Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27118037 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

BIBLIOTERAPIA W NOWCZESNYM PROCESIE EDUKACYJNO - WYCHOWAWCZYM - warsztaty II stopnia z biblioterapii dla bibliotekarzy

17-04-2013

BIBLIOTERAPIA W NOWCZESNYM PROCESIE EDUKACYJNO - WYCHOWAWCZYM

- warsztaty II stopnia z biblioterapii dla bibliotekarzy

 

W dniach 12 i 13 kwietnia 2013 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 odbyły się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno - Metodyczny, warsztaty II stopnia z biblioterapii pt. „Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacyjno - wychowawczym”. W warsztatach  (15 godzin dydaktycznych) wzięło udział  23 bibliotekarzy bibliotek publicznych województwa podkarpackiego, posiadających zaświadczenie ukończenia kursu I stopnia z zakresu biblioterapii.

 

Warsztaty otworzyła i uczestników przywitała Pani Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

 

Zajęcia prowadziła Pani dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyplomowany trener Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

 

Celem warsztatów było dostarczenie bibliotekarzom wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i wykorzystania odpowiednich tekstów edukacyjnych i terapeutycznych w pracy z dziećmi i młodzieżą w bibliotece, pokazanie różnorodnych metod pracy z dzieckiem, także z tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych (dzieci niechętnie czytające, z zaburzeniami dysleksji i lateralizacji, ADHD, niepełnosprawne, borykające się z różnymi problemami i lękami). 

 

Pierwszy dzień warsztatów przybliżył uczestnikom zagadnienia związane z zastosowaniem biblioterapii w nowoczesnym procesie edukacyjno - wychowawczym. Dr Matras-Mastalerz omówiła modele postępowania biblioterapeutycznego opierające się na przeciwdziałaniu zachowaniom agresywnym, wzmacniające poczucie własnej wartości, wspomagające proces adaptacji dziecka w grupie. Uczestnicy dowiedzieli się jak ważna w procesie biblioterapeutycznym jest funkcja stymulacyjna i korekcyjna biblioterapii, jaka jest wartość wychowawcza i terapeutyczna lektur a także sam dobór literatury, dzięki której można  np. wspomóc samoakceptację. Odpowiednio dobrana lektura włączona w proces terapeutyczny pozwala zapomnieć o codzienności, łagodzi cierpienie spowodowane chorobą, pomaga w rozwiązaniu trudnego problemu i znalezieniu nowych celów życiowych, wpływa na poprawę poczucia własnej wartości, akceptację siebie takim, jakim się jest oraz uznanie własnych ograniczeń i zdolności. Prowadząca wskazała przykłady książek poruszających powyższe tematy: Przygoda chłopca z książką, Potwór, Decyzja klasy Bruno Ferrero, Pan Wredzik Grzegorz Kasdepke, Mała książka o tolerancji Magdalena Środa, Bajkowe spotkania Jolanta Bąk, Elżbieta Wiewióra - Pyka, Bezpieczna bajka Grażyna Bąkiewicz, Dorota Suwalska, Agnieszka Tyszka, Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać, Z dzieckiem w świat wartości Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska, Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń Nick Vujicic, Niosąca radość Krzysztof Czarnota, Przebudzenie Anthony de Mello, Pamiętniki Adama i Ewy Mark Twain, Bóg nigdy nie mruga Regina Brett, Weronika nie chce zostać modelką Francesca Capelli.

 

Drugi dzień warsztatów poświęcony był metodom stymulacji pamięci i technikom szybkiego czytania. Podczas czytania oko ludzkie wykonuje trzy rodzaje ruchów: ruchy skokowe – oko przesuwa się z jednego wyrazu lub grupy wyrazów na inne, wtedy nie czytamy, mózg odbiera i rozkodowuje informację, fiksacje – momenty, w których oko pozostaje nieruchome, wtedy czytamy oraz regresje, czyli cofanie się, oko powraca raz jeszcze do przeczytanego tekstu. Żeby człowiek mógł przeczytać tekst, zrozumieć go i zapamiętać muszą wystąpić wszystkie etapy czytania – postrzeganie, impuls nerwowy (rozkodowanie), analiza, zrozumienie i zapamiętanie. Do przyczyn spowalniających czytanie należy wokalizacja – głośne czytanie, subwokalizacja – wewnętrzny lektor (skupienie się na czytanym tekście bez wypowiadania każdego słowa), ułożenie kartki z tekstem (najszybciej czytamy tekst ułożony pod kątem 45 stopni) oraz ozdobna czcionka, zbyt małe lub duże litery (najszybciej czytamy tekst złożony czcionką 12-punktową). Przy metodzie szybkiego czytania istotne znaczenie ma umiejętność antycypacji, czyli domyślania się przez mózg znaczenia wyrazów, uzupełniania drogą skojarzenia. Każdy człowiek dysponuje tzw. bankiem słów. Im więcej czytamy, tym szybciej dochodzi do rozpoznania słowa po jego wyglądzie. Podczas szybkiego czytania należy zwracać szczególną uwagę na stopień zrozumienia tekstu (ocenia się go procentowo).

 

Wszyscy uczestnicy na zakończenie zajęć otrzymali zaświadczenie ukończenia kursu II stopnia z zakresu biblioterapii.

 

Zorganizowanie warsztatów było możliwe dzięki zaangażowaniu Dyrektorów bibliotek miejskich, miejsko-gminnych i gminnych, którzy opłacili udział biorących w warsztatach bibliotekarzy.

 

                                                                       Oprac. Małgorzata Sierżęga

Instruktor WiMBP w Rzeszowie

______________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: