Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118176 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

„Nowoczesny warsztat informacyjny w bibliotece publicznej”

20-06-2011

Relacja z seminarium

„Nowoczesny warsztat informacyjny w bibliotece publicznej”
 
14 czerwca 2011 roku, w sali wykładowej WiMBP w Rzeszowie odbyło się seminarium dotyczące nowoczesnego warsztatu informacyjnego w bibliotekach publicznych. Zaproszono na nie bibliotekarzy z bibliotek publicznych z całego województwa podkarpackiego. Na seminarium przybyło 44 osoby, byli to dyrektorzy i kierownicy bibliotek różnego szczebla oraz bibliotekarze pracujący na co dzień w działach udostępniających zbiory biblioteczne, w działach informacyjnych, bibliotekarze udostępniający a także tworzący materiały informacyjne. Powitania gości i otwarcia seminarium dokonał Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, Stanisław Turek.
Wyodrębniono trzy główne zagadnienia. Pierwsze z nich dotyczyło Informacji jako jednej z podstawowych funkcji biblioteki. Omówiono aspekty związane z informacją i komunikacją informacyjną w bibliotece. Zwrócono uwagę na całą sferę związaną z użytkownikami informacji, a więc na potrzeby informacyjne, zachowania informacyjne oraz bariery informacyjne, których właściwe rozpoznanie powinno przyczynić się do projektowania bardziej skutecznych systemów informacyjnych. Przytoczono także wyniki badań satysfakcji użytkowników informacji pod kątem zaspokojenia potrzeb w zakresie doboru gromadzonych zbiorów, wykorzystania tradycyjnego i nowoczesnego warsztatu informacyjnego a także wykorzystania usług bibliotecznych. Podkreślono przydatność tychże badań w przekonstruowywaniu formalnych systemów informacyjnych w sposób bardziej wydajny bądź bardziej skuteczny i przyjazny użytkownikowi. (Ewa Lelek, Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie)
Kolejne zagadnienie poświęcono Tradycyjnemu i nowoczesnemu warsztatowi informacyjnemu w bibliotece publicznej. Przedstawiono różne typy współczesnych bibliotek publicznych ze względu na rodzaj i formę gromadzonych w nich dokumentów, omówiono budowę tradycyjnego warsztatu informacyjnego, różne typy źródeł informacji: źródła dokumentalne i niedokumentalne, a także źródła dostępne online. Sporo uwagi poświęcono elektronicznym źródłom informacji. Przedstawiono wachlarz możliwości wyszukiwania: w elektronicznych katalogach bibliotecznych, różnorodnych bazach danych, katalogach centralnych, bibliotekach cyfrowych, publikacjach elektronicznych i in. Przedstawiono także na przykładach oferowane współcześnie przez biblioteki nowoczesne usługi informacyjne ICT. Podkreślono rolę bibliotekarza w charakterze brokera informacji w dobie Internetu i rozwoju elektronicznych źródeł informacji, gdzie problemem staje się potrzeba selekcji informacji i jej prawidłowej interpretacji. Przedstawiono również e-narzędzia i e-usługi ułatwiające funkcjonalny dostęp do zasobów bibliotecznych. Część prelekcji poświęcono specyficznej grupie użytkowników informacji, zw. „net-generacją”, „pokoleniem Google”. Przedstawiono także modele information literacy, które opracowane w formie mini-plakatów rozdano uczestnikom seminarium jako pomoc dydaktyczną. (Ewa Lelek, Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie).
Trzecia część seminarium została poświęcona Otwartym Zasobom Edukacyjnym w pracy bibliotekarza. Omówiono pojęcie wolnej licencji i jej rodzajów, prawnej i technicznej, kwestie piramidy otwartości, publikowania i oznaczania treści licencjami CC. Otwarte Zasoby Edukacyjne to wszelkie materiały edukacyjne udostępnione bezpłatnie w Internecie wraz z prawem do ich dalszego wykorzystania. Przedstawiono przykłady zasobów publikowanych w wolnych licencjach, portale internetowe udostępniające materiały otwarte, które traktować można jako sposób na wirtualne powiększenie zbiorów, które następnie bibliotekarz może zaproponować użytkownikowi. Zachęcono również do współtworzenia OZE w Sieci. (Karolina Grodecka, metodyk e-learningu w centrum e-Learningu AGH w Krakowie, trener Koalicji Otwartej Edukacji, autorka podręcznika Przewodnik po Otwartych Zasobach Edukacyjnych).
Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymali materiały metodyczne.
Oprac. Ewa Lelek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: