnie przez Bibliotekę Narodową. Zarówno te zapowiadane, jak i aktualnie dokonujące się zmiany w bibliotekach, podyktowane są przede wszystkim łatwiejszym dotarciem do zbiorów bibliotecznych dla użytkowników.

oprac. Ewa Lelek

Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: