Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118122 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

JAK TO ROBIĄ INNI? - nowe formy działalności w nowoczesnej przestrzeni biblioteki - relacja

04-06-2014

„Jak to robią inni? – nowe formy działalności w nowoczesnej przestrzeni biblioteki”
- wyjazd studyjny podkarpackich bibliotekarzy do bibliotek w woj. małopolskim i śląskim.

 

Podczas trwającego trzy dni, majowego wyjazdu 2014 roku, 45-osobowa grupa bibliotekarzy podkarpackich z 28 bibliotek publicznych miała okazję zobaczyć 8 nowoczesnych bibliotek – 3 bibliotek w woj. śląskim (MBP w Jaworznie, MBP w Mikołowie, MBP w Piekarach Śląskich) oraz 5 bibliotek w woj. małopolskim (PiMBP w Brzesku, MBP w Myślenicach, MBP w Chrzanowie, MBP Galeria Książki w Oświęcimiu, Arteteka WBP w Krakowie).

Autorem projektu i organizatorem wyjazdu zrealizowanego w całości ze środków dotacji Fundacji Społeczeństwa Informacyjnego była Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie oraz koordynator regionalny Programu  Rozwoju Bibliotek na Podkarpaciu.

Wszystkie odwiedzone biblioteki zostały wybudowane, rozbudowane lub generalnie wyremontowane w ciągu ostatnich pięciu lat, uzyskując bardzo nowoczesną, efektowną aranżację przestrzeni bibliotecznej. Dyrektorzy bibliotek byli bardzo gościnni i chętnie dzielili się z podkarpackimi bibliotekarzami swoimi doświadczeniami związanymi zarówno z budową i modernizacją budynków bibliotek, jak też z działalnością kulturalno-oświatową kierowanych przez siebie instytucji kultury.

W pierwszym dniu bibliotekarze zwiedzili Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Brzesku, zlokalizowaną w centrum miasta w nowoczesnym, trzykondygnacyjnym budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego o pow. ponad 3,5 tys. m². W nowej, okazałej siedzibie, przystosowanej dla osób niepełnosprawnych, brzeska instytucja poszerzyła ofertę kulturalno-edukacyjną kierując ją do wszystkich grup społecznych, począwszy od najmłodszych dzieci do seniorów a także osób niepełnosprawnych, również umysłowo, dla których organizuje cykliczne zajęcia terapeutyczne. Nasi bibliotekarze mieli okazję zobaczyć efekty terapii zajęciowej w postaci pięknych obrazów, malowanych różną techniką i różnymi sposobami, w zależności od rodzaju niepełnosprawności, które są wystawiane na sprzedaż na corocznej aukcji.

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach sąsiaduje z ośrodkiem kultury, szkołami i leży na trasie wiodącej w kierunku rekreacyjnej części miasta. Budynek przypominający otwartą księgę łączy nowoczesność z funkcjonalnością. Loftowe wnętrza biblioteki utrzymane są w stylu postindustrialnym, który najbardziej widoczny jest w holu, gdzie jako element wykończeniowy ścian i sufitów zastosowano surowy beton architektoniczny. W bibliotece działa Myślenicki Klub Fantastyki, Grupa Literacka „Tilia”, Teatr „Przy Drodze”, a swoje artystyczne dokonania prezentuje Myślenicka Grupa Fotograficzna.

Budynek Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie zlokalizowany wzdłuż całej ulicy Rajskiej (czytelnicy udając się do biblioteki mawiają, że idą po prostu „na Rajską”) liczący 202 m długości został gruntownie wyremontowany w latach 1994-2000. W maju 2010 r., w nowych pomieszczeniach na III piętrze utrzymanych w bardzo oszczędnej, stonowanej kolorystyce rozpoczęła działalność Czytelnia Główna. Żywszymi kolorami odznaczają się w niej jedynie książki i elementy systemu informacji wizualnej. Aby czytelnik czuł się swobodnie w pomieszczeniu zrezygnowano z przydzielania miejsc przy stolikach – każdy może usiąść tam, gdzie mu wygodniej, a czytelnik może równocześnie pracować z książką i laptopem.

Arteteka w Krakowie to przestronna, przeszklona, nowocześnie zaaranżowana przestrzeń, pozwalająca na swobodne obcowanie ze sztuką. Mieści się na ul. Rajskiej, w skrzydle budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Jej zadaniem jest łączenie różnych dyscyplin sztuk z działaniami multimedialnymi, czyli możliwość korzystania na miejscu z programów użytkowych i multimediów, odsłuchiwania muzyki, jej komponowania, obejrzenia filmu czy zorganizowania spotkania dyskusyjnego, projektowania grafiki komputerowej, korzystania z gier, nowych form książki, komiksu, możliwość obcowania z liberaturą. W dość wąskich, ale długich pomieszczeniach Arteteki nasi bibliotekarze zobaczyli widok niecodzienny, ludzi w różnym wieku, w większości młodych, siedzących ale przede wszystkim… leżących na podłodze w różnych działach biblioteki i różnych zakamarkach na wygodnych poduchach i leżankach i czytających książki! Stworzono tu nowoczesne miejsca do pracy grupowej, spotkań, ale jest też możliwość indywidualnej, spokojnej pracy i nauki.

W drugim dniu bibliotekarze jako pierwszą na trasie zwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu, która od 2011 roku mieści się w nowej siedzibie. Obecnie, ta Biblioteka „Galeria Książki”, wyglądem przypominająca galerię handlową liczy ponad 5 tys. m², a jej wnętrze stanowią otwarte przestrzenie komunikacyjne, by każdy wchodząc „niejako przy okazji”, mógł poruszać się w niej w sposób nieskrępowany. Na parterze budynek przecina „Galeria przechodnia”, która stanowi jednocześnie szlak komunikacyjny i miejsce, gdzie można obejrzeć wystawę. Rodzice z małymi dziećmi mają do dyspozycji bawialnię „Mikroświat zabawy”, gdzie mogą bezpiecznie zostawić maluchy i udać się do specjalnie dla nich przeznaczonego miejsca VIP, dla „Bardzo Ważnych Rodziców”. Oryginalnym i atrakcyjnym elementem wystroju biblioteki jest znajdujący się w dziale młodzieżowym model Fiata 126p. Przy bibliotece powstała, jedyna taka w kraju, Aleja Pisarzy, upamiętniająca pisarzy współcześnie żyjących, gdzie jako pierwszy odsłonił swą tablicę Andrzej Stasiuk. Biblioteka Galeria Książki jest wizytówką i elementem promocji miasta oraz stanowi nową przestrzeń spotkań ludzi, a jej niewątpliwym atutem jest lokalizacja i skupienie w jednym miejscu wszystkich usług i zbiorów.

Drugą tego dnia biblioteką, jaką zobaczyli bibliotekarze, była Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie, mieszcząca się od 2009 roku w zaadaptowanym na bibliotekę budynku kina „Adria”. Przebudowa budynku polegała na demontażu foteli w sali kinowej, rozbudowie części parterowej o czytelnię prasy oraz wybudowaniu antresoli w obrysie dawnej sali kinowej, na której został zgromadzony księgozbiór czytelni. Wyposażenie biblioteki to połączenie tradycji z nowoczesnością. Niepowtarzalny klimat uzyskano dzięki klasycznym, stylowym meblom bibliotecznym. Dzięki połączeniu trzech funkcji – biblioteki, kina i sceny kameralnej środowisko lokalne zyskało nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się instytucję kultury, która wzbogaciła swoją ofertę o prezentację filmów i organizację koncertów.

Duże wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobiła trzecia, odwiedzona tego dnia biblioteka, Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich. W tym przypadku nie chodziło jednak o architekturę budynku, lecz o bogatą działalność środowiskową, edukacyjną i kulturalną biblioteki, skierowaną do wszystkich grup użytkowników. Biblioteka posiada Certyfikat Jakości CAL, przyznawany instytucjom, które pracują metodami projektowymi, oddziałują na środowisko lokalne w ścisłej współpracy z partnerami oraz rozwijają wolontariat. Głównym celem przyświecającym działaniom piekarskich bibliotekarzy jest stworzenie z biblioteki miejsca międzypokoleniowej wymiany myśli i wiedzy, zapewnienie profesjonalnego poziomu swych usług, ich popularyzacja oraz budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki w swoim środowisku i na zewnątrz, czemu służy m.in. zaangażowanie biblioteki w różnorodne projekty o zasięgu europejskim i międzynarodowym, np. biblioteka w Piekarach Śląskich została jednym z 10 laureatów konkursu grantowego EIFL-PLIP, stając się tym samym pierwszą biblioteką z Polski, która wygrała ten konkurs od początku jego istnienia i zyskując aż 20 tys. dolarów na realizację projektu „Programowanie ciekawości”. Na konkurs wpłynęły 273 wnioski z 71 krajów w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie! Serdecznie gratulujemy!

W ostatnim, trzecim dniu podkarpaccy bibliotekarze gościli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, mieszczącej się w nowoczesnym budynku o pow. prawie 3 200 m². Położenie instytucji w centrum miasta jest jej niewątpliwym atutem. W pobliżu przebiega główna arteria komunikacyjna i węzłowe punkty przesiadkowe, co pozwala na sprawną komunikację z innymi osiedlami oraz ułatwia dostęp do biblioteki osobom spoza miasta. Budynek o kształcie trzech przenikających się kostek wkomponowanych w istniejącą zieleń ma loftowe wnętrza, z charakterystycznymi otwartymi przestrzeniami, pozbawionymi korytarzy i drzwi. Przestrzeń kształtowana jest odpowiednim układem sprzętu i mebli bibliotecznych. Biblioteka w Jaworznie jest atrakcyjnym miejscem spotkań dla mieszkańców miasta, jest ważnym ośrodkiem życia kulturalnego (Kraina Łagodności, Życie jest teatrem, Literackie delicje, Mój wybór – moje życie, Klub teatralny, Kondycja ludzka, Klub filmowy), edukacyjnego (Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym, Komputerowy survival, Urodziny z książką, Literacki zagajnik, Klub czytających dziadków) oraz miejscem, z którego mieszkańcy mogą być dumni.

Ostatnią na trasie wyjazdu studyjnego biblioteką była Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, mieszcząca się od 2010 roku w nowoczesnym, liczącym 3 200 m² powierzchni budynku, z przeszklonym dachem. Szklany dach jest bardzo ważnym architektonicznym elementem, gdyż dzięki niemu, możliwe jest korzystanie z naturalnego, dziennego światła prawie w każdym miejscu budynku. Biblioteka w Chrzanowie to instytucja otwarta, która zachęca nowoczesnymi rozwiązaniami przestrzennymi i komunikacyjnymi, a także swobodnym i bezpośrednim dostępem do informacji, bogatej oferty usług bibliotecznych oraz ciekawych propozycji kulturalnych (warsztaty literackie, plastyczne, komputerowe i kulturoznawcze, kursy e-learningowe, spotkania literacko-muzyczne, zajęcia interaktywne, biblioterapia, bookcrossing).

Trzydniowy wyjazd studyjny był niezwykle atrakcyjny i bogaty we wspaniałe wrażenia estetyczne związane z nowoczesną architekturą małopolskich i śląskich bibliotek.  Obszerne i funkcjonalne gmachy, kolorystyka i estetyczny wystrój wnętrz, dobre warunki techniczne lokali (klimatyzacja, monitoring, dźwiękoszczelne szyby, windy), bogaty księgozbiór, różnorodna oferta kulturalno-edukacyjna zapewniają czytelnikom bezpieczne, spokojne i komfortowe warunki do ciekawego i miłego spędzania czasu wolnego w bibliotece. Ogromne przestrzenie i atrakcyjne wnętrza umożliwiają realizację zarówno tradycyjnych, jak też innowacyjnych form działalności bibliotecznej, stając się ważnymi ośrodkami życia kulturalnego i intelektualnego miasta, a zarazem miejscem spotkań i dyskusji oraz twórczej pracy i rozwijania życiowych pasji ich mieszkańców. Nasi bibliotekarze uważnie podpatrywali i podziwiali, a jednocześnie troszkę „zazdrościli” warunków, w jakich mogą pracować ich koledzy z odwiedzonych bibliotek - przestronnych, klimatyzowanych pomieszczeń, bogatych zbiorów tradycyjnych i elektronicznych, nowoczesnego umeblowania i sprzętu komputerowego, przychylności i uznania władz, życzliwości i serdeczności swoich kolegów bibliotekarzy oraz pomysłowości i pasji widocznej w tym co robią, aby ich biblioteki były miejscem, którym można się chwalić i z którego można być dumnym.

 

Oprac. Ewa Lelek, Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie

___________________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: