Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

Aravind Adiga: "Biały Tygrys"

27-02-2010

Tym razem jedna z naszych koleżanek opowiedziała nam o Indiach, kraju, do którego bardzo chciałaby pojechać.

 

„We wrześniu 2009 roku jedna z moich koleżanek pojechała do Indii na miesiąc czasu – w wymarzoną podróż. Zazdrościłam jej strasznie. Po jej powrocie nie pisałam do niej przez 3 miesiące bojąc się usłyszeć jak to było cudownie, itd. Tymczasem jej odpowiedź na moje pytanie „jak było w Indiach?” całkowicie mnie zaskoczyła. Odpisała, że wszędzie brud, kurz taki, że nie widać co jest po drugiej stronie ulicy, anorektyczce psy i „ciągły gwałt na jej portfelu i godności”. Hmm… moje wyobrażenie o tym kraju do tej pory było zupełnie inne, pewnie tak samo jak większości ludzi, którzy nigdy tam nie byli. To co przede wszystkim kojarzy mi się z Indiami to kolory – wspaniałe nasycone barwy, zarówno strojów, jak i krajobrazu. Piękna egzotyczna architektura – co do architektury to być może taka jest, na ten temat koleżanka nic nie mówiła. Nie mogłam uwierzyć.
Sięgając po książkę Aravinda Adiga, człowieka który urodził się w Indiach i podróżował po nich już jako korespondent „Tima”, pomyślałam, że poznam Prawdę – wciąż nie mogłam pogodzić się z relacją koleżanki. Czytając książkę historię Balrama traktowałam jako pretekst do dowiedzenia się czegoś więcej o rzeczywistości w tym kraju. Niestety (dla mnie) obraz Indii przedstawiony w tej książce pokrywał się z relacją koleżanki i nie miał nic wspólnego z moimi wyobrażeniami.
Autor przedstawiając historię Balrama snuje rozważania na bardziej uniwersalny temat, mianowicie natury ludzkiej uwikłanej w hinduski, konsumpcyjny i skorumpowany świat. Człowieka zamkniętego w „klatce kogutów” bez nadziei i szans na poprawę swojej sytuacji oraz ograniczanego przez powiązania rodzinne i zobowiązania wobec rodziny i miejsca z którego się pochodzi. W rozważaniach głównego bohatera można znaleźć bardzo przenikliwą analizę społeczeństwa kastowego oraz próbę zmiany swojego życia. Czy obrał właściwą drogę? Czy mógł wybrać inną?
Książka zdecydowanie daje do myślenia, a dla takich osób jak ja jest kolejnym argumentem za tym żeby pojechać do tego kraju i samemu skonfrontować rzeczywistość z wyobrażeniami i mitami na temat tego kraju”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: