Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117573 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

Komiks w bibliotece dla dzieci - seminarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi - relacja

21-06-2018

Komiks w bibliotece dla dzieci
- seminarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi

 

21 czerwca 2018 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny, seminarium „Komiks w bibliotece dla dzieci”, w którym wzięli udział bibliotekarzy pracujący z dziećmi w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.

 

Uczestników spotkania powitała Monika Ohar-Pawiak, zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie, która przedstawiła program seminarium.

 

Wybrane zagadnienia dotyczące komiksu omówiła Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Przypomniała, że w świecie kultury współczesnej komiks zajmuje ważne miejsce ze względu na swoją popularność wśród czytelników. Przedstawiła różne definicje komiksu i ich autorów, cechy charakterystyczne gatunku, europejskich i amerykańskich prekursorów komiksu, formę, tematykę i  bohaterów, wpływ cenzury na rozwój komiksowych opowiadań, zalety komiksu i jego najpopularniejszych twórców.

 

Historię komiksu dla dzieci i młodzieży w Polsce przedstawił dr Wojciech Birek, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, teoretyk, publicysta, scenarzysta, rysownik i tłumacz komiksów, przewodniczący Rzeszowskiej Akademii Komiksu, od wielu lat członek jury w konkursie na krótką formę komiksową Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, autor monografii „Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje”, „Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu” oraz rozprawy doktorskiej „Główne problemy teorii komiksu”. Dr Birek stwierdził, że komiksy we wczesnym etapie edukacji zostają i wpływają na dorosłą konstrukcję odbiorcy. Omówił definicje, cechy szczególne i przykłady komiksów dla: dzieci młodszych, dzieci starszych, młodzieży, polską klasykę komiksową, polski komiks współczesny oraz lektury szkolne w komiksie.

 

Przykłady wykorzystania komiksów na zajęciach z dziećmi w bibliotece zaprezentowały: Hanna Szafrańska, pracownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie i Katarzyna Gwizdała z Pracowni Orange MBP w Łańcucie. Bibliotekarki przedstawiły definicję komiksu dostosowaną do dzieci oraz ciekawe formy pracy z komiksami w swoich bibliotekach: Krótka historia komiksu – prezentacja multimedialna, Jak zrobić komiks? – filmik na YouTube, Bohater komiksowy – ćwiczenia, kalambury, wycięte szablony, Opowiadanie komiksowych historii – gra Story Cubes, kartki kreatywne Kamishibai, Części składowe komiksu – wymyślenie bohatera i zbudowanie sytuacji  (3 kadry), Ulotka-komiks – projekt Nick-Wolontariusz, Pixton – intuicyjny program służący do łatwego tworzenia komiksów.

 

Na zakończenie spotkania Małgorzata Sierżęga zrelacjonowała udział w ogólnopolskiej konferencji „Obecność książki w życiu młodego pokolenia” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Warszawie w dn. 18-19 czerwca br.

 

Celem dwudniowej konferencji było ukazanie współczesnych trendów w działalności bibliotek dziecięcych i młodzieżowych oraz głównych trendów w literaturze i kształtowaniu się zainteresowań czytelniczych ze zwróceniem szczególnej uwagi na inicjację czytelniczą.

 

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiał metodyczny „Komiks – pomoc w rozwijaniu i rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych / zestawienie bibliograficzne w wyborze/”.

 

Małgorzata Sierżęga
Instruktor WiMBP w Rzeszowie
 

-------------------------------------------- 

GALERIA
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: