Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117560 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

„Kompetentni - kreatywni - aktywni” - szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego

09-06-2020

„Kompetentni - kreatywni - aktywni”

 szkolenia dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego

 

Od czerwca do grudnia 2020 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizuje, opracowany w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym, Projekt Szkoleniowy pn. „Kompetentni –kreatywni - aktywni”, w ramach Programu Dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”. Celem Projektu jest umożliwienie bibliotekarzom podniesienia kompetencji osobistych, zawodowych i informatycznych, ułatwiających im skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami, poszerzenie oferty bibliotecznej o nowe usługi dostosowane do ich potrzeb, z zastosowaniem nowych technologii informacyjnych.

 

W ramach Projektu odbędzie się 9 szkoleń. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom i prowadzącym, szkolenia zrealizowane zostaną online, w formie webinariów.

 

Dzięki dotacji ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wszystkie szkolenia są dla uczestników bezpłatne. Uczestnikom organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe oraz certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach w formie elektronicznej.

 

Nabór na szkolenia realizowany jest w bezpośrednim kontakcie z dyrektorami bibliotek publicznych woj. podkarpackiego, za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

Szkolenie I.

„Jak dogadać się z nastolatkiem - warsztat dla bibliotekarzy z budowania relacji”, szkolenie online /webinarium/ realizowane w dwóch częściach dla 15 osób.

Termin: Część I – 23 czerwca 2020 r. w godz. 13.00 – 15.30

 Część II – 24 czerwca 2020 r. w godz. 13.00 – 15.30

Szkolenie z zakresu komunikacji społecznej, mające na celu wyposażenie bibliotekarzy w umiejętności porozumiewania się z współczesnym młodym czytelnikiem, funkcjonującym w świecie smartfonów i Internetu, posługującym się własnym językiem, często trudnym do zrozumienia dorosłemu. Zajęcia warsztatowe ułatwią uczestnikom poznanie świata nastolatka, spojrzenie jego oczami i zbudowanie mostów do bycia w relacji.

Prowadzący: Alina Łysak, magister pedagogiki i kulturoznawstwa. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, pracowała, jako pedagog specjalny. Obecnie pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, gdzie może połączyć trzy swoje zainteresowania – pracę z dziećmi i młodzieżą, książki i social media.  Projektuje mobilne gry miejskie dla MBP Wrocław; jest autorką gry „Super Geek”, która jest wykorzystywana podczas lekcji bibliotecznych.

Realizator szkolenia online – „Good Books Marcin Skrabka” www.goodbooks.pl

 

Szkolenie II.

„Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenie lokalną historią”, szkolenie online /webinarium/ realizowane w dwóch częściach dla 15 osób.

Termin: Część I – 2 lipca 2020 r. w godz. 12.00 – 14.30

 Część II – 3 lipca 2020 r. w godz. 12.00 – 14.30

Uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę i umiejętności pozwalające realizować projekty i zajęcia z edukacji regionalnej dla dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem nowych technologii oraz gier planszowych. Dowiedzą się jak aktywizować młodzież wykorzystując regionalne zbiory biblioteki i równocześnie popularyzować historię miejscowości i dorobek twórców pochodzących z regionu.

Prowadzący: Michał Szmaj, Pedagog i historyk-regionalista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Harcerz. Od lat zajmuje się wychowaniem młodzieży za pomocą harcerskiej metody wychowawczej. Szkoli instruktorów harcerskich, kilka lat pracował z osobami niepełnosprawnymi. Twórca wielu gier terenowych oraz miejskich, mających na celu m.in. zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa lokalnego. Lubi zarówno tworzyć gry jak i w nich uczestniczyć. Na co dzień pracuje w Ośrodku Kultury w Ostrzeszowie – małym miasteczku na południu Wielkopolski. Inicjator i koordynator wielu projektów społecznych i kulturalnych.

Realizator szkolenia online – „Good Books Marcin Skrabka” www.goodbooks.pl

 

Szkolenie III.

„Library 2.0. Interaktywność i mobilność mediów a działalność informacyjna bibliotek”, szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób.

Termin: 4 września 2020 r. w godz. 10.00 – 14.30

Warsztaty z zakresu nowych technologii informatycznych w bibliotekach. Celem warsztatów jest charakterystyka i analiza zjawiska biblioteki drugiej generacji w kontekście działalności tradycyjnych instytucji bibliotecznych, ale także przygotowywanych przez nie cyfrowych projektów (np. cyfrowych bibliotek, archiwów, wystaw). W trakcie warsztatów uczestnicy nabędą wiedzę dotyczącą funkcjonowania biblioteki w świecie mediów społecznościowych, kultury konwergencji czy mobilnych urządzeń, treści i aplikacji. Zostaną przedstawione możliwości wykorzystania wybranych interaktywnych narzędzi, które pracownicy bibliotek mogą z powodzeniem wykorzystywać w ramach oferowanych przez te instytucje informacyjnych usług. Bibliotekarze podniosą swoje kompetencje w zakresie efektywnego wykorzystania narzędzi Web 2.0 oraz możliwości, jakie oferuje dzisiaj zjawisko mobilności urządzeń i aplikacji, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania tych technologii w pracy z młodym czytelnikiem.

Prowadzący: Grzegorz Gmiterek, (doktor bibliologii i informatologii) adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego; jego zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki dotyczącej wykorzystywania nowych technologii w instytucjach kultury i nauki (w tym szczególnie narzędzi i usług Web 2.0 oraz mobilnych urządzeń i aplikacji; autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym książki Biblioteka 2.0 Warszawa 2011.

 

Szkolenie IV.

„Nowoczesne formy promocji czytelnictwa: jak stworzyć i wypromować udane wydarzenie literackie, nie tylko dla młodych”, szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób.

Termin: 15 września 2020 r. w godz. 10.00 -14.30

Szkolenie pozwoli uczestnikom, bibliotekarzom z bibliotek publicznych, wzmocnić swoje kompetencje w zakresie bycia także animatorem i menadżerem kultury, a równocześnie zapozna z nowymi pomysłami i rozwiązaniami, które okażą się przydatne przy planowaniu i realizacji przyszłych projektów. Prowadzący: Iwona Haberny, laureatka nagrody Książka Roku IBBY 2017 w kategorii „Propagowanie czytelnictwa”. Promocja książek zajmuje się od 23 lat, najpierw, jako szef działów promocji w dużych wydawnictwach, a obecnie, jako właścicielka agencji specjalizującej się w organizacji i promocji wydarzeń kulturalnych oraz prezes fundacji Bookowy Dom, której celem jest promocja kultury w środowiskach, gdzie dostęp do niej jest trudniejszy. Stworzyła i organizuje nagradzany Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Rabka Festival”, który odbywa się w uzdrowisku specjalnie dedykowanym dzieciom.

 

V. Szkolenie

„Promocja usług bibliotecznych w przestrzeni wirtualnej”, szkolenie jednodniowe, 6h, 15 osób.

Termin: 12 października 2020 r. w godz. 10.00 – 13.30

Warsztaty dla bibliotekarzy z zakresu kształtowania umiejętności wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy biblioteki. Bibliotekarze dowiedzą się, jak przygotować plan promocji wydarzenia organizowanego przez bibliotekę̨, a w szczególności określić grupy odbiorców, opracować przekaz internetowy i skutecznie go wysłać. Poznają aplikacje internetowe, dobre przykłady stron internetowych i profili w mediach społecznościowych. Integralną częścią warsztatu będzie nauka pisania tekstów promocyjnych przeznaczonych do publikacji w Internecie oraz tajemnice przestrzeni wirtualnej.

Prowadzący: Grzegorz Winnicki, absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowo-Technicznej UMCS w Lublinie; doktorant w Instytucie Socjologii KUL JP II; od 2019 roku prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL JP II (technologia informacyjna, warsztat fotograficzny i fotografia w komunikacji społecznej) i Instytucie KUL JP II (warsztaty animatora kultury, warsztaty medialne), Instruktor metodyczny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Latarnik PCRS, certyfikowany Trener Narodowego Centrum Kultury.

 

VI. Szkolenie

„Jak zorganizować konkurs online w bibliotece?”/szkolenie z zakresu wykorzystywania nowych technologii informatycznych w pracy biblioteki/, szkolenie online, 6 godzin lekcyjnych, 20 uczestników

Termin: Część I - 9 listopada 2020 r. w  godzinach 9.00-11.30

 Część II – 10 listopada 2020 r. w godzinach 9.00 – 11.30

Podczas szkolenia omówione zostaną zalety i wady konkursów online, najlepsze metody opracowywania konkursów. Wskazane zostaną także najlepsze miejsca, w których można opublikować konkurs biblioteki w taki sposób, żeby był on skuteczny i trafił do jak największej liczby osób. Szkoleniu towarzyszy dodatkowo wykładnia prawna, związana m.in. np. z RODO – pozwalająca uzyskać wiedzę na temat tego, jak taki konkurs przeprowadzić bezpiecznie od strony prawnej.

Prowadzący: Konrad Grochowski, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego na wydziale Zarządzania i Marketingu. Od początku swej pracy zawodowej związany w marketingiem w Internecie. Zajmuje się e-marketingiem w szczególności tworzeniem, newsletterów, kampanii promocyjnych, prowadzeniem mediów społecznościowych, tworzeniem stron internetowych, pozycjonowaniem oraz optymalizacją serwisów. Pisze również artykuły dla branżowych magazynów oraz serwisów internetowych.

Realizator szkolenia online – „Good Books Marcin Skrabka” www.goodbooks.pl

 

VII. Szkolenie

„Tworzenie materiałów wizualnych przydatnych w pracy biblioteki z wykorzystaniem dostępnych w Internecie bezpłatnych programów graficznych”, warsztaty komputerowe, dwudniowe, 2x 6h=16h, 15 osób.

I dzień  19 listopada 2020 r. w godz. 9.00 – 15.00

II dzień 20 listopada 2020 r. w godz. 9.00 – 15.00

Uczestnicy nabędą umiejętności tworzenia grafik, ikonografik, plakatów, ulotek, zaproszeń i innych materiałów graficznych przydatnych w pracy biblioteki, z wykorzystaniem dostępnych w sieci Internet, bezpłatnych programów graficznych.

Prowadzący: Tomasz Kasperczyk, grafik komputerowy, operator DTP, webmaster; realizuje projekty stron internetowych, animacji flashowych, prezentacji multimedialnych.

 

VIII. Szkolenie

„Nawyki bibliotekarzy i czytelników. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić” /szkolenie z zakresu rozwoju osobistego bibliotekarzy/, szkolnie online, 4 godziny lekcyjne, 20 uczestników.

Termin: 27 listopada godz. 10.00 -13.30

W trakcie szkolenie bibliotekarze poznają szereg zagadnień związanych z towarzyszącymi nam, na co dzień nawykami, zarówno tymi, które ułatwiają nam funkcjonowanie w życiu zawodowym i prywatnym, jak i te, które mogą je utrudniać.

1. Nawyki:  Jak działają?; Jak wykształcić nowe?; Które są najważniejsze?;

2. Nawyki jednostek - bibliotekarzy; czytelników;

3. Nawyki organizacji - bibliotek; partnerów;

4. Nawyki skutecznego działania;

5. Samoanaliza - plan rozwoju osobistego. 

 

Prowadząca: Ewa Nowak-Koprowicz, magister zarządzania i marketingu, absolwentka Politechniki Rzeszowskiej i Universidade Lusófona de Humanidades e Technologias w Lizbonie. Związana z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Od kilkunastu lat koordynuje działalność sieci informacji europejskiej w województwie podkarpackim współpracując m.in. z Komisją Europejską, parlamentem Europejskim, Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Realizatorka programów nauczania,  szkoleń w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi dla organizacji z sektora publicznego i prywatnego.

 

IX. Szkolenie

„Biblioteka hybrydowa – jak organizować działania animacyjne łącząc rzeczywistość online i offline” /szkolenie z zakresu wykorzystywania nowych technologii informatycznych w pracy biblioteki/, 3 godziny lekcyjne, 20 uczestników.

Termin: 2 grudnia 2020 r. godz. 9.00- 11.30

Pandemia COVID19 rzuciła wyzwanie bibliotekom na całym świecie. Po pierwszym lockdownie do właśnie biblioteki otworzyły się, jako pierwsze i nieprzerwanie działają mimo kolejnej fali zachorowań. Kiedy teatry, muzea, ośrodki kultury czy sale koncertowe pozostają zamknięte – okazuje się, że właśnie bibliotekarze trwają nieprzerwanie na swoich stanowiskach.. Biblioteka hybrydowa działa dwukierunkowo, w dwóch światach - online i tym rzeczywistym. Biblioteki miały i cały czas mają produkt - książkę/płytę/grę/film, który jest namacalny, realny. Produkt, który jako jedyny w kulturze jest dostępny i to darmowo w czasie pandemii. Równocześnie biblioteki mają szerszą misję - kulturotwórczą i tutaj w czasie pandemii zyskuje świat Internetu. Celem szkolenia jest pokazanie, jak oba światy mogą się przenikać i dzięki temu następuje rozszerzenie usług biblioteki i podniesienie jej atrakcyjności dla czytelników i użytkowników.

Prowadzący: Marcin Skrabka, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW oraz studiów w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ. Stypendysta MKiDN w zakresie zarządzania kulturą i wspierania rozwoju kadr kultury. Całe życie zawodowe związany z książkami, edukacją kulturalną oraz nowymi technologiami. Badacz zjawisk kulturowych, zwłaszcza w zakresie edukacji kulturowej, budowania nowoczesnej oferty instytucji kultury oraz wykorzystania big data w zarządzaniu kulturą. Na co dzień prowadzi inicjatywę Good Books, skupiającą edukatorów zajmujących się podnoszeniem kompetencji kadr kultury.

Realizator szkolenia online – „Good Books Marcin Skrabka” www.goodbooks.pl

 

Link do podsumowania projektu: http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,4367,kompetentni-kreatywni-aktywni-podsumowanie-projektu.html

 

Koordynator projektu: Lucyna Kloczkowska, 
Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie


 


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: