Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

„Mistrzyni”

08-11-2022

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 10 Manuela Gretkowska – „Mistrzyni”

 

27 października 2022 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie spotkały się słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku będące członkiniami Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w naszej bibliotece. Spotkanie rozpoczęła mała uroczystość. Pani Maria Suchy uhonorowana została nagrodą przyznaną przez Instytut Książki w Krakowie za miesiąc maj w kategorii dorośli za recenzję książki Agnieszki Daukszy „Jaremianka”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Nagrodzona recenzja umieszczona została na stronie Instytutu. https://instytutksiazki.pl/literatura,8,recenzje,25,klubowiczow,1,jaremianka-biografia,231.html

 

Czwartkowe spotkanie wypełniła rozmowa o najnowszej książce Manueli Gretkowskiej p.t. „Mistrzyni”. Dyskusji smaku dodało czytanie przepisów kulinarnych z książki „365 obiadów”, a urozmaiciły zalecenia zawarte w „Porządkach domowych” autorstwa Lucyny Ćwierczakiewicz.

 

Jolanta Jędryka

 

 

Manuela Gretkowska: „Mistrzyni”

 

Manuela Gretkowska w swojej książce „Mistrzyni” z podtytułem „Powieść inspirowana życiem Lucyny Ćwierczakiewiczowej” próbuje pokazać fragment życia kobiety, niezwykle popularnej w XIX - wiecznej Warszawie jako autorka przepisów kulinarnych. Bohaterką książki jest „Lucy” – Lucyna von Bachman, primo voto Staszewska, secundo voto Ćwierczakiewiczowa, urodzona w 1826, zmarła w Warszawie w 1901. Akcja powieści zaczyna się w chwili, gdy Lucy jest kobietą dojrzałą, wdową od kilku lat opłakującą ukochanego męża Stanisława Ćwierczakiewicza. Jest już kobietą niezwykle bogatą, wpływową i bardzo popularną ze względu na swoje publikacje i działalność charytatywną, ale też samotną, a przez to trudną w kontaktach z kolejnymi „pannami do towarzystwa”. Brakuje jej też udanego życia rodzinnego i cieplejszych kontaktów z adoptowaną córką.

 

Lektura książki nie pozwala na lepsze poznanie jej drogi do popularności jako mistrzyni kuchni. Wiemy, że jest bardzo dobrze wykształcona, zna perfekcyjnie angielski i francuski, a zapewne także i rosyjski, ale to wszystko. Z kilku mglistych wspomnień wplecionych w akcję nie dowiemy się, co ją ukształtowało, jakie były jej pierwsze kroki na drodze do sukcesów wydawniczych i biznesowych.

 

Niejako w tle opowieści pojawia się „Oleś” – Aleksander Głowacki, znany jako Bolesław Prus. Gretkowska ukazuje postać pisarza z zupełnie innej perspektywy, niż ta znana z lektur szkolnych. Tak naprawdę Prus i jego małżonka Oktawia są jedynymi przyjaciółmi Lucy. Inne sławne postaci tej epoki – Sienkiewicz i Modrzejewska, zostają tylko naszkicowane, w dodatku mało sympatyczną kreską.

 

Dominującym wątkiem powieści jest zauroczenie głównej bohaterki młodym aktorem. Mimo własnych doświadczeń (samobójstwo brata w rezultacie romansu z aktorką) i przestróg otoczenia, Ćwierczakiewiczowa brnie w niemożliwe, narażając się na ostracyzm i kpiny otoczenia, a ostatecznie przypłacając zdrowiem niefortunny romans. Sama powieść, chociaż nie oszałamia kunsztem literackim, jest interesująca ze względu na obraz warunków społecznych XIX - wiecznej Warszawy, brakuje natomiast bardziej wyrazistych odniesień do okupacji rosyjskiej. Także sam język dialogów nie wydaje się przekonujący i dostosowany do poszczególnych postaci. Bohaterka Gretkowskiej często wyraża się wulgarnie, co zupełnie nie pasuje do jej pochodzenia z dobrego, adwokackiego domu, jak też do osoby, pisującej do gazet i na co dzień mającej kontakt z ludźmi wykształconymi.

 

Jak wspomniano, książkę czyta się lekko, tym bardziej że ukazana w niej postać to niemal pierwowzór późniejszych bizneswoman, chociaż niektórych czytelników może razić scena pogrzebu Lucyny Ćwierczakiewiczowej, zbyt wyraziście nawiązująca do współczesnych „czarnych parasolek”. Moim zdaniem warto przeczytać „Mistrzyni”, choćby jako beletrystyczne uzupełnienie znanej nam książki Joanny Kuciel – Frydryszak „Służące do wszystkiego” lub odświeżenie w pamięci „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej.

 

Maria Suchy

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: