Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Strzyżowie

,,Rzeki płyną, jak chcą’’

11-04-2022

Ałbena Grabowska - ,,Rzeki płyną, jak chcą’’

 

,,Rzeki płyną, jak chcą’’ to kolejna książka Ałbeny Grabowskiej którą polecam miłośnikom jej twórczości. Akcja powieści toczy się u schyłku I wojny światowej w polskim dworku na terenie zaboru rosyjskiego.

 

Ojciec rodziny wyrusza na wojnę zostawiając żonę i trzy córki. Kobiety muszą radzić sobie same z utrzymaniem majątku i wykonywaniem prac które dotychczas należały do służby.

 

Najstarsza córka Klara szybko wchodzi w rolę którą narzuca jej nowa rzeczywistość. Jest rozsądna i pracowita, bardzo związana z rodziną.

 

Amelia, średnia córka zaskakuje wszystkich decyzją wyjazdu do pracy w szpitalu wojskowym. Wraca do domu po dłuższym czasie z poślubionym na wojnie mężem. Jan jest byłym żołnierzem którym Amelia opiekowała się w szpitalu. Mężczyzna zaczyna pracować na gospodarstwie, angażując się w życie dworku, wprowadza różne innowacje i nowe uprawy rolne które pozwolą utrzymać podupadający majątek.

 

To właśnie Klara towarzyszy Janowi w jego pracy, wspólnych rozmowach i chwilach wypoczynku spędzanych nad ukochaną rzeką Klary. Uczucie które rodzi się między nimi przeraża ich i zniewala. Przecież Jan jest mężem Amelii. A Amelia wyczuwa że jej mąż oddala się od niej za sprawą siostry. Kiedy traci ciążę, opuszcza męża i wraca do pracy w szpitalu. Wkrótce potem umiera podczas szerzącej się epidemii. Klara czuje się winna śmierci siostry, a Jan opuszcza majątek. Jego miejsce zajmuje Julian kolejny ważny mężczyzna w życiu Klary. W tym czasie najmłodsza siostra Róża poślubia Henryka Miecugowa którego względy odrzuca Klara. Wkrótce Róża orientuje się że to do Klary należy serce jej męża i dramat się powtarza. Znienawidzi siostrę, którą obwinia o rozpad małżeństwa Amelii i własny nieudany związek. Klara czuje się nieszczęśliwa. Darzą ją uczuciem mężczyźni którzy są mężami jej sióstr. Czuje się winna i zagubiona. Ciężko pracuje na gospodarstwie za które czuje się odpowiedzialna. Zaczyna interesować się polityką i działalnością nowego ruchu sufrażystek.

 

Kiedy wreszcie przychodzi szansa na spełnioną miłość, Klarę dopada przeznaczenie.

 

Podczas odwiedzin u siostry w Warszawie dochodzi do tragedii która staje się dopełnieniem losu Klary.

 

Czy to jest cena jaką przyszło jej zapłacić za miłość która nie powinna była się wydarzyć w jej życiu? Miłość mężczyzn którzy byli mężami jej sióstr? A może to tylko fatalny zbieg okoliczności w którym uczestniczy wbrew swojej woli?

 

To moja subiektywna interpretacja zakończenia powieści, o której warto podyskutować na spotkaniu klubu DKK.

 

Maria Rosół

DKK przy BPGiM w Strzyżowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: