Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118040 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

„Potrzeby czytelnicze osób starszych i niepełnosprawnych, rola i możliwości bibliotek w ich zaspokajaniu” - seminarium

17-10-2011

października 2011 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno – Metodyczny, seminarium „Potrzeby czytelnicze osób starszych i niepełnosprawnych, rola i możliwości bibliotek w ich zaspokajaniu”. W spotkaniu wzięli udział bibliotekarze z podkarpackich bibliotek publicznych.


Uczestników seminarium powitała Pani Barbara Chmura, pełniąca obowiązki dyrektora WiMBP w Rzeszowie.


Bibliotekarze podkarpaccy mieli okazję wysłuchać wykładu dr hab. Małgorzaty Fedorowicz - Kruszewskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu „W jaki sposób przygotować biblioteki do obsługi osób niepełnosprawnych i w wieku senioralnym”, która przedstawiła własną koncepcję na temat projektowania uniwersalnego i jego wykorzystania w środowisku bibliotek. W bibliotece uwzględniającej idee projektowania uniwersalnego każdy użytkownik czuje się dobrze, może bez przeszkód dostać się do budynku i w nim się poruszać, ma dostęp do materiałów drukowanych i elektronicznych, może brać udział w różnych formach aktywności proponowanych przez bibliotekę a przeszkolony personel biblioteczny wspiera starszych i niepełnosprawnych czytelników. Elementy działalności bibliotecznej mające wpływ na równość w dostępie do biblioteki to: planowanie i polityka biblioteczna, bezbarierowe wejście oraz wnętrze, personel biblioteczny, technologie wspomagające, zbiory i informacja o nich, organizacja zbiorowych form pracy z użytkownikiem.


Kolejnym punktem seminarium była prezentacja multimedialna Małgorzaty Augustyn, instruktora ds. czytelnictwa dorosłych pt.”Obsługa osób starszych i niepełnosprawnych w bibliotekach publicznych: zbiory, usługi biblioteczne”. W swoim wystąpieniu omówiła „specjalne materiały czytelnicze” przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, niesłyszących, starszych i z niepełnosprawnością intelektualną, które umożliwiają kontakt tej grupie czytelniczej z literaturą. Szczegółowo przedstawiła różne formy pracy bibliotecznej skierowane do osób starszych i niepełnosprawnych.


Seminarium było również miejscem wymiany doświadczeń. Pani Krystyna Ziemba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle przedstawiła działalność MBP skierowaną do osób starszych pt. „Seniorzy w jasielskiej bibliotece publicznej”.


Natomiast Pan Stanisław Wójtowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej omówił działalność „Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na rzecz ludzi potencjalnie wykluczonych”  na przykładzie Filii Nr - 6 Centrum Multimedialne, Filii Nr 4 i Filii Nr 7.

 

Małgorzata Augustyn

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: