Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Spotkanie z Bartłomiejem Rychterem

02-03-2010

Trzecia rocznica powstania Dyskusyjnego Klubu Książki w Lesku miała uroczystą oprawę.


2 marca 2010 roku, członkinie lokalnego klubu pojechały do Zagórza na spotkanie z Bartłomiejem Rychterem - autorem dwóch poczytnych książek: Kursu do Genewy  oraz najnowszej powieści Złotego Wilka.
Pisarz okazał się niezwykle ciepłym i miłym człowiekiem, niepozbawionym skromności i zdrowego rozsądku. Z wielkim zainteresowaniem słuchałyśmy opowieści o kulisach powstania obu książek, oraz o częściowo odsłoniętych przez autora arkanach swojego warsztatu pisarskiego.


Myślę, że powodem do dumy jest fakt, że nasz krajan staje się tak poczytnym autorem powieści, w których opisuje czytelnikom nasz region, zwyczaje oraz mentalność mieszkających tutaj ludzi. W Złotym Wilku nie ucieka od trudnych tematów i nie wystawia laurki. Pokazuje zarówno złe jak i dobre strony życia ludzi zamieszkujących ten teren. I chociaż powieść jest w całości wytworem wyobraźni autora, to jednak barwne opisy Sanoka z przełomu XIX i XX wieku poparte są badaniem archiwalnej dokumentacji.


Czytelnik, który zna Sanok z czasów współczesnych, nie ma najmniejszego kłopotu z wyobrażeniem sobie Sanoka z przeszłości, a plastyka opisów pozwala przenieść się nam do tamtych miejsc wraz z bohaterami książki.


Pan Bartłomiej ze znawstwem opisuje środowisko żydowskie, zepsucie bogatych mieszczan oraz codzienną walkę o przeżycie plebsu, przy czym każdy z bohaterów to osoba z krwi i kości, mająca własną osobowość, marzenia i pragnienia. Nie ma jednak sensu opisywać każdego z bohaterów z osobna, niech książka sama się obroni.


Na tle dramatów każdego z bohaterów rysuje się zagadka kryminalna. Sama zagadka jest skomplikowana i czytelnik nie ma szans na odgadnięcie prawdziwej tożsamości mordercy. Przez to właśnie książka ta jest inna od wszystkich. Jej świeżość i wielowątkowość sprawia, że po przeczytaniu ostatniej strony w czytelniku zostaje niedosyt i ogromny żal że to już koniec…


Joanna Krawczyk

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: