Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

„Zapomnieć Różę”

15-11-2022

„Zapomnieć Różę” – Ewy Barańskiej– spotkanie DKK „Fani Literatury” w Filii nr 13 – relacja

 

W pierwszy piątek listopada 2022 r., w czytelni Filii nr 13 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, spotkali się sympatycy DKK „Fani Literatury”. Dyskutowali nad książką Ewy Barańskiej- „Zapomnieć Różę”. Do przeczytania tej pozycji młodzież skłonił opis książki i nietuzinkowa okładka. Jest to książka o przemocy w szkole i jakie mogą być jej skutki.

 

Narratorką książki jest Irmina, dziewczyna lubiana przez wszystkich. Uczy się w prestiżowym liceum. Razem z koleżankami i kolegami, których rodzice stanowią elitę w mieście, tworzą przewodnią grupę w klasie. Ich cel to wybranie w środowisku „kozła ofiarnego” i psychiczne znęcanie się nad nim. Tym razem padło na Różę Kaufman. Dziewczyna wzięła udział w konkursie literackim i jej powieść „Utracone złudzenie” została wydana drukiem. Grupie nie spodobała się popularność koleżanki w lokalnych mediach i w szkole. Podejrzewają ją o plagiat, planują intrygę na spotkaniu autorskim. Róża pokrzywdzona jest już przez los. W wieku ośmiu lat zmarła jej mama, pięć lat później babcia, a gdy miała szesnaście lat ojciec powtórnie się ożenił. Przeprowadzili się z małej wsi Modrawka do miasta. W rodzinnych stronach Róży pozostał kochany dziadek Gabriel. Roża uczy się w liceum, gdzie czuje się obco i opiekuje małym przyrodnim bratem. Nie ma przyjaciół. Jej sympatia i pierwszy recenzent książki Antoś mieszka czterdzieści kilometrów od niej. Nie często się spotykają. Irmina pomimo, że należy do grupy, ma wyrzuty sumienia. Czyta powieść koleżanki i bardzo jej się ona podoba. Nie zdradza tego nikomu. Próbuje zaprzyjaźnić się z Różą, tłumacząc grupie, że chce ją lepiej poznać. Aż pewnego dnia dochodzi do tragicznego zdarzenia. Róża trafia do szpitala i tam odbiera sobie życie. Zostawia list i fotografie dla koleżanek i kolegów z klasy. Wszyscy są wstrząśnięci przeczytanym tekstem przez nauczycielkę, ich wychowawczynię. Róża opisała w nim dokładnie wydarzenie, które skłoniło ją do takiej decyzji.

 

Klubowicze polecają książkę. Czyta się dobrze, jest bardzo prawdziwa. Na zakończenie spotkania młodzież wspominała swój pobyt na Targach Książki w Krakowie. Prezentowała i argumentowała swoje książkowe zakupy.

 

Beata Terlicka

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: