Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117508 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

„Cudowny świat książek Astrid Lindgren” - seminarium dla bibliotekarzy pracujących w oddziałach i filiach dziecięcych - relacja

07-12-2017

„Cudowny świat książek Astrid Lindgren”
- seminarium dla bibliotekarzy pracujących w oddziałach i filiach dziecięcych

 

5 grudnia 2017 roku w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się seminarium „Cudowny świat książek Astrid Lindgren”, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny z okazji 110. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci wybitnej szwedzkiej pisarki. W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze pracujący w oddziałach i filiach dziecięcych Podkarpacia, których przywitała Monika Ohar-Pawiak, zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

Sylwetkę i twórczość Astrid Lindgren przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Najbardziej znana na świecie szwedzka autorka książek w dzieciństwie wspinała się na drzewa i chodziła po dachach. Słynęła z licznych psikusów i żartów, jakie z koleżankami robiła nauczycielom i mieszkańcom miasteczka. Nauka nie sprawiała jej problemów, ale nie należała do kujonów. Gdy miała 13 lat, jedno z jej wypracowań szkolnych „Życie w naszym gospodarstwie” zostało opublikowane w miejscowej gazecie. W sumie napisała prawie 100 książek dla dzieci, przetłumaczonych na 76 języków i sprzedanych w 80 mln egzemplarzy, licząc tylko wydania oficjalne. Dziennikarze obliczyli, że ze wszystkich wydanych na świecie książek Astrid Lindgren można by ustawić 175 wież Eiffla. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Przygody Pippi Pończoszanki czy Dzieci z Bullerbyn znane są czytelnikom na wszystkich szerokościach geograficznych.  Utwory Astrid Lindgren ukazują zarówno świat dziecięcej zabawy, radości i wyobraźni, jak i obszary dziecięcych smutków i dramatów – samotność, brak zrozumienia, chorobę, śmierć. Źródłem twórczej inspiracji pisarki było wyłącznie dzieciństwo. O swych inspiracjach mówiła: „Nie istnieje żadne inne dziecko, które może mnie zainspirować, poza tym dzieckiem, którym sama niegdyś byłam”. Jej powieści były czymś nowym w literaturze dla dzieci – wyrażały żywiołowy bunt dziecka przeciwko światu dorosłych i ucieleśniały dziecięce marzenia. Najpopularniejszymi stworzonymi przez nią fikcyjnymi postaciami były obok Pippi Pończoszanki – Carlsson z Dachu, Nils Paluszek, detektyw Blomkvist i Lotta z ulicy Awanturników. Astrid Lindgren potrafiła swoją popularność wykorzystać w dobrym celu, zwracając uwagę ludzi na ważne sprawy, m.in.: aktywnie lobbowała na rzecz praw zwierząt, stanęła na czele ruchu, który walczył w obronie „otwartego” krajobrazu, zaangażowana była w kampanie dotyczące praw dziecka, w tym przeciwdziałające przemocy w rodzinie. „Astrid Lindgren była pierwszą z wielkich pisarzy literatury dziecięcej, która tak mocno akcentowała, że dzieci mają te same prawa, co dorośli. I są też ludźmi, tylko o mniejszym wzroście”. W rodzinnym kraju była najpopularniejszą i najbardziej wpływową osobą. Jeszcze za życia postawiono jej pomnik w parku Tegnerlunden w Sztokholmie, niedaleko miejsca, gdzie mieszkała przez 40 lat, a w rodzinnym Vimmerby założono tematyczny park rozrywki oparty na fabułach jej powieści oraz dziecięcej biografii.

Swoimi doświadczeniami związanymi z popularyzacją twórczości Astrid Lindgren wśród młodych czytelników w oddziałach dla dzieci z uczestnikami szkolenia podzieliły się: Katarzyna Buczek, MBP w Przeworsku, Magdalena Chart, MBP w Jaśle i Małgorzata Panek, MBP w Łańcucie. Przygotowane przez bibliotekarki prezentacje multimedialne przedstawiały ciekawe formy i metody pracy bibliotecznej takie jak: „Oto Pippi… i inni  ponadczasowi bohaterowie” – warsztaty dla dzieci z klas III szkoły podstawowej (audiobooki:  „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład”, „Lotta z ulicy Awanturników”, „Latający szpieg czy Karlsson z Dachu” czytane przez Edytę Jungowską, Portret Pippi, Labirynt, Alfabet, gra na grzebieniu, kuferek, kartka pocztowa, komiks do podanego tytułu, zabawa zręcznościowa, karty memo z obrazkami, Okładka mojej ulubionej książki – konkurs plastyczny), „Astrid Lindgren – Czarodziejka dzieciństwa” – bibliogra dla dzieci z klas II i III szkoły podstawowej (Ogród życia Astrid Lindgren – plansza, Kwiaty – poszukiwanie fragmentów życiorysu, Nie dotykać podłogi – zabawa, Kolorowe kartki – cytaty z książek, imię bohatera, ilustracje z książek – szukanie książek na półce w bibliotece), konkurs międzyszkolny „Wiem wszystko o „Dzieciach z Bullerbyn” Astrid Lindgren, spektakl teatralny „Trolle z Bullerbyn”, wystawa „Ciocia z Bullerbyn”. We wszystkich prezentowanych przez bibliotekarki formach pracy zawsze występowała książka (tradycyjna lub audiobook) w roli głównej. Była ona inspiracją do działań literackich i plastycznych, pobudzała wrażliwość estetyczną, sprzyjała rozwojowi postaw twórczych oraz wyzwalała różne formy ekspresji biorących udział w zajęciach dzieci.  

Na zakończenie Małgorzata Sierżęga zaprezentowała przykłady książek dla dzieci i młodzieży, które warto przeczytać i zakupić do zbiorów bibliotek dziecięcych Podkarpacia następujących wydawnictw: Bajka (Uratuj mnie! P. George),  BIS (Nieja i ja A. Kasprzak), Ezop (Bartek, Kresek i całkiem zwyczajny początek K. Nawratek), IUVI (Pax S. Pennypacker), Krytyka Polityczna (Fanfik N. Osińska, Ma być czysto A. Cieplak), Literatura (Zasypiajki  W. i E. Chotomska, Psociniec J. Papuzińska, Przygody jeża Szymona U. Sieńkowska-Cioch, Niezłe ziółko B. Kosmowska, Pudełko pełne kotów B. Gawryluk, Baba Blaga J. Wachowiak, Z głową pod dywanem A. Onichimowska, Koniec świata nr 13 K. Ryrych, Pięć czarów i cud L. Bardijewska, Filipek i piłka nożna M. Strękowska-Zaremba, Opowiadania (nie) dla wszystkich, Więcej niż klub P. Beręsewicz, serie Wojny dorosłych – historie dzieci i Zdarzyło się w Polsce, Wielki wybuch, czyli K. kontra K. B. Kosmowska, G. Kasdepke, Jeden Michał, sto kłopotów I. Landau, Tylko dla twoich oczu, Jasne dni, ciemne dni K. Ryrych), Muchomor (Tata w sieci P. de Kremmeter), Nasza Księgarnia (Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków, Szary M. Błądek), Otwarte (Milion odsłon Tash K. Ormsbee), Szara Godzina (Niepełka D. Schrammek), Znak (William Wenton. Instytut szyfrów B. Peers).

Uczestnicy spotkania otrzymali materiały metodyczne: Cudowny świat książek Astrid Lindgren /zestawienie bibliograficzne w wyborze/, Kalendarium wybranych rocznic literackich i wydarzeń w roku 2018 (do wykorzystania w bibliotekach dla dzieci) oraz najnowsze publikacje wydawnictwa Literatura z prośbą o wpisanie do zbiorów oddziałów i filii dla dzieci jako dary.

Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny

WiMBP w Rzeszowi

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: