Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117643 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

O niepodległości w literaturze dla dzieci i młodzieży - seminarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi - relacja

08-11-2018

 

O niepodległości w literaturze dla dzieci i młodzieży

- seminarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi

 

6 listopada 2018 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się seminarium „O niepodległości w literaturze dla dzieci i młodzieży, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli w nim udział bibliotekarze pracujący z dziećmi w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.

Uczestników spotkania powitała Barbara Chmura, Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która przypomniała, że rok 2018 jest dla naszej ojczyzny szczególnie ważną datą w kalendarzu ze względu na obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przedstawiła program seminarium.

Wybrane zagadnienia dotyczące tematyki wolności i niepodległości w literaturze dziecięcej i młodzieżowej omówiła Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Podkreśliła, że miłości do ojczyzny trzeba uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Dużą pomoc w rozmowach dorosłych z dziećmi na temat patriotyzmu i niepodległości mogą stanowić publikacje adresowane do młodych czytelników wydane przez wydawnictwa takie jak: Literatura (Walka o wolność – 10 opowiadań z czasów rozbiorów, Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku), Muchomor (Alfabet niepodległości A. Skowrońskiej), Nasza Księgarnia (Ale historia… Mamy niepodległość G. Bąkiewicz), Wytwórnia (Kto ty jesteś? Polak mały J. Olech i E. Bąk), Znak (Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości M. Rusinek), Bis (A u nas powstanie! M. Podbylska), Skrzat (Michałek i skarb szwoleżerów D. Dominik-Stawicka), SBM (Polska. Droga do niepodległości A. Jabłoński, Polak mały. Wiersze patriotyczne A. Paszkiewicz), Rafael (Elementarz małego Polaka, Jeszcze Polska nie zginęła J. i J. Szarków), Egmont (Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim W. Widłak, Nasza paczka i niepodległość Z. Stanecka, książki z serii Czytam Sobie z Kotylionem), Fosze (Święto Niepodległości S. Bełch).

Interaktywną platformę internetową i sposób jej wykorzystania w pracy z dziećmi w bibliotekach zaprezentowała Iwona Haberny, założycielka Agencji Promocyjnej OKO w Krakowie, organizatorka m.in. Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festiwal”, prezes Fundacji Bookowy Dom, laureatka konkursu Książka Roku IBBY 2017 za popularyzację czytelnictwa, pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Opowiedz, jak to było…”. Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi, by wykorzystując nowe technologie, porozmawiali ze starszymi od siebie, wysłuchali ich wspomnień i stworzyli wspólną publikację historyczną, zawierającą informacje dotyczące zarówno dziejów Polski, jak i własnej, prywatnej historii. Platforma umożliwia nie tylko spisanie opowieści rozmówcy, ale też zilustrowanie jej fotografiami, dokumentami i plikami dźwiękowymi – zapisem przeprowadzonej rozmowy oraz wydrukowanie książki z nazwiskami autorów i tytułem. „Nic tak nie rozbudza wyobraźni i zainteresowania przeszłością, jak rozmowa ze świadkami, którzy osobiście uczestniczyli w wydarzeniach historycznych. Magia historii mówionej polega na tym, że budzi miłość do przeszłości, że buduje międzypokoleniowe relacje, że nadaje historii ludzką twarz, czy raczej, ludzki głos”.

W drugiej części spotkania przykłady zajęć edukacyjnych „Dla tej, co nie zginęła” w wybranych oddziałach dla dzieci przedstawiły: Elżbieta Kuchta z MBP im. A. Fredry w Jarosławiu i Anna Zdanowska z MBP w Nisku. Panie zaprezentowały ciekawe formy pracy z dziećmi w swoich bibliotekach poświęcone jubileuszowi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: zajęcia dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej o symbolach narodowych, „Polak mały – polskie symbole narodowe” – film IPN, śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, konkurs plastyczny na ilustrację do zbioru wierszy Krzysztofa Kubaszka „Tak nam się odrodziła, Polska, Ojczyzna miła”, „Mali niżanie dla Niepodległej” – projekt dofinansowany przez Fundację BKG im. J. K. Steczkowskiego w ramach Konkursu grantowego „Na 100 Niepodległa” („Ciekawostki o Niepodległej” – pogadanka historyczna, tworzenie śpiewników patriotycznych – warsztaty scrapbookingu, kolaże, kotyliony i symbole narodowe – warsztaty plastyczne, musztra wojskowa we współpracy z jednostką wojskową, śpiewanie pieśni patriotycznych – cykl warsztatów wokalno-muzycznych oraz sadzenie Dębu Niepodległości). Głównym celem wszystkich zaprezentowanych zajęć było włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podniesienie świadomości patriotycznej i poznanie historii przez dzieci oraz dowiedzenie się, dlaczego data 11 listopada jest tak ważna dla wszystkich Polaków. 

Na zakończenie Małgorzata Sierżęga omówiła wybrane nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży następujących wydawnictw: Adamada, Akapit Press, Amber, Bajka, Dwie Siostry, Dwukropek, Ezop, Foksal, Kultura Gniewu, Literatura, Nasza Księgarnia, Novae Res, Papierowy Księżyc, Wydawnictwo Literackie, Zielona Sowa, Zysk i S-ka.

Uczestnicy spotkania otrzymali materiały metodyczne: Wolność i niepodległość w literaturze dziecięcej i młodzieżowej /zestawienie bibliograficzne w wyborze/, Opowiedz… Jak to było, Aktywne metody pracy z młodzieżą.

Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny

WiMBP w Rzeszowie

-----------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: