Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117466 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

„ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ CZYTELNICZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY PRZEZ TWÓRCZĄ AKTYWIZACJĘ”. Cz. 2

05-05-2011

Warsztaty dla pracowników bibliotek dziecięcych woj. podkarpackiego prowadzone przez KLANZĘ.

 


W dniach 28 i 29 kwietnia 2011 roku w Sali Szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17 odbyła się zorganizowana przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny część 2 warsztatów pt. „Rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci  i młodzieży przez twórczą aktywizację”.  W dwóch 10-godzinnych /jednodniowych/ zajęciach wzięło udział łącznie 41 pracowników bibliotek dziecięcych woj. podkarpackiego.

 

Warsztaty otworzył Stanisław Turek, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, który przywitał przybyłych bibliotekarzy.

 

Warsztaty prowadzili pracownicy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, a zarazem animatorzy Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, Oddział we Wrocławiu – Jerzy Kumiega, kierownik Działu Pracy z Dziećmi „Biblioteki Siedmiu Kontynentów” oraz Iwona Podlasińska, instruktor czytelnictwa dzieci.

 

Celem zajęć prowadzonych metodą pedagogiki zabawy było rozwijanie potencjału twórczego uczestników poprzez dostarczenie ciekawych pomysłów i rozwiązań umożliwiających bibliotekarzom kreatywne ich wykorzystanie w pracy z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach.

 

Zaprezentowane przez animatorów KLANZY techniki pracy i metody zabawowe /metody integracyjne: plansza z nastrojem, wizytówka-harmonijka, imię z intonacją, projekt bibliotecznej gazety lub strony internetowej, klonowanie; zabawy słowem: układanie listu-anonimu z wyrazów wyszukanych w prasie, bajkowy przekładaniec; zabawy parateatralne: poczta; zabawy plastyczne: plakat – reklama rzeczy; zabawy medialne: książka mówiona – radiowy festiwal; zabawy terapeutyczne: kołysanka/ w połączeniu z ruchem, tańcem, śpiewem i ilustracją z powodzeniem mogą być stosowane jako doskonałe narzędzie promocji czytelnictwa w każdej publicznej bibliotece dziecięcej. Pozwalają wzmocnić poczucie własnej wartości, integrują grupę, umożliwiają wszystkim uczestnikom wspólną, aktywną zabawę, bez podziału na bawiących się i obserwatorów, bez rywalizacji i przypadkowej wygranej.

 

Dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą warsztaty były dobrym przykładem, jak w bardzo krótkim czasie, wykorzystując tanie, proste i ogólnie dostępne materiały typu: szary papier, kolorowe gazety, papierowe teczki, farby plakatowe, klej, flamastry i nożyczki można przygotować interesujące zajęcia dla dzieci i młodzieży, wyzwolić w nich indywidualną aktywność twórczą, wskazać, że umiejętność czytania i codzienny nawyk sięgania po książkę w każdych warunkach może kojarzyć się z dobrą zabawą i radością oraz zachęcić czytelników do spędzania czasu wolnego w bibliotece – miejscu przyjaznym i często odwiedzanym. Zajęcia udowodniły, że nawet szczegółowy opis w literaturze przedmiotu nie odda specyficznego charakteru warsztatów, ponieważ metod pedagogiki zabawy należy się uczyć poprzez ich przeżywanie.

 

Zorganizowanie warsztatów było możliwe dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Dyrektorów i Kierowników bibliotek miejskich, miejsko-gminnych i gminnych woj. podkarpackiego, którzy sfinansowali częściowo udział wytypowanych przez siebie bibliotekarzy.

 

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali od animatorów KLANZY materiały metodyczne do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz imienne zaświadczenia o ukończeniu warsztatów.

 

Oprac. Małgorzata Sierżęga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: