Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117942 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH - relacje ze spotkań w woj. podkarpackim

21-06-2013

Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH

- relacja ze spotkań autorskich w woj. podkarpackim

 

W dniach 13 i 14 czerwca 2013 roku w 21 bibliotekach publicznych województwa podkarpackiego odbyły się spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi przez młodych czytelników twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej: Joanną Olech, Beatą Ostrowicką, Joanną Papuzińską, Kazimierzem Szymeczko i Tomaszem Trojanowskim.

 

Organizatorami cyklu spotkań autorskich promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży w ramach akcji czytelniczej „Z książką na walizkach” była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Wydawnictwo Literatura, zaś współorganizatorami publiczne biblioteki samorządowe woj. podkarpackiego.

 

Z Joanną Papuzińską, prozaikiem i poetką, krytykiem literackim, wykładowcą i pracownikiem naukowym UW, autorką wielu rozpraw dotyczących literatury dziecięcej oraz książek dla najmłodszych dzieci spotkali się czytelnicy BP w Dukli, GBP w Jedliczu, GBP w Krościenku Wyżnem i GBP w Miejscu Piastowym.

 

Joanna Olech, pisarka i ilustratorka, krytyk literacki, jurorka konkursów literackich i ilustratorskich spotkała się z czytelnikami MiPBP w Ropczycach – Filii w Gnojnicy Dolnej, GBP w Żyrakowie, MBP w Mielcu – Filii nr 4 oraz MBP w Stalowej Woli – Filii nr 2 i 3.

 

Beata Ostrowicka, autorka popularnych książek dla dzieci i młodzieży gościła wśród czytelników MBP w Łańcucie, WiMBP w Rzeszowie – Filii nr 4, MBP w Cieszanowie i MBP w Nisku.

 

Spotkania z Kazimierzem Szymeczko, autorem opowiadań dla najmłodszych dzieci oraz książek dla młodzieży, laureatem konkursu międzynarodowego „Uwierz w siłę ducha” odbyły się w GBP w Czarnej /łańcuckiej/, GBP w Żołyni, BPGiM w Kańczudze i MBP w Przeworsku.

 

Natomiast z Tomaszem Trojanowskim, pedagogiem, autorem scenariuszy, słuchowisk radiowych i książek dla dzieci, realizatorem programów telewizyjnych, laureatem Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego spotkali się czytelnicy WiMBP w Rzeszowie – Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, GBP w Niebylcu, GBP w Przecławiu – Filii w Tuszymie oraz GBP w Padwi Narodowej.

 

Spotkania autorskie odbywały się w ramach VII Podkarpackich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. We wszystkich spotkaniach uczestniczyło łącznie ponad 1 200 młodych czytelników Podkarpacia, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.   

 

Pisarze chętnie rozmawiali z młodymi uczestnikami oraz udzielali szczegółowych i wyczerpujących odpowiedzi na zadawane przez nich pytania. Barwnie i ciekawie opowiadali o swoim życiu, twórczości, bohaterach książek, ulubionych lekturach dzieciństwa, zainteresowaniach i pasjach. Tłumaczyli jak wygląda droga książki od jej napisania do wydania, zdradzali tajniki warsztatu pisarskiego, zachęcali do  podejmowania własnych prób literackich, czytania książek oraz rozwijania wyobraźni, która ma wpływ na charakter człowieka, jego stosunek do otaczającego świata i ludzi. Wyobraźnia jest potrzebna każdemu człowiekowi w codziennych działaniach, pozwala przewidzieć skutki działania. Nie można jej rozwijać i pielęgnować oglądając telewizję i spędzając czas przed komputerem. Jedyną skuteczną metodą rozwijania wyobraźni jest sięganie po książki, które dostarczają niezwykle silnych i niezapomnianych emocji. Czytanie to pewien rodzaj magii, wielka przygoda i ogromna satysfakcja. Pisarz w słowach zamyka świat po to, aby czytelnik mógł do tego świata wejść. Jeżeli czytelnikowi uda się wejść do przedstawionego świata i poczuć choć przez chwilę bohaterem, może powiedzieć, że naprawdę przeczytał książkę.

 

W trakcie spotkań młodzi czytelnicy mogli posłuchać fragmentów książek czytanych przez autorów, wziąć udział w quizach, zabawach słowem i konkursach, polegających między innymi na wyborze czytelnika najbardziej podobnego do Miziołka, wymyśleniu opowiadania, którego bohaterami są zajączki rozszyfrowaniu wierszy napisanych językiem „przekręcalskim” i „szachrajskim”. Ponadto mogli się dowiedzieć co to są kolokwializmy i dlaczego tak chętnie, niestety, są używane oraz otrzymać szczepionkę przeciw nieczytaniu w postaci stempla na nadgarstku. Dzieci chętnie poddawały się temu nieobowiązkowemu szczepieniu!

 

Po zakończeniu każdego spotkania wszyscy biorący w nim udział uczestnicy otrzymali dedykację na zakupionej podczas kiermaszu książce lub autograf na pamiątkowej zakładce oraz pozowali do  pamiątkowego zdjęcia z ulubionym pisarzem.

 

Organizatorzy serdeczne dziękują dyrektorom i kierownikom  publicznych bibliotek samorządowych województwa podkarpackiego, zaangażowanym bibliotekarzom i nauczycielom za przygotowanie spotkań. Mamy nadzieję, że spotkania na długo pozostaną w pamięci małych i dużych czytelników, zachęcą do wypożyczania i czytania książek oraz częstego odwiedzania naszych bibliotek.  

  

Oprac. Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny


Wszystkie prezentowane zdjęcia zostały przekazane WiMBP w Rzeszowie w celach promocyjnych przez biblioteki - organizatorów spotkań.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

 GALERIA
 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: