Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

Grzegorz Gortat: "Szczury i wilki"

06-03-2010

27 lutego 2010 r. po kilkumiesięcznej przerwie, z ogromnym zapałem rozpoczął w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki. To początek 4. edycji spotkań. Nastolatki połączone wspólną pasją czytelniczą mogły znów spotkać się w stałym gronie, aby w przyjemnej atmosferze podyskutować o literaturze.
 

          Tym razem rozmowa dotyczyła najnowszego dzieła Grzegorza Gortata „Szczury i wilki”. Książka ta jest bardzo ważna, ze względu na poruszany temat, połączenie dwóch światów: współczesnego z ukazaniem środowiska młodych ludzi podążających ślepą drogą nienawiści i brutalności oraz świata okrucieństwa obozu koncentracyjnego w Auschwitz, do której doprowadziła ideologia faszyzmu i nazizmu. Głównym bohaterem powieści jest Henryk, młody człowiek, należący do grupy głoszącej neonazistowskie hasła. Uważa się za prawdziwego Polaka, broniącego „czystości” polskiej krwi…

Czy uświadamiając sobie tragedię ludzi, którzy zginęli i przeżyli Auschwitz, poznając ich historie, wszystkie wyjątkowe, poruszające i kończące się śmiercią główny bohater zmieni swoje życie? Tego nie zdradzamy, by zachęcić do lektury i samodzielnego wyciągnięcia wniosków.

          Klubowiczki omawiając powieść uznały, że jest bardzo trudna, bardzo smutna, wstrząsająca wręcz przerażająca, budzi oburzenie na bezduszność ludzi. Oceniły, że książka jest dobrze napisana ale dostrzegły w niektórych momentach fikcję przy konfrontacji chociażby z lekturami szkolnymi dotyczącymi życia w obozach. Uznały również, iż „Szczury i wilki” to książka o której trzeba mówić, ponieważ uświadamia do czego prowadzą uprzedzenia i nienawiść, ale nie jest to książka dla każdego.

Stwierdziły również:

Ta książka wzbudziła we mnie mieszane uczucia i przeraża mnie, że opisane subkultury gdzieś istnieją” (Karolina)

„Część pierwsza powieści, bardzo realistyczna, podobała mi się i jednocześnie przerażała, ale opisane życie w Auschwitz wydało mi nieautentyczne” (Aneta)

„Bardziej wstrząsnęła mną część pierwsza obrazująca współczesność, to dzieje się teraz, gdzieś obok nas, a niektórzy ludzie nie wyciągnęli wniosków po dramacie II wojny światowej” (Klaudia)

„Autor podjął trudny temat, o którym przeciętny nastolatek nie myśli na co dzień, wywiera presję myślenia na czytelniku. Nie spodobało mi się zakończenie książki (Kasia)

„Wstrząsająca i poruszająca powieść. Potrzebna, bo mówi o nienawiści, której jest pełno wokół nas. Czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem, z napięciem śledzi losy bohaterów” (Dominika)


Na naszym kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki bliżej przyjrzymy się powieści dla młodzieży Elżbiety Wojnarowskiej „Okularnica”, a 7 kwietnia 2010 r. Klubowiczki będą miały okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z E. Wojnarowską zorganizowanym w Wypożyczalni Muzycznej przy ulicy Żeromskiego 2.

                                                                                                                      Renata Dziepak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: