Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

O książkach Kornela Makuszyńskiego oraz o komiksach

16-12-2010

W dniach 16-17. 2010 odbyły się dwa spotkania DKK w klasie VI n. Tym razem rozmawialiśmy o książkach Kornela Makuszyńskiego oraz o komiksach.
Kornel Makuszyński jest autorem książek zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Z młodzieżówki chyba najbardziej znane Szaleństwa panny Ewy , Panna z Mokrą głową , Szatan z siódmej klasy czy Przyjaciel wesołego diabła. Z książek dla dzieci natomiast znamy
O dwóch takich co ukradli księżyc, oraz pisane w formie komiksów Przygody Małpki Fiki-Miki oraz oczywiście cała seria przygód Koziołka Matołka.
Przeglądanie twórczości Kornela Makuszyńskiego , a zwłaszcza jego twórczości dla dzieci dało nam pretekst do przyjrzenia się historii komiksów, które jak się okazuje znane były już w XVIII wieku – choć ich historia sięga głębiej (podobno jednym z prekursorów gatunku był znany nam człowiek renesansu Leonardo Da Vinci, który pierwszy usiłował łączyć słowo pisane z rysunkiem).
Komiks jako nowy gatunek artystyczny wykształcił się XIX wieku z ilustrowanych felietonów i historyjek ilustrowanych obrazkami ukazujących się w prasie. Na przestrzeni dziejów przechodził różne koleje losów – od ogólnie dostępnych do zakazanych (wydawanych w wydawnictwach podziemnych) oraz ponownie dostępnych, których triumfalny powrót do obiegu stał się hitem czytelniczym na całym świecie.
Zarówno dzieci jak i młodzież chętnie sięgają do komiksów. Jedni lubią je za to, że są krótkie w treści, a obrazek jest jej uzupełnieniem, inni natomiast sięgają do komiksów, ponieważ nie ma innej wersji ich ulubionej pozycji (np. przygody Asterixa, Batmana lub Spidermana, czy też z naszego podwórka Tytus, Romek i A’tomek)

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: