Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

"Tesla"

16-12-2022

W. Bernard Carlson, autor biografii Nikoli Tesli, jest amerykańskim historykiem technologii, który bada kariery wynalazców i przedsiębiorców. Pokazuje czytelnikom jaką rolę technologia odgrywa w społeczeństwie. Autor “Tesli” w swej książce skupił się nie tylko na osobowości Tesli, ale przede wszystkim na jego wynalazkach. Przedstawił historię sukcesu i upadku Tesli. Jak pisze autor wynalazczość nie jest tylko prostym odkryciem. Wynalazca musi także połączyć swój wynalazek ze społeczeństwem. Bywa jednak i tak, że wynalazca musi przekonać społeczeństwo o przydatności swojego wynalazku. Według autora każdy odkrywca ma swój własny styl, własny sposób przemiany dokonanych odkryć w działające urządzenia. Tesla był pewny swoich umiejętności jako wynalazca. Mówił o sobie, że jest geniuszem i autorem rewolucji technicznych. Carloson sądzi, że na podejście Tesli do wynalazczości miały wpływ jego religijne wychowanie, relacje z przyjaciółmi i sponsorami oraz zmagania z depresją. Tesla nie był szczególnie zainteresowany przyziemną pracą przy wynalazkach, zmienianiem ich w produkty przynoszące zyski. Odkrywszy ideał stojący za wynalazkiem, Tesla pisał artykuł na jego temat lub składał wniosek patentowy. Następnie prezentował go publicznie, co sprawiało mu wielką przyjemność, gdyż był utalentowanym showmanem. Dla Tesli względy praktyczne i finansowe nie miały znaczenia wobec ideału. Przez swe wynalazki Tesla starał się zmienić otaczający go świat.

 

Tesla ekscytował się swymi pomysłami na przesyłanie energii i informacji bez użycia przewodów poprzez ziemię. Myślał globalnie, chciał dać całemu światu darmową energię. Tesla przebył długą drogę by zasłużyć sobie na miano elektrycznego czarodzieja. Wychował się na pograniczu Austro-Węgier w serbskiej rodzinie. Po studiach w Austrii i Pradze, pobycie w Budapeszcie i Paryżu wyjechał do Nowego Jorku. Tam w ciągu kilku lat z biednego imigranta, całkowicie nieznanego nikomu i nie mającego nic prócz geniuszu, wykształcenia i odwagi stał się czołowym wynalazcą. Znalazł się na równi z Thomasem Alva Edisonem i Alexandrem Grahamem Bellem.

 

Biografia autorstwa W. Bernard Carlson skierowana jest głównie do czytelników zainteresowanych techniczną stroną wynalazków Nikola Tesli. Autor szeroko omawia na przykład działanie silnika prądu przemiennego czy cewki Tesli. Niewiele jest w niej faktów dotyczących życia prywatnego Tesli, co mogłoby zainteresować czytelnika lubiącego typowe biografie. Czytelnik nie zainteresowany elektrycznością czy chociażby fizyką nie jest w stanie przeczytać tej książki.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: