Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

"Dżozef"

07-03-2022

Spotkanie DKK odbyło się 2 marca 2022 r., wzięło w nim udział 9 klubowiczek.

Przedmiotem dyskusji była książka "Dżozef".

 

To było pierwsze spotkanie klubu DKK w Nowej Dębie z prozą Jakuba Małeckiego. Część pań nie przeczytała książki uznając, że to fantastyka. Dla pozostałych lektura “Dżozefa” była interesującym doświadczeniem, jedna z pań przeczytała książkę nawet dwa razy.

 

Akcja powieści toczy się w szpitalu. W sali przebywa czterech pacjentów: Maruda - smutny człowiek, który najbardziej na świecie nienawidzi samego siebie, Kurz - widać było po nim kunszt i doświadczenie człowieka, który w młodości musiał rwać dupy jak szczaw, narrator Grzegorz - młody dresiarz z warszawskiej Pragi i Czwarty - facet w stu procentach prawdziwy. I to właśnie on jest głównym bohaterem powieści. Cały czas czyta książki Josepha Conrada, a w momentach szaleństwa zmienia się w Korzeniowskiego i dyktuje Grzegorzowi swoją ostatnią powieść. Ta powieść to historia jego życia. To opowieść o jego największej tajemnicy. Opowieść o Stanisławie Baryłczaku, który pewnego dnia zorientował się, że przez całe życie nie żył, że wiecznie czegoś się bał, nie korzystał z niczego, zmarnował całą młodość. Czwarty całe życie zmagał się z niezasłużonym cierpieniem jak poddawany próbie Hiob. Mały Stasio zobaczył w drewnianym pieńku uwięzionego Kozła Drewniaka i postanowił go uwolnić, to znaczy wyrzeźbić za pomocą scyzoryka. Od tamtej pory Drewniak nieustannie go prześladował nazywając Głupcem. Odpuszczał tylko wtedy, gdy Stanisław zajęty był czytaniem. Jedna z czytelniczek, która wiele lat mieszkała na Pradze, doceniła trafność obserwacji autora dotyczących mieszkańców praskich blokowisk. Inną z kolei poruszył los Stasia, nadwrażliwego dziecka, któremu nikt nie poświęcał uwagi, oprócz wuja alkoholika. Poczucie izolacji i odcięcia od świata, jakiego doświadczają bohaterowie powieści przebywający w szpitalu, też pokryło się z przeżyciami części czytelniczek. “Dżozef” to opisanie prawie całego życia Stanisława Baryłczaka. Mały Stasio jak Głupiec z kart Tarota rusza w drogę. Sam nie wie dokąd zmierza, ani co go spotka. Na końcu powieści, gdy uwalnia się od lęku, z którym się zmagał, już wie że podróż Głupca dobiegła końca. Zyskał nowe spojrzenie na świat. Zyskał pewność siebie i wie jak przeżyć ostatni etap wędrówki.

 

Każdy wie, ale dopiero w ostatniej chwili. Umierając, doświadczamy tego tego objawienia, wiedza spływa na nas niechciana i przytłaczająca. Mogliśmy zrobić to czy tamto, trzeba było spróbować czegoś wielkiego, nie powinniśmy marnować się tu czy tam, siedzieć pół życia przed telewizorem, rozumiesz. Wiemy, ale na wszystko jest za późno. A żeby wiedzieć już dziś, potrzebujesz sześciu złotych albo karty bibliotecznej.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: