Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118056 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

WYKORZYSTANIE TEKSTU LITERACKIEGO W PRACY Z CZYTELNIKIEM DZIECIĘCYM I MŁODZIEŻOWYM

06-07-2011

„WYKORZYSTANIE TEKSTU LITERACKIEGO W PRACY Z CZYTELNIKIEM DZIECIĘCYM I MŁODZIEŻOWYM”

seminarium dla bibliotekarzy pracujących w oddziałach i filiach
  dziecięcych woj. podkarpackiego

 

 

        28 czerwca 2011 r. w Sali Wykładowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 odbyło się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny seminarium „Wykorzystanie tekstu literackiego w pracy z czytelnikiem dziecięcym i młodzieżowym”, w którym wzięło udział 36 bibliotekarzy pracujących w oddziałach i filiach dziecięcych woj. podkarpackiego.

 

         Spotkanie otworzyła Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie, która przywitała licznie przybyłych bibliotekarzy oraz przedstawiła program seminarium.

        

Działania IBBY oraz Polskiej Sekcji IBBY na rzecz książki przedstawiła Maria Kulik, prezes PS IBBY. Celem Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych jest integracja środowisk profesjonalnie związanych z książką dla dzieci, upowszechnianie kryteriów określających dobrą książkę dla dziecka, promocja książki wartościowej literacko i graficznie, promocja osiągnięć polskich pisarzy, ilustratorów i tłumaczy za granicą, pozyskiwanie wartościowych tekstów literatury obcojęzycznej oraz inicjowanie prac naukowych i działalność oświatowa. PS IBBY współpracuje z szeroko pojętym kręgiem „ludzi książki”, organizuje cykliczne konkursy krajowe, wystawy, prezentacje, panele dyskusyjne, bierze udział w sympozjach i panelach w kraju i za granicą, uczestniczy w międzynarodowym systemie wymiany informacji o rynku książki dla dzieci, współpracuje z MKiDN i MSZ przy prezentacjach narodowych za granicą, uczestniczy w przygotowaniu ekspozycji na Biennale Ilustracji w Bratysławie i Międzynarodowe Targi Książki Dziecięcej w Bolonii. Nominuje rodzimych twórców do wpisania ich książek na Listę Honorową IBBY, Nagrody Pamięci Astrid Lindgren – ALMA, Nagrody IBBY – Asahi za wybitną aktywność w dziedzinie wspierania programów czytelniczych. Przyznaje nagrody: Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, Książka Roku, Nagroda Donga, w której nagradzani są wydawcy, a nie autorzy tekstu bądź ilustracji.

 

Maria Kulik przedstawiła także w formie prezentacji multimedialnej „Między kartami, między słowami. Współczesna książka dla dzieci i młodzieży źródłem inspiracji dla bibliotekarza” wykorzystanie tekstu literackiego w pracy z młodym czytelnikiem w bibliotece na przykładzie takich form pracy jak: głośne czytanie (Zaczarowane historie, Maleńkie królestwo królewny Aurelki), opowiadania, karty sejneńskie (Zielony i Nikt), konkursy: recytatorskie (Bromby i Fikandra wieczór autorski), plastyczne (Zarafa), literackie (Czarny młyn, Diabełek), zajęcia plastyczne (Do czego nie służy młotek?, D.E.S.I.G.N, Straszna książka, czyli upiorna zabawa w rymy, Agnieszka Osiecka dzieciom), dyskusje (puste krzesło, „Dlaczego ludzie… Dlaczego ja?, Szczury i wilki, Czynnik miłości, seria Filozofia dla dzieci), booktalking – forma adresowana do gimnazjalistów i klas starszych szkół podstawowych (Kiedy zegar wybije dziesiątą, Lotnik, Za niebieskimi drzwiami, PKP, czyli poczet królów polskich), metoda KLANZY (Kłębek przyjaźni, plakat „Dokończ zdanie…, zabawa ruchowa z kostką do gry, regał z książkami na hasło). Podkreśliła, że wiele tekstów literackich znakomicie nadaje się i może być wykorzystywana do pracy z młodym czytelnikiem  w bibliotece pod warunkiem, że ich treść jest dobrze znana bibliotekarzom pracującym z dziećmi i młodzieżą. 

 

Swoimi doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem tekstu literackiego w działalności animacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży w bibliotece z uczestnikami spotkania podzieliły się panie: Bożena Kruczkowska, kierownik Filii Nr 4 KBP w Krośnie i Teresa Rawska, pracownik Oddziału dla Dzieci Filii Nr 1 MBP w Tarnobrzegu. Przygotowane przez obie panie prezentacje multimedialne przedstawiały ciekawe formy pracy z dziećmi i młodzieżą oparte na tekście literackim, takie jak: „Radość czytania” (zajęcia dla najmłodszych dzieci), „W książkach mądrości wiele – pomóż mi je odczytać” (głośne czytanie połączone z dyskusją), „Zaklęte w baśniach”, „Książka pomaga żyć” (rozmowy na temat przeczytanych utworów), „Ananasy z naszej klasy” (utwory Małgorzaty Musierowicz), „Rodzinne spotkania głośnego czytania”, „Cała Polska czyta dzieciom” (akcje czytelnicze w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej), „Zaczarowany bajek świat” (cykl lekcji bibliotecznych dla najmłodszych czytelników), konkursy recytatorskie (najczęściej poświęcone twórczości jednego autora), konkursy tematyczne („Póki mróz nie zginie” – wiersze o zimie, „Wesołe strofy o zwierzętach”), konkursy plastyczne (maskotka – tajemniczy, biblioteczny cudak), konkursy poetyckie („Miłość wystarczy, że jest” – o poezji ks. J. Twardowskiego), spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi twórcami literatury dla dzieci i młodzieży, warsztaty literackie i dziennikarskie („Jak pisać książkę”, zasady poprawnego pisania newsów), warsztaty teatralne („Tajemnice teatru”), inscenizacje teatralne („Trolle z Bullerbyn”), I Festiwal Bajek (prezentacja grup teatralnych
z krośnieńskich szkół podstawowych), „Z książką w roli głównej” (spektakl w wykonaniu dzieci), „Dom mody na różne pogody” (inscenizacja przygotowana przez biblioteczną grupę teatralną „Molki”), „Szkoła marzeń” – wernisaż prac plastycznych dzieci w Galerii Małych Artystów. We wszystkich prezentowanych przez bibliotekarki formach pracy książka zawsze występuje w roli głównej, jest inspiracją do działań literackich i plastycznych, pobudza wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwojowi postaw twórczych oraz wyzwala różne formy ekspresji młodych uczestników.

 

Kolejnym punktem seminarium była relacja Małgorzaty Sierżęgi, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie z udziału w konferencji „Między dzieciństwem a dojrzałością, czyli młodzież w bibliotece” oraz w międzynarodowych warsztatach „Nowe media w bibliotece dla młodzieży” w Mediatece „Start-Meta” w Warszawie. Ich celem było przybliżenie bibliotekarzom pracującym z młodym czytelnikiem wizerunku współczesnej młodzieży i jej udziału w kulturze i edukacji, wskazanie na aktywizujące formy działalności bibliotek, przykłady „dobrych praktyk”, czyli oferta bibliotek adresowana do młodzieży, prezentacja nowoczesnych mediów w bibliotekach, promocja niestandardowych metod edukacji oraz podniesienie ich atrakcyjności dla nastolatków.

 

Na zakończenie spotkania Małgorzata Sierżęga dokonała przeglądu nowości wydawniczych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, które warto przeczytać i zakupić do zbiorów bibliotek dziecięcych następujących wydawnictw: Akapit Press, Bajka, Czarna Owieczka, Dwie Siostry, EneDueRabe, Gdańskie Wydawnictwo Pedagogiczne, Hokus-Pokus, Muza, Literatura, Nowy Świat, Otwarte, Skrzat, W.A.B. i Znak.

 

                                                                   Oprac. Małgorzata Sierżęga

                                                                   Dział Instrukcyjno-Metodyczny
                                                                   WiMBP w Rzeszowie

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: