Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117989 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

„WSPÓŁCZESNE BIBLIOTEKI PUBLICZNE” - szkolenie pracowników bibliotek powiatu tarnobrzeskiego

09-04-2013

„WSPÓŁCZESNE BIBLIOTEKI PUBLICZNE”

- szkolenie pracowników bibliotek powiatu tarnobrzeskiego

 

W dniu 20 marca 2013 roku odbyło się szkolenie pracowników bibliotek publicznych powiatu tarnobrzeskiego zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dra Michała Marczaka w Tarnobrzegu. W szkoleniu wzięło udział 29. bibliotekarzy oraz 2 przedstawicieli Urzędu Miasta Tarnobrzega – Pani Anna Czaplińska, naczelnik i Pani Grażyna Kochowska, inspektor Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu. 

 

Otwarcia szkolenia i przywitania uczestników dokonała Pani Stanisława Mazur, dyrektor MBP w Tarnobrzegu oraz Pani Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Program szkolenia przedstawiła i spotkanie prowadziła Pani Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

 

Problemy współczesnych bibliotek publicznych przedstawiła uczestnikom Pani Lucyna Kloczkowska. W swoim wystąpieniu zwróciła szczególną uwagę na zmiany w ustawie o bibliotekach, które zezwalają na łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury oraz zmiany związane z wykształceniem i wynagrodzeniem pracowników zatrudnionych w bibliotece. Połączenie, podział lub likwidacja biblioteki wymaga zasięgnięcia przez organizatora opinii jednostki sprawującej nadzór merytoryczny nad działalnością biblioteki, Krajowej Rady Bibliotecznej i wydania zgody przez ministra tylko w tych przypadkach, gdy połączenie, podział lub likwidacja nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu przez bibliotekę dotychczasowych zadań. Bibliotekarze z niepokojem obserwują przypadki łączenia bibliotek z innymi instytucjami i tworzenie tzw. centrów kultury. Zdaniem wielu z nich to złe rozwiązanie, ponieważ biblioteki tracą samodzielność co niekorzystnie wpływa na ich funkcjonowanie.

 

Pani Małgorzata Augustyn, instruktor ds. czytelnictwa dorosłych WiMBP w Rzeszowie zaprezentowała biblioteki powiatu tarnobrzeskiego w świetle danych statystycznych za rok 2012. W formie prezentacji multimedialnej przedstawiła wskaźniki i dane dotyczące liczby bibliotek, księgozbioru, czytelników, zakupu nowości wydawniczych ze środków budżetowych i dotacji BN oraz ubytków. Omówiła najważniejsze wskaźniki czytelnicze takie jak: zasięg czytelniczy, aktywność czytelników, aktywność księgozbioru, nasycenie zbiorami, zakup nowości wydawniczych.

 

W drugiej części wystąpienia instruktorka przedstawiła zagadnienia związane z funkcjonowaniem bibliotek w dzisiejszych realiach pt. „Jak pozyskać czytelnika i go nie stracić”. Przypomniała zadania współczesnej biblioteki publicznej oraz omówiła różne formy działalności bibliotecznej skierowane do czytelników, użytkowników, klientów i odbiorców. Podkreśliła, że działanie każdej biblioteki powinno zmierzać do podnoszenia jakości świadczonych usług, zacieśniania stałych kontaktów ze środowiskiem lokalnym, tworzenia zaplecza społecznego i prowadzenia nieustannych działań na rzecz stałych i potencjalnych czytelników. Zachęcała do szerokiej współpracy ze środowiskiem bibliotekarskim i lokalnym poprzez udział między innymi w takich inicjatywach jak: Akcja 5 minut dla książki, Akcja „Czytamy gdzie  indziej”, Pociąg do książki – książka do pociągu, Żywa biblioteka, Najlepszy Czytelnik Roku, Czytające Rodziny.

 

Zagadnienia związane z obsługą czytelniczą dzieci i młodzieży we współczesnej bibliotece publicznej omówiła Pani Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Zwróciła uwagę, że stan czytelnictwa w Polsce zdaniem wielu ekspertów jest bardzo zły. Coraz mniej osób sięga po książkę. Według najnowszych badań BN kontaktu z ani jedną książką nie miało w 2012 roku 60,8% Polaków (w 2010 r. – 56%), a tylko 11% czyta rocznie ponad 6 książek (grupa elitarna zwana „rzeczywistymi czytelnikami”). Omówiła rolę czytania i bibliotek publicznych adresowanych do dzieci i młodzieży, użytkowników bibliotek, lokal, zbiory, cechy dobrej książki, źródła informacji o książkach, układ  zbiorów bibliotecznych, personel oraz formy pracy prowadzone wewnątrz i na zewnątrz biblioteki. Pokazała biblioteki dziecięce na Podkarpaciu wyremontowane w ostatnim okresie – MBP w Jarosławiu, MBP w Łańcucie, MBP w Sanoku, PiMBP w Ustrzykach Dolnych, MBP w Stalowej Woli, MBP w Cieszanowie, MBP w Lubaczowie i GBP w Niebylcu. Podkreśliła, że wyrobienie w dzieciach nawyku regularnego czytania oraz nadanie książce odpowiedniego znaczenia w ich systemie wartości ma szansę powodzenia tylko przy pozyskaniu rodziców jako aktywnych sojuszników i sprzymierzeńców w pracy na rzecz dzieci i młodzieży. Istotne znaczenie ma także kontakt  biblioteki publicznej z instytucjami i organizacjami, które zajmują się dzieckiem i działają w społeczności lokalnej (wzajemna pomoc i uzupełnianie, a nie konkurencja).

 

Na zakończenie Pani Krystyna Błasiak, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego MBP w Tarnobrzegu przedstawiła działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dra Michała Marczaka w Tarnobrzegu na rzecz rozwoju czytelnictwa. Krótki 15 minutowy film pokazał bibliotekę tarnobrzeską jako ważny i ogólnodostępny ośrodek czytelniczy w mieście. Przedstawił strukturę biblioteki, sieć miejską, na którą składa się oprócz biblioteki macierzystej 8 filii miejskich, bogaty księgozbiór, użytkowników biblioteki, różnorodne formy pracy adresowane do wszystkich grup czytelniczych, w tym osób niepełnosprawnych – spotkania autorskie, wystawy, udział w akcjach ogólnopolskich. Głównym zadaniem tarnobrzeskiej biblioteki jest ciągłe nadążanie za dokonującymi się zmianami, komputeryzacja i cyfryzacja.

         Oprac. Małgorzata Sierżęga

 

 Informacja o spotkaniu bibliotekarzy z powiatu tarnobrzeskiego znajduje się na stronie Radia Leliwa:

http://www.leliwa.pl/news/show/tarnobrzeg_spotkanie_bibliotekarzy_z_powiatu_tarnobrzeskiego

 

_________________________________________________________________________________

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: