Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118008 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

"ALEKSANDER FREDRO - między biografią, literaturą i czytelnictwem „ - seminarium dla bibliotekarzy z woj. podkarpackiego

28-11-2013

 

"ALEKSANDER FREDRO - między biografią, literaturą i czytelnictwem"

- seminarium dla bibliotekarzy z woj. podkarpackiego

 

22 listopada 2013 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się zorganizowane przez Dział Instrukcyjno – Metodyczny seminarium "Aleksander Fredro - między biografią, literaturą i czytelnictwem”. W ten sposób Dział włączył się w obchody Roku Aleksandra hrabiego Fredry na Podkarpaciu, w  220. rocznicę urodzin pisarza.

 

Spotkanie, w którym uczestniczyli bibliotekarze z podkarpackich bibliotek publicznych rozpoczęła Pani Barbara Chmura, dyrektor WiMiBP w Rzeszowie, witając serdecznie  zebranych. Uczestnicy seminarium mieli okazję poznać najważniejsze fakty z życia Aleksandra Fredry. Przedstawiła je, w formie wykładu pt. Aleksander Fredro  - nieprzyzwoity romantyk – Manula Kalicka, pisarka i dziennikarka. Fredro był samoukiem. Sam o sobie pisał: Nigdy mi się nad książką nie zmarszczyło czoło, trąbka myśliwska w kniei była moją szkołą. Zaczął tworzyć jako dojrzały mężczyzna, po trzydziestce. Z romantycznych pisarzy to właśnie Fredro najsilniej zaistniał w języku potocznym, a jego wpływ jest aktualny do dziś: "wielki człowiek do małych interesów", "wolnoć Tomku w swoim domku", czy też "nich się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba", "jak ty komu, tak on tobie", "jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby" -  to cytaty z jego utworów.

 

Związki Aleksandra Fredry z Podkarpaciem przedstawiła Małgorzata Augustyn, instruktor ds. czytelnictwa dorosłych pt. Aleksander Fredro – znany i nieznany. Koligacje rodzinne, a co z tym związane aspekty majątkowe, spowodowały, że Aleksander Fredro zetknął się z wieloma miejscami naszego regionu (Surochów, Kamieniec, Korczyna, Krościenko Wyżne, Lesko, Hoczew, Baligród, Cisna, Nienadowa). Szczególnie cennym źródłem informacji o terenach obecnego województwa podkarpackiego w czasach współczesnych Aleksandrowi Fredrze jest jego pamiętnik Trzy po trzy, który zawiera dokumentujący rejestr pobytów i peregrynacji tych ziem. Związki komediopisarza dotyczą także miejsc położonych w granicach administracyjnych Obwodu Lwowskiego (Bieńkowa Wisznia, Rudki, Lwów, Jatwięgi).

 

W jubileuszowym roku Aleksandra Fredry podkarpackie biblioteki przeprowadziły szereg wydarzeń kulturalnych poświęconych najwybitniejszemu polskiemu komediopisarzowi. Włączyły się m. in. w Narodowe Czytanie Fredry, 7 września br. O czytaniu Fredry na przeworskim rynku opowiedziała Halina Jasnosz z MBP w Przeworsku. Natomiast Pani Katarzyna Bednarz – Soja z PBP omówiła Rok Aleksandra Fredry w Przemyskiej Bibliotece Publicznej ph. „Publiczność tylko szczerą tę miałem po sobie …”. Panie: Magdalena Mozgowiec i Agnieszka Czerniecka z MiPBP w Dębicy przedstawiły realizację imprez dla mieszkańców miasta pt. „Aleksander Fredro – wczoraj, dziś i jutro”.

Seminarium było również okazją do rozmów na temat „dzisiejszego” czytania dzieł Aleksandra Fredry.

Małgorzata Augustyn

_____________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: