Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117531 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

„Biblioteka miejscem rozwijania tożsamości regionalnej” - VIII. Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych - relacja

09-10-2017


„Biblioteka miejscem rozwijania tożsamości regionalnej” - VIII. Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego – relacja

 

28 i 29 września 2017 roku w Przemyślu obyła się dwudniowa, ósma już, Konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, pełniących funkcje powiatowe i miejskich zlokalizowanych w siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego, zorganizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie we współpracy z Zarządem Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Przemyską Biblioteką Publiczną im. Ignacego Krasickiego.

 

Tegoroczna Konferencja miała nieco nietypowy przebieg. W pierwszym dniu uczestnicy zostali zaproszeni przez Gospodarzy na uroczystość 70-lecia Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Dzięki temu dyrektorzy bibliotek, oprócz przyłączenia się do gratulacji i życzeń dla pracowników Jubilatki, zapoznali się z bogatą i różnorodną działalnością przemyskiej biblioteki, oglądając filmową prezentację i słuchając okolicznościowych wystąpień. Mieli również okazję zwiedzić wszystkie agendy PBP, która od niemal 3 lat funkcjonuje w nowej, pięknej siedzibie w zabytkowym budynku, gruntownie wyremontowanym i zmodernizowanym, z dobudowanym nowoczesnym skrzydłem. Ciekawa aranżacja wnętrz łączy elementy typowe dla tradycyjnej, klasycznej biblioteki i współczesnej, wykorzystującej w codziennej pracy nowoczesne technologie.


Zgodnie z programem pierwszego dnia odbyło się również zwiedzanie, z przewodnikiem, Przemyśla – miasta zabytkowego o wielokulturowej tradycji. Spojrzenie na panoramę ze wzgórza widokowego (Kopiec Tatarski) pokazało, że oprócz zabytków, Przemyśl ma także swoje nowoczesne oblicze.

 

Drugi dzień poświęcony był w całości już zagadnieniom związanym z regionalizmem. Konferencja w Przemyślu przebiegało pod hasłem „Biblioteka miejscem rozwijania tożsamości regionalnej”.

 

Konferencję otworzyła Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie. Kilka ciepłych słów skierował do uczestników również dyrektor PBP, dr Maciej Waltoś.

 

Obrady prowadziła Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.


Swoistego wprowadzenia w tematykę regionalną, rozpoczynając merytoryczną część Konferencji, dokonała dr Jadwiga Stęchły z Instytutu Dziedzictwa Narodowego - Oddział w Rzeszowie, wystąpieniem „Specyfika dziedzictwa kulturowego Podkarpacia”. Omówiła, m.in. najważniejsze elementy dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego, obszaru obejmującego województwo podkarpackie, zwracając szczególną uwagę na kształtujące je historyczne uwarunkowania rejonu pogranicza – etnicznego, politycznego i religijnego. Wszystko to sprawia, ze krajobraz kulturowy Podkarpacia jest bogaty zróżnicowany i niejednorodny. Dziedzictwo kulturowe to ważny czynnik życia i działalności każdego człowieka. Stanowi dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów. Dla integrowania społeczności lokalnej bardzo ważne jest dziedzictwo regionalne, na które składają się zabytki o znaczeniu lokalnym związane z tradycją i historią danego regionu.

 

Następnie uczestnicy zapoznali się z interesującymi i merytorycznie dobrze przygotowanymi prezentacjami o tematyce związanej ze zbiorami regionalnymi w bibliotekach publicznych (nie tylko książkowymi), sposobami ich wykorzystywania, prezentowania i popularyzowania; obrazującymi działalność regionalną bibliotek (w przeszłości i obecnie); dotyczącymi wydawnictw regionalnych bibliotek, wystawiennictwa, programów edukacyjnych, współpracy z towarzystwami regionalnymi, wreszcie z cyfryzacją zbiorów regionalnych.


Kolekcje regionalne w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie
– Barbara Chmura, WiMBP w Rzeszowie.


Regionalia w bibliotece cyfrowej na przykładzie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej
– Wojciech Kowalewski, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.


Biblioteki w mniejszych ośrodkach miejskich, jako centra regionalizmu w przeszłości i obecnie
– dr hab. Tomasz Pudłocki, Uniwersytet Jagielloński.


Jak założyć społeczne archiwum tradycji lokalnej w bibliotece
– Agnieszka Świątecka, Ośrodek „KARTA” w Warszawie.


Biblioteka pod Atlantami, jako promotor działań rozwijających tożsamość regionalną
- Sława Janiszewska, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie).


O regionalizmie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Współpraca Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej z organizacjami regionalnymi
– Teresa Leśniak, KBP w Krośnie.


Regionalnie – medialnie – niebanalnie. Regionalia w praktyce w Miejskiej Bibliotece
Publicznej w Jaśle – Dorota Woźnica, MBP w Jaśle.


Gromadzenie zbiorów regionalnych w bibliotekach – moda czy konieczność. Na przykładzie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej
– Andrzej Dominik Jagodziński, MiPBP w Kolbuszowej.

 

Ostatnim punktem Programu była relacja ze Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji Międzynarodowej Federacji Bibliotekarskich Stowarzyszeń i Instytucji IFLA, który odbywał się tym razem w Polsce we Wrocławiu. Swoje wrażenia z uczestnictwa w Kongresie przedstawiła Agata Pilawa z Przemyskiej Biblioteki Publicznej.

 

Konferencję zamknęła Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, serdecznie dziękując współorganizatorom, prelegentom i uczestnikom za aktywny udział w obradach.

 

Spotkanie dyrektorów bibliotek na Konferencji było również okazją do wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych, w organizowanym przez Zarząd Podkarpackiego Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich konkursie na najciekawsze wydarzenie zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek w 2016 roku, ph. „Biblioteka inspiruje”. Z rąk Małgorzaty Sierżęgi, przewodniczącej i Andrzeja D. Jagodzińskiego, wiceprzewodniczącego Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie, nagrody odebrali:  Elżbieta Tkacz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu – Puchar za zajęcie I miejsca, Maciej Waltoś, dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej im. I. Krasickiego – Dyplom za zajęcie II miejsca; Małgorzata Sońska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie – Dyplom za zajęcie III miejsca, Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – wyróżnienie w konkursie.

 

Lucyna Kloczkowska
Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego
WiMBP w Rzeszowie


----------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: