Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

Katarzyna Grochola: " Trzepot skrzydeł"

28-08-2010

28.08. 2010 Katarzyna Grochola Trzepot skrzydeł


Wracamy do naszej rodzimej literatury i nasz wybór padł tym razem na książkę Trzepot skrzydeł Katarzyny Grocholi, jednej z najpopularniejszych autorek literatury obyczajowej w Polsce.

Trzepot skrzydeł to książka poruszająca poważne problemy. Bohaterka Hania powinna być szczęśliwą , spełnioną kobietą, ale niestety rzeczywistość jest przerażająca. Autorka podjęła poważny temat, który jest nam nieobcy – problem przemocy w rodzinie. W precyzyjny sposób ukazała perfidne działania mężczyzny, w taki sam sposób ukazuje również krzywdzoną kobietę, która wierzy, że jej mąż nie jest potworem, że potrafi się zmienić.
Powieść napisana jest w formie listu, w którym Hanka opisuje swoje przeżycia. Warto ją przeczytać , ponieważ jest inna od dotychczasowej twórczości Katrzyny Grocholi, nic więcej nie można tu dodać, aby nie zdradzić jej zakończenia.

 

 

17 09.2010 Ryszard Kapuściński, Krzysztof Burnetko, Witold Bereś

Dużo się ostatnio mówi na temat twórczości zmarłego w 2007 r. Ryszarda Kapuścińskiego oraz kontrowersyjnej biografii pisarza pióra Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction” postanowiliśmy zapoznać się z inna książką związaną z jego osobą.
„Nie ogarniam świata” jest zapisem siedmiu rozmów dziennikarzy Tygodnika Powszechnego Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko z Ryszardem Kapuścińskim podczas ich spotkań w latach 1991-2006. Książka została ukończona już po śmierci pisarza. Ryszard Kapuściński odszedł 23 stycznia 2007. Reportażysta, który swoją twórczością zrównał sobie rzesze czytelników na całym świecie. O codziennym życiu we wszystkich zakątkach globu opowiadał z niezwykłą intelektualną pokorą, starając się swoimi reportażami zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy ludzkości, które prasa sprowadziła do poziomu atrakcyjnych produktów informacyjnych.
Znaczna część wywiadów dotyczy problematyki tzw. Trzeciego Świata, a tak naprawdę większości świata, gdyż pod tym terminem rozumieć należy 80 procent ludzkości. Reportażysta pokazuje kluczowe problemy, z którymi boryka się kontynent afrykański, analizuje stosunek Zachodu do pomocy krajom najbiedniejszym, mówi o roli Afryki w dzisiejszym świecie. Obszerna rozmowa toczy się na temat Rosji i znaczenia transformacji ustrojowej dla szarych obywateli byłego Związku Radzieckiego, istoty tego procesu na tle mentalności rosyjskiej. Kapuściński pytany jest o rolę Stanów Zjednoczonych, jednoczącej się Europy, rolę Polski w nowoczesnych strukturach międzynarodowych. Wiele uwagi poświęca także problemowi egzystencji jednostki w społeczeństwie informacyjnym, rozterkach człowieka w konfrontacji z koniecznością selekcji wartości, wyboru źródeł tych wartości.
Nie da się przeczytać tej książki i nie pozostać pod wielkim wrażeniem ogromnej wiedzy Kapuścińskiego. Rozległość informacji, poglądów i przemyśleń jakimi dzieli się ze swoimi rozmówcami ma przecież ten dodatkowy urok, że Kapuściński był naocznym świadkiem wielu przełomowych momentów XX wieku! Równie atrakcyjne jest konfrontowanie przewidywań Kapuścińskiego z początku lat 90-tych XX wieku z tym co się dzieje obecnie w tych państwa po niemal 20 latach.

Dla wiernych czytelników Ryszarda Kapuścińskiego książka Beresia i Burnetki będzie pozycją niezmiernie intrygującą, jako, że w jego wypowiedziach odnajdą bezpośrednio sformułowane poglądy i opinie na temat zjawisk, które podczas swojej pracy relacjonował. Czytelnicy, którym twórczość Kapuścińskiego nie jest tak dobrze znana, mają doskonałą okazję, by dać się zafascynować jego wiedzą i doświadczeniami. Bliższemu poznaniu sylwetki reportażysty służy również bogate kalendarium życia Kapuścińskiego, które autorzy zamieścili w książce.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: