Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117629 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

Wychowanie do wartości – współczesna literatura dla dzieci i młodzieży - relacja z seminarium dla bibliotekarzy

19-06-2019

Wychowanie do wartości – współczesna literatura dla dzieci i młodzieży
- relacja z seminarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą

17 czerwca 2019 r. w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się seminarium „Wychowanie do wartości – współczesna literatura dla dzieci i młodzieży”. W spotkaniu zorganizowanym przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny udział wzięli bibliotekarze pracujący z młodymi czytelnikami w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.
 

Seminarium otworzyła i uczestników przywitała Monika Ohar-Pawiak, zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.


Zagadnienie wartości we współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży przedstawiła Wiesława Jędrzejczyk, redaktor naczelna i założycielka Wydawnictwa Literatura, które od ponad 25 lat wydaje książki dla dzieci i młodzieży polskich autorów i ilustratorów. Ma ono charakter misyjny – jego  celem jest wydawanie książek, które mają wprowadzić młodych ludzi w świat określonych wartości i przygotować do życia w społeczeństwie. Książki wydawnictwa były wielokrotnie laureatami różnych nagród literackich, m.in.: Edukacja XXI, Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, Książka Przyjazna Dziecku, Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Nagroda Żółtej Ciżemki, Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego czy Statuetka Pegazika 2019 za konsekwentne i skuteczne wspieranie polskiej literatury dla dzieci i młodzieży oraz promowanie polskich twórców, za nowatorskie i atrakcyjne działania na rzecz popularyzacji i rozwoju czytelnictwa. Od 15 lat wydawnictwo razem z bibliotekami wojewódzkimi organizuje w całym kraju akcję promującą czytelnictwo wśród dzieci „Z książką na walizkach”. Książki wydawane przez Literaturę potwierdzają istniejące od dawna przekonanie, że to właśnie książce przypisuje się szczególne znaczenie w procesie wprowadzania dzieci i młodzieży w świat wartości: seria Poduszkowce (współczucie, umiejętność życia w grupie, tolerancja, chęć niesienia pomocy, przyjaźń), cykl Baśnie i legendy (poznawanie dziejów swojej miejscowości), serie: A to historia – życie codzienne zwykłych ludzi i znanych postaci historycznych (odpowiedzialność, odwaga, sprawiedliwość, przyjaźń), To lubię – powieści obyczajowe dla dzieci młodszych (rodzina, przyjaźń, odpowiedzialność, szacunek, uczciwość), Na końcu języka (znajomość języka ojczystego), Seria z parasolem (sprawiedliwość, obowiązkowość, życzliwość, wdzięczność), Nieprzeciętni – dzieciństwo, pasje i praca wielkich Polaków (piękno, uczciwość, mądrość, odwaga, przyjaźń), Klub łowców przygód (przyjaźń, lojalność, odpowiedzialność), Wojny dorosłych – historie dzieci – II wojna światowa i współczesne konflikty dla najmłodszych (odwaga, przyjaźń, szacunek, tolerancja), Ekologicznie (ochrona przyrody, szacunek do przyrody i zwierząt), Plus minus 16 – codzienne problemy młodzieży, pierwsze poważne związki i decyzje (przyjaźń, tolerancja, akceptacja inności, odwaga cywilna, prawdomówność).
  

Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży zrelacjonowała udział w ogólnopolskiej konferencji „Młody dorosły w bibliotece – wyzwania, szanse, inspiracje” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Zakład Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pedagogiczną Bibliotekę Publiczną im. KEN w Warszawie w dn. 11-12 czerwca 2019 r. Celem dwudniowej konferencji było ukazanie problemów związanych z literaturą dla nastoletnich odbiorców, których w literaturze światowej i w praktyce wydawniczej określa się mianem młodych dorosłych (Young Adults). Są to czytelnicy w wieku 13-23 lat, którzy wymagają szczególnej uwagi, ponieważ właśnie w tym wieku ukształtowane wcześniej postawy czytelnicze ulegają przewartościowaniu, a czytanie książek kojarzy się najczęściej z nudą i powielaniem wzorów narzuconych przez szkołę i wychowanie. 
Na zakończenie Małgorzata Sierżęga zaprezentowała zajęcia warsztatowe „Opowieści z Gruffalowego Lasu” na podstawie tekstu literackiego Julii Donaldson „Gruffalo”. Książka adresowana do dzieci w wieku 4-7 lat opowiada o tym, że w trudnych sytuacjach należy nie tylko zdobyć się na odwagę i przezwyciężyć strach, ale przede wszystkim myśleć i szukać rozwiązania problemu.
 

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiały promocyjne Wydawnictwa Literatura oraz zestawienie bibliograficzne w wyborze „Wychowanie do wartości – współczesna literatura dla dzieci i młodzieży”.

Małgorzata Sierżęga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie


--------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: