Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
27115073 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Książki

Powroty do zdarzeń [książka]

20-01-2021

Powroty do zdarzeń / Józef Ambrozowicz. Rzeszów : Bonus Liber, 2021. - 131 stron : faksymilia (w tym kolorowe), fotografie (w tym kolorowe) ; 24 cm.

 

Książka niezwykła i bardzo osobista. Dębica jest dla autora centrum świata. Tu spędził dzieciństwo, lata szkolne i młodzieńcze. Jak sam pisze, wszystko tu było dla niego pierwsze, bo odciskające ślad na całym jego życiu. [...]. Józef Ambrozowicz, rocznik 1945, wspomina Dębicę najpierw oczami dziecka. Tu się wychował - jak pisze - w cieniu fabryki: Zakładów Chemicznych, o których już mało kto wie. W dębicki pejzaż wrosły te zakłady raczej jako Dębicka Fabryka Farb i Lakierów, obecnie Tikkurila. [...]. Lata szkolne autora upływały w czasach, które pamiętają już tylko najstarsi dębiczanie. Nic dziwnego, skoro naukę rozpoczynał 70 lat temu. Poznajemy z tej książki atmosferę dawnej szkoły podstawowej, później średniej, wreszcie pierwszej pracy zawodowej w WSK (WUCh). Doświadczenia z pracy w gazecie zakładowej „Echo Załogi” wykraczają poza fabryczną bramę. To wtedy - jak sam podkreśla - ukształtowała się u niego wrażliwość na sprawy społeczne i rozwinęła się umiejętność rozróżniania prawdy od manipulacji. Są w tej publikacji także wspomnienia dotyczące ówczesnego życia kulturalnego i sportowego, a także odniesienia do dawniejszej historii miasta, m.in. powstanie gimnazjum i szkoły mechanicznej, budynku „Sokoła". W drugiej części książki autor pisze o sprawach najnowszych, m.in. o dębickich pomnikach [...]. Sporo miejsca w książce zajmuje bohaterska postawa Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów w okresie okupacji hitlerowskiej, którzy z narażeniem życia swojego i swoich synów, uratowali od śmierci 13-osobową rodzinę Reichów. [...]. Książka zawiera więcej gorzkich refleksji, m.in. o dekomunizacji po dębicku czy likwidacji „Igloopolu”. Ale jest też mowa o dębickich legionistach - bohaterach walk o niepodległość Polski. [https://debica.naszemiasto.pl/powroty-do-zdarzen-ukazala-sie-nowa-ksiazka-o-debicy/ar/c1-8093835, dostęp 20.01.2021].

 

Książka znajduje się w zbiorach Czytelni Głównej przy ul. Sokoła 13
>> opis książki w katalogu online

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: