Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27117908 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Szkolenia, warsztaty i konferencje

„Młodzi bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza i ich życiowe wybory” - seminarium dla bibliotekarzy - relacja

24-06-2016

„Młodzi bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza i ich życiowe wybory”
- seminarium dla bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą

 
 

22 czerwca 2016 roku w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny, seminarium „Młodzi bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza i ich życiowe wybory”. W seminarium wzięli udział bibliotekarze pracujący z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego, których powitała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie.
 

Najważniejsze zagadnienia związane z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza zaprezentowała Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. W 2016 roku mija 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza, nowelisty, powieściopisarza i publicysty, pierwszego polskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla za „wybitne osiągniecia w dziedzinie eposu”. Z tej okazji Senat RP ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W uzasadnieniu czytamy: „Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń”. Dzieła Sienkiewicza przekazują uniwersalne wartości, uczą patriotyzmu i przywiązania do tradycji. Są elementem dziedzictwa narodowego, a w przypadku "Quo vadis" także elementem literatury światowej. Choć oceny twórczości Henryka Sienkiewicza podlegały zmianom (uważany był za następcę wieszczów, ale też atakowany za idealizowanie szlachetczyzny, schlebianie narodowi i powierzchowność intelektualną), bezspornie jest w literaturze polskiej najwybitniejszym powieściopisarzem historycznym, mistrzem prozy artystycznej, autorem dzieł najpowszechniej czytanych i silnie oddziałujących na świadomość społeczną. Wreszcie jako autor "Quo vadis" pisarzem polskim najbardziej znanym na świecie.   


Wykład pt. „Sienkiewicz czytany dzisiaj” przedstawiła dr hab. prof. Joanna Rusin, kierownik Zakładu Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że Trylogia wyniosła Sienkiewicza na szczyty popularności i spotkała się z nadzwyczajnym odbiorem społecznym. Była czytana przez wszystkie klasy polskiego społeczeństwa. Pisarza zasypywano listami, w których pytano go o dalsze losy ulubionych bohaterów (moda na fechtunek wśród pań). Ludzie porzucali codzienne zajęcia, tłoczyli się w urzędach pocztowych, czekając aż dotrze do nich gazeta zawierająca kolejny odcinek powieści. Czytano wówczas tekst na głos i wspólnie słuchano. W chwili obecnej utwory Sienkiewicza zostały usunięte z podstawy programowej szkoły średniej, a w szkole podstawowej przerabiana jest tylko nowela "Janko Muzykant" i powieść "W pustyni i w puszczy". A szkoda, bo niektóre z dzieł (zwłaszcza "Listy z podróży do Ameryki") były wysoko oceniane nawet przez samych krytyków jego twórczości (np. Czesława Miłosza). Współczesnych młodych czytelników mógłby zainteresować w twórczości noblisty np. wątek romansowy, porwania, baśniowość, elementy westernowe czy fascynacja czasami rycerskimi. Zabawne anegdoty z życia pisarza i fragmenty czytanych listów dodatkowo ubarwiły wykład, ukazując Sienkiewicza jako przystojnego mężczyznę podobającego się paniom, zapalonego podróżnika i myśliwego, szanowanego i cenionego pisarza oraz niezwykle dobrego i kochającego ojca.
 

Na zakończenie spotkania Małgorzata Sierżęga omówiła życiowe wybory dziecięcych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Zaznaczyła, że powieść miała wiele wydań i cieszyła się niesłabnącą poczytnością wśród czytelników. Posiada duże walory moralno-wychowawcze i artystyczne, atrakcyjną fabułę i mistrzowską narrację. Jest wartościową lekturą ze względu na postać głównego bohatera, Stasia Tarkowskiego. Mimo młodego wieku sam musi dokonywać wyborów: zabić porywaczy czy zginąć, zmienić wiarę czy zostać w niewoli. Porwanie i uciążliwa podróż przez kontynent afrykański są dla 14-letniego chłopca prawdziwą szkołą życia. Wyzwalają w nim nowe i wzmacniają pozytywne cechy charakteru, takie jak: odwaga, odpowiedzialność, troskliwość i opiekuńczość w stosunku do Nel, pomysłowość i rozsądek.


Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiały metodyczne: "Młodzi bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza – zestawienie bibliograficzne w wyborze", "Przygody Stasia i Nel, głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy – scenariusz lekcji bibliotecznej".  
 

Małgorzata Sierżęga
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

 

-----------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: