Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117953 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

BIBLIOTEKI XXI WIEKU A CZYTELNICTWO - seminarium dla bibliotekarzy pracujących w wypożyczalniach dla dorosłych - relacja

18-06-2013

 BIBLIOTEKI XXI WIEKU A CZYTELNICTWO

- seminarium dla bibliotekarzy pracujących w wypożyczalniach dla dorosłych

 

12 czerwca 2013 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno – Metodyczny, seminarium „Biblioteki XXI wieku a czytelnictwo”. W spotkaniu wzięli udział bibliotekarze z podkarpackich bibliotek publicznych. Zebranych bibliotekarzy powitała Pani Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która równocześnie podkreśliła ważną rolę bibliotek  publicznych w rozwoju czytelnictwa w społeczności lokalnej.

 

Bibliotekarze podkarpaccy mieli okazję porozmawiania o czytaniu, i nie tylko, z Panem Markiem Bieńczykiem - pisarzem, historykiem literatury, tłumaczem i eseistą, laureatem  Nagrody Literackiej  Nike za zbiór esejów „Książka twarzy”. Autorem m.in. książek „Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty”, „Kroniki wina”, „Przezroczystość”, powieści „Terminal” i „Tworki”.

 

Podczas spotkania pisarz  opowiedział o genezie swojej przygody z pisaniem – młodości na warszawskim Grochowie, w sąsiedztwie Andrzeja Stasiuka i niedzielnych wypracowaniach, a także o trudzie pisania  i zagadnieniach  poruszanych w swoich książkach. Jednak rozmowa oscylowała głównie wokół „Książki twarzy”, która na okładce ma umieszczone słowa ”Poza siecią też można mieć swój profil”. Pisarz nie ma profilu na facebooku i nie zamierza go mieć. W „Książce twarzy”  zarysowuje  swój „profil”, przedstawiając swoich „znajomych”: Winnetou, Baudelaire’a, Słowackiego, czy Flauberta. Pisze o zwycięskim meczu Polska – Anglia na Wembley, wiosłowaniu na Łotwie, i perfumach Angel, oraz  innych rzeczach, które coś dla niego znaczą. Prezentowane eseje, zdaniem autora, mają cztery wspólne tematy: tęsknota za idyllą, sielankowością, rezygnacja z walki, motyw twarzy, opowieści o literaturze. „Książka twarzy” Marka Bieńczyka to książka książek, w której autor wymienia kilkanaście tytułów różnych książek a także nazwisk pisarzy, jest  również opowieścią o czytaniu.

 

Kolejnym punktem seminarium była prezentacja multimedialna Małgorzaty Augustyn, instruktora ds. czytelnictwa dorosłych, pt. „Rola bibliotekarza w organizacji czytelnictwa w bibliotekach publicznych”. W swoim wystąpieniu przedstawiła wyniki ogólnopolskich badań dotyczących zasięgu książki w Polsce, przeprowadzonych w 2012 roku przez BN we współpracy z TNS, jak również wyniki badań Eurobarometru dotyczące zasięgu książki w krajach Unii Europejskiej. Zaprezentowała  także stan czytelnictwa w bibliotekach publicznych  w woj. podkarpackim w 2012 roku. W dalszej części prezentacji omówiła zadania bibliotekarza w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb czytelniczych w środowisku lokalnym.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w  Jarosławiu w nowej rzeczywistości została zaprezentowana przez panie: Alinę Hamkało i Barbarę Reń. W prezentacji multimedialnej bibliotekarze obejrzeli  m. in. przestronną wypożyczalnię  dla dorosłych, która została wyposażona w nowoczesne, estetyczne regały systemowe ułatwiające dostęp do zbiorów. W tej agendzie został wyeksponowany patron Biblioteki Aleksander Fredro – grafiki naścienne przedstawiają portret  komediopisarza i  jego twórczość. Przy wypożyczalni usytuowane jest stanowisko samoobsługowe RFID, które umożliwia samodzielne wypożyczanie  i zwrot książek. Wypożyczalnia dla dzieci  posiada strefę gier i nauki. W stresie gier zainstalowany jest X-box ze sterownikiem ruchu, dzięki czemu dzieci mogą grać w różne gry, często wspólnie z rodzicami. Centrum Multimedialne zajmuje znaczą część biblioteki, składa się z czytelni głównej,  czytelni prasy, czytelni internetowej i sali prezentacji multimedialnych. W aranżacji biblioteki znalazły się elementy „soli i bursztynu” nawiązujące do kupieckiej historii Jarosławia. Istotnym elementem wystroju biblioteki jest ciekawa kolorystyka i oświetlenie, które tworzą niepowtarzalny klimat. Bibliotekarze w nowym lokalu  posiadają doskonałe warunki do pracy a czytelnicy bogatą ofertę czytelniczą i kulturalną. Odbywają się m. in.: wykłady dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, inscenizacje amatorskich zespołów teatralnych, warsztaty literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi. Przedstawiono również porównawcze wyniki czytelnicze: 20  września 2012 r. i  15 maja 2013 r., które ujawniły wyraźny wzrost w zakresie świadczonych usług.

 

Panie B. Reń i A. Hamkało odpowiedziały na liczne pytania bibliotekarzy, a na końcu stwierdziły, „że przychodzenie do MBP w Jarosławiu stało się  modne a w soboty odwiedzają placówkę całe rodziny”. Spotkanie bibliotekarzy było doskonałą okazją do wymiany poglądów na temat stanu czytelnictwa  w poszczególnych bibliotekach oraz jego wpływu na budowanie więzi społecznych.

Małgorzata Augustyn

________________________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: