Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118104 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

ZE SŁOŃCEM W HERBIE – twórczość Kornela Makuszyńskiego dla młodych czytelników - relacja z seminarium dla bibliotekarzy

26-06-2014

„Ze słońcem w herbie” - twórczość Kornela Makuszyńskiego dla młodych czytelników
- relacja z seminarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi.

 

 

18 czerwca 2014 r. w sali wykładowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny seminarium pt. „Ze słońcem w herbie” – twórczość Kornela Makuszyńskiego dla młodych czytelników, w którym wzięło udział 26 bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą w podkarpackich bibliotekach publicznych.

 

Uczestników spotkania powitała Pani Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

 

Sylwetkę i twórczość Kornela Makuszyńskiego, znakomitego pisarza dla dzieci i młodzieży przedstawiła w formie wykładu „Kornel Makuszyński wczoraj i dziś” prof. dr hab. Alicja Baluch, od wielu lat związana z Akademią Pedagogiczną w Krakowie, literaturoznawca, krytyk, poetka, pisarka, badacz literatury, popularyzatorka książki dziecięcej i czytelnictwa, autorka zbiorów baśni, opowiadań i tomików poetyckich dla dzieci (Echobajki, Kot ma psa: dla i o nastolatkach, Kołowanki filozoficzne dla dzieci, W szklanej kuli) oraz publikacji poświęconych literaturze dziecięcej (Dziecko i świat przedstawiony, czyli tajemnice dziecięcej lektury, Archetypy literatury dziecięcej, Czyta, nie czyta… (o dziecku literackim), Książka jest światem. O literaturze dla dzieci małych oraz dla dzieci starszych i nastolatków). Wypowiadając się o twórczości Kornela Makuszyńskiego podkreślała, że emanuje ona serdecznością, wiarą w ludzką dobroć i potęgę charakteru, wielobarwnym humorem, który towarzyszy wszystkim postaciom i wydarzeniom. Niełatwe życie zdecydowało o osobowości pisarza i bohaterach jego książek, wiernych zasadzie „zło dobrem zwyciężaj”. W hołdzie dla znakomitego pisarza, co roku jest przyznawana nagroda żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami, książkę literacką dla dzieci. Jest to Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, a laureat konkursu otrzymuje statuetkę Koziołka Matołka z brązu.

 

Bajeczny Katalog Dziecięcy MOLIK zaprezentowała bibliotekarzom Karolina Troka, przedstawicielka Firmy MOL. MOLIK przypomina grę komputerową, wprowadza dzieci w świat nowoczesnych technologii, uczy korzystania ze zbiorów, wyszukiwania i wybierania potrzebnych informacji. Może pracować zupełnie samodzielnie – niezależnie od posiadanego systemu bibliotecznego. Rozbudza i rozwija zainteresowanie książkami, w myśl zasady – nauka przez zabawę. Edukacyjny program komputerowy jest skierowany do najmłodszych czytelników bibliotek publicznych i szkół podstawowych oraz przedszkoli – dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Pozwala dzieciom nie tylko samodzielnie wyszukiwać zbiory, ale przede wszystkim zachęca do czytania i korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Posiada kolorową szatę graficzną, wpadające w ucho efekty dźwiękowe oraz głos lektora czytającego fragmenty książek. Przewodnikiem po katalogu jest sympatyczny pluszowy stworek – fioletowy MOLIK, który krok po kroku zapoznaje dzieci z kolejnymi etapami wyboru książki. Katalog w sposób obrazowy ukazuje całą zawartość zbiorów bibliotecznych, które są podzielone na trzy rodzaje: książki, nagrania (płyty z muzyką oraz tzw. książka mówiona), filmy. Umożliwia zapoznanie się nie tylko za okładką danego utworu, ale również wysłuchanie fragmentu książki czy części nagrania. Program wyposażony jest w prawie 3 000 gotowych, multimedialnych opisów najpopularniejszych tytułów dziecięcych, z systemem graficznej klasyfikacji treści oraz zawiera narzędzie do tworzenia i modyfikacji własnych opisów i klasyfikacji przez bibliotekarzy.

 

W drugiej części seminarium, Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie w prezentacji „Biblioteczna Korneliada” omówiła wykorzystanie utworów Kornela Makuszyńskiego w pracy z dziećmi w bibliotece. Zaprezentowała ciekawe formy pracy: konkursy czytelnicze („Bohaterowie książek Kornela Makuszyńskiego”, „Dwie panny i jeden szatan”) i plastyczne („Wesoły przyjaciel z książki Kornela Makuszyńskiego”, „Kornel Makuszyński w krzywym zwierciadle”), lekcje biblioteczne (Nasz pisarz – Kornel Makuszyński), głośne czytanie fragmentów utworów, krótkie inscenizacje i przedstawienia kukiełkowe („Szewc Kopytko i kaczor Kwak”, „Cień Kornela”), opowiadanie („Co się stało z Fiki-Miki, gdy opuściła brzeg Afryki…?), quizy i krzyżówki, zabawy biblioteczne („Śladami Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki, czyli Kornel Makuszyński dla najmłodszych”) i ruchowe („Powietrzna trąba”, „Łańcuch zalet i wad”, „Wyścig koziołków”). Celem instruktorki było zainspirowanie i zachęcenie bibliotekarzy do zorganizowania podobnych zajęć w swoich bibliotekach, przypominających kolejnemu pokoleniu młodych czytelników sylwetkę i twórczość „pisarza ze słońcem w herbie”, a okazją – przypadająca w tym roku 130. rocznica urodzin „autora uśmiechniętych książek”.

 

Na zakończenie Małgorzata Sierżęga przedstawiła najnowsze publikacje dla dzieci i młodzieży łódzkiego Wydawnictwa Literatura: G. Bąkiewicz Ale kino!, D. Combrzyńska-Nogala Możesz wybrać, kogo chcesz pożreć, A. Czerwińska-Rydel W podróży ze skrzypcami, M. Górna Krzyś, niania i ja, A. Grabowski Wojna na Pięknym Brzegu, J. Jagiełło Pamiętnik Czachy, K. Jerzykowska Pasażer nie z tej ziemi, Z. Orlińska Ani słowa o Zosi, B. Ostrowicka Franuś, gdzie ty masz głowę, R. Piątkowska Ciekawe co będzie jutro?, K. Ryrych O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych, Za wszelką cenę, B. Stenka Sekundnik, P. Wakuła Mój tata jest olbrzymem, R. Witek Klub Latających Ciotek. Tematyka prezentowanych nowości wydawniczych (dojrzewanie, samotność, odmienność, pierwsza miłość, przyjaźń, rozwód rodziców, samodzielność, więź braterska) powinna zachęcić młodych czytelników do odwiedzenia bibliotek i przeczytania wartościowych książek.

 

Uczestnicy seminarium otrzymali materiały promocyjne i prezentowane książki Wydawnictwa Literatura oraz opracowane w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym wydawnictwo Oddziały i filie dla dzieci w województwie podkarpackim w liczbach 2013, przedstawiające stan i działalność dziecięcych bibliotek publicznych Podkarpacia.

 

Oprac. Małgorzata Sierżęga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

--------------------------------------------------------------------

GALERIA 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: