Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117576 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

„Latająca Biblioteka Pomysłów II” - szkolenie dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi - relacja

25-11-2019

 „Latająca Biblioteka Pomysłów II”

- szkolenie dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi

 

21 listopada 2019 r. w sali szkoleniowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17 odbyło się, zorganizowane we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry i Polską Sekcją IBBY, szkolenie w ramach projektu „Latająca Biblioteka Pomysłów II”. W spotkaniu wzięli udział bibliotekarze pracujący z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach publicznych województwa podkarpackiego.

Uczestników spotkania powitała Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie, która przedstawiła program i cel szkolenia, którym było zaprezentowanie bibliotekarzom nowych trendów w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz pomysłów na praktyczne wykorzystanie ich w pracy z młodymi czytelnikami.

Nika Jaworowska-Duchlińska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci podczas warsztatów „Jak ugryźć książkę, czyli recepta na pomysłowe warsztaty artystyczno-edukacyjne z dziećmi” podzieliła się z uczestnikami swoimi sposobami na ciekawe, udane i twórcze zajęcia plastyczne dla dzieci. Przedstawiła różne przykłady form plastycznych książki, materiałów i technik do wykorzystania na zajęciach w bibliotece. Bibliotekarze podzieleni na grupy mieli za zadanie opracowanie scenariusza zajęć z dziećmi w oparciu o wybrane książki Wydawnictwa.

Małgorzata Gałysz-Wróbel z Wydawnictwa Dwie Siostry zaprezentowała nowości i zapowiedzi książkowe dla dzieci i młodzieży. Wśród nich serię dowcipnych książeczek dla maluchów z ruchomymi elementami („To zależy”, „Co porabiasz?”, „Jak zasypiasz?”, „Co to za smutna mina?”), ukraińską bajkę ludową („Rękawiczka”), książki obrazkowe („Powiedz to w mig”, „Jej wysokość torebka”, „Milion miliardów Świętych Mikołajów”), książki dla starszych przedszkolaków („Awaria elektrowni”, „Tato, ta ci się udała”), komiks o parkach narodowych („Którędy do Yellowstone”), książkę o ludowych obyczajach („Turonie, żandary, herody”) oraz powieści dla młodzieży („Tippi i ja”, „Renomowany katalog Walker & Dawn”).

Na zakończenie spotkania prof. Alicja Ungeheuer-Gołąb, badaczka literatury dziecięcej, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim omówiła przykłady książek dla dzieci i młodzieży, podejmujących trudne tematy.  W prezentacji „Tabu w literaturze dziecięcej jako alternatywna forma wprowadzania dziecka we współczesną kulturę” przekonywała, że tematy trudne wynikają z ogromnej nieufności społecznej wobec tzw. zagadnień „niedyskursywnych” takich jak: śmierć, groza, wojna, płeć, przemoc, depresja rodzica, choroba, starość, samotność, wielokulturowość. Są one zazwyczaj przemilczane, wywołują nieufność, poczucie dyskomfortu, niechęć i lęk dorosłych. Tymczasem literatura poruszająca tematy tabu odgrywa ważną rolę w rozwoju małych odbiorców. Przede wszystkim oswaja i uwrażliwia dzieci i młodzież na tematy „antropologicznie wrażliwe”. Nie mami młodych odbiorców wizją doskonałego świata, ale pokazuje codzienną rzeczywistość taką, jaka ona naprawdę jest.

Projekt „Latająca Biblioteka Pomysłów II” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny

WiMBP w Rzeszowie

     

 

Dofinansowano ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

 ------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: