Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Kolbuszowej

Wojciech Kuczok: "Senność"

18-02-2010

18 lutego br., na kolejnym spotkaniu w DKK przy MiP Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej dyskutowaliśmy o książce Wojciecha Kuczka - Senność.


Tym razem na spotkanie zgłosiło się pięć pań. Na początku rozmowa skupiła się na samym autorze i jego twórczości.

 

Wojciech Kuczok (1972- ), jest prozaikiem, krytykiem filmowym i scenarzystą. Większość kojarzy jego twórczość z pamiętnego filmu Pręgi, który powstał na podstawie jego książki Gnój.


Prawie od razu panie podzieliły się na dwie grupy. Jedna, do której twórczość Kuczka w jakiś sposób trafia i przemawia oraz druga, dla której Senność jako lektura była zbyt nużąca. Może to fakt, że nie ma w tej książce soczystej fabuły, a losy trójki bohaterów wolno i „sennie” snują się przez cały czas czytania. Książka powstała na bazie scenariusza, jaki stworzył Kuczok, a na ekrany kin przeniosła go Magdalena Piekorz.


Fabuła Senności opowiada o trzech osobach, których cierpią na nietypową “senność”. Ich życie jest przepełnione niemocą. Chcieliby realizować swoje marzenia, ale na drodze ich spełniania stoją przeszkody, których nie umieją i nie mogą przekroczyć.


Adam jest młodym lekarzem, w którego rodzice sączą wszystkie swoje ambicje, a on nie może poradzić sobie z ich oczekiwaniami. Robert to zniedołężniały pisarz, który od wielu lat nie może napisać książki, co wywołuje w nim frustracje. Winę za swoją niemoc twórczą zrzuca na żonę i jej rodzinę. Róża była kiedyś wyśmienitą aktorką teatralną, ale odkąd poślubiła despotycznego karierowicza, nie jest w stanie już tańczyć.


Trzy przeplatające się historyjki. Każdy z bohaterów nie żyje naprawdę, tkwiąc w swojej przestrzeni niespełnienia. Bohaterowie są senni w sensie dosłownym, pełni rozczarowania i smutku. Dominującym stanem ich uczuć jest melancholia. Budzą się do życia tylko w konfrontacji ze zmianami otoczenia. Kuczok starannie i precyzyjnie połączy te trzy historie, aby wyeksponować ich moment przebudzenia. Zmiana osobowości bohaterów kieruje ich w inne życiowe role. Adam pozbywa się kompleksu homoseksualności, Robert dowiaduje się o dręczącej go ciężkiej chorobie, Róża budzi się z narkolepsji. Koniec z marazmem, nie ma czasu na przesypianie życia. Cała ta opowieść niestety nie zachwyca uniesieniami, choć zastanawia nad tym w jaki sposób realizujemy raz dane życie.


Czy warto tkwić w kłamstwie, niespełnieniu? Czy rezygnować z własnych marzeń, zamierzeń, dążeń, życiowych aspiracji, gdy napotykamy na nietolerancję, stereotypy, a nawet oczekiwania innych wobec nas?


Chciałoby się raczej powiedzieć – „Człowieku carpe diem”.


A. Mierzejewska
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: