Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

Spotkanie młodzieżowego DKK

23-11-2010

W dniach 17-18 11. 2010 r. w ramach współpracy PiMBP i Szkoły Podstawowej nr 2 odbyły się dwa spotkania nowopowstałego Dyskusyjnego Klubu Książki. Do klubu przystąpiła klasa VI „n” wraz z polonistką panią mgr Beatą Tkacz ( w planie zajęcia z grupą gimnazjalistów z kl. III „b” również uczniów pani B. Tkacz).
Zajęcia odbywają się w ramach dodatkowych zajęć języka polskiego, na które uczniowie uczęszczają w dwóch grupach 10 i 14 osobowej. Na obydwóch spotkaniach zarówno w jednej jak i w drugie grupie uczestnikom zostały zaprezentowane zasady działania DKK. W ramach dyskusji uczniowie wypowiadali się na temat czytania oraz ostatnio przeczytanych książek w tym lektur (Ten obcy- lektura w kl. VI). W ramach zachęty do czytania zostały im zaprezentowane książki z różnych gatunków powieści dla młodzieży. Nie były to jednak książki współczesne, lecz książki „ z ubiegłego wieku” , a nawet starsze (np. książki autorstwa K. Maya). Wychodzimy z założenia, że o książkach współczesnych mówi się dużo. Zazwyczaj przychodząc do biblioteki zaglądamy na półkę, na której leżą piękne , nie zniszczone kolorowe NOWOŚCI, natomiast książki starsze, kiedyś tak chętnie czytane przez nas leżą na półkach nadgryzione zębem czasu i wielokrotnym czytaniem, przegrywając z nowościami w pięknych i kolorowych okładkach.Obecnie ukazanie się kolejnych pozycji na rynku poprzedzone jest głośną kampanią reklamową i niekiedy uroczystą premierą (np. wszystkie akcje związane z wydawaniem kolejnych części Harrye’ go Pottera), natomiast o książkach starszych mniej się wspomina i w zasadzie nie ma ich wznowień.
Spośród zaprezentowanych książek uczniowie wybrali do przeczytania książki z serii Straszne Historie, Nowe Przygody Mikołajka, udało się nam również polecić pozycję z serii Winnetou oraz Zorrro jeździec w masce. Wśród propozycji nie mogło również zabraknąć zapomnianej obecnie książki Marii Kownackiej i Kazimierza Garstki Na tropach węża eskulapa związanej z naszym regionem.


 „W pustyni i w puszczy”

Tematem powieści jest podróż po Afryce dwojga dzieci, Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison, których porwali Beduini.
Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku.
Wydarzenia mają miejsce na kontynencie afrykańskim w państwach: Egiptu, Nubi, Zanzibar i Ugandy.
Pisarz zadbał o przedstawienie egzotyki Czarnego Lądu. Opisał niezwykłe zjawiska przyrodnicze: burzę piaskową „śpiewające piaski”, fatamorganę. Przedstawił też pejzaże Afryki. Nie zapomniał o rdzennych mieszkańcach tego kontynentu, Murzynach. Opisał ich niezwykłe stroje, obyczaje, wierzenia. Dzięki temu powieść jest bardzo interesująca. O wydarzeniach opowiada narrator wszechwiedzy, prowadzi narrację w trzeciej osobie.
„W pustyni i w puszczy” to powieść przygodowa. Głównymi bohaterami są Staś oraz Nel. Bohaterzy w trakcie podróży nabierają nowych umiejętności, spotykają nowych ludzi. Zakończenie jest pomyślne dla bohaterów.
Ta książka jest ciekawa i interesująca.
Polecam ją do przeczytania !!!

Pamela Bulwan
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: