Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

„Maneki-neko”

24-08-2022

Wszystko jest snem - „Maneki-neko” Katarzyny Ryrych na spotkaniu DKK dla młodzieży

w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

 

Maneki-neko to po japońsku „kot zapraszający, wabiący”. Niektórzy zapewne znają magiczne figurki kota z machającą łapką, które często widujemy na sklepowych witrynach. Takie jest właśnie ich zadanie – mają wabić oraz przyciągać klientów. Według japońskiej tradycji maneki-neko jest symbolem bogini miłosierdzia i litości Kannon.

 

Czarny kot z wyciągniętą łapką to antagonista najnowszej książki dla młodzieży autorstwa Katarzyny Ryrych zatytułowanej właśnie „Maneki-neko”. Główna bohaterka - Eryka kupuje maneki-neko w prezencie dla swojego przyrodniego brata, który interesuje się kulturą Japonii. I od tego momentu zaczynają się dziać przedziwne rzeczy. Eryka zaczyna doświadczać niezwykłego snu – spaceruje w tajemniczym i mrocznym lesie. Zapach mchu prześladuje ją we wszystkich miejscach, jej brat Iwo zaczyna się dziwnie zachowywać … Okazuje się że kot zwabił oboje do Lasu Samobójców, a może to jednak nie był kot …

 

Czytelnik wraz z Eryką, Iwem i jego przyjacielem Igorem staje się częścią mrocznej historii, dziejącej się na granicy snu i rzeczywistości. Gubimy się w mroku lasu samobójców Aokigahara, czytając urwane rozdziały. Nie wiemy co jest snem, a co jawą. Akacja jest niczym przepełniony grozą oniryczny thriller.

 

„Przecież wiesz, że nie możemy wyjść, zanim las sam nas nie wypuści”

 

Niestety nie łato jest wyjść z Aokigahara tak, by nie pozostawić swojej duszy w lesie. Co więcej Iwo i Eryka muszą też odnaleźć siebie. Dorastanie to etap, który jest nie lada wyzwaniem w życiu każdego młodego człowieka. Niesie ze sobą wiele zmian, ale też i wiele rozczarowań. W książce nie brakuje wątków dotyczących dorastania, poszukiwania siebie, skomplikowanych rodzinnych relacji, pierwszych miłości. A wszystko to ukryte w mrocznym klimacie Lasu Samobójców. Klubowicze zgodnie stwierdzili, że powieść szybko wciąga czytelnika w tajemniczy klimat, a samo zakończenie pozostawia nas w mocnym nieładzie i pewnym niedosycie. No cóż, trzeba przeczytać aby się przekonać.

 

Agnieszka Dworak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: