Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

„Spotkajmy się po wojnie”

19-04-2022

Dwie historie, które rozdzielił czas

 

21 lutego 2022 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków Dyskusyjnego Klubu Książki. Nasze rozmowy tym razem dotyczyły powieści „Spotkajmy się po wojnie” Agnieszki Jeż.

 

Książka jest druga częścią trylogii, której pierwszy tom to „Miłość warta wszystkiego”. Pierwsza część jest historią miłości młodziutkiej Żydówki i polskiego lekarza. W drugiej części, która była przedmiotem dyskusji, okazuje się, iż los jest przewrotny i znów łączy ich ścieżki ale niestety kosztem dwóch a może nawet trzech rodzin.

 

Nieświadomi swych losów po wojennej zawierusze, zdążyli już opłakać wspólną przeszłość ale nigdy o niej nie zapomnieli. Ona po wojnie, pewna że ukochany nie żyje, wiąże się ze swoim wybawcą. On nigdy nie poznał jej dalszych losów, wyjeżdża i wiąże się ze współpracownicą. Związki i rodziny są szczęśliwe, zgodne, bliskie sobie i kochające. O przeszłość nikt nie pyta. A oni sami nie wracają do niej wspomnieniami żeby nie budzić uśpionego żalu. I nagle okazuje się, że przeszłość ich dogoniła...

 

Jak się okazuje w trakcie lektury, w życiu nie ma idealnych, kryształowych ludzi. W konfrontacji z rzeczywistością na jaw wychodzą zaskakujące uczynki. Miłość do drugiego człowieka potrafi pokonać największe przeszkody ale potrafi też zbudować największy mur między ludźmi. A przecież życie i związek należy budować na prawdzie, nawet najgorszej ale na prawdzie. Bo prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw i może zniszczyć czyjeś życie, czyjąś rodzinę, czyjś świat.

 

Książka na początku drażniła klubowiczów. Pisana z dwóch perspektyw, prowadzi czytelnika równocześnie przez dwie płaszczyzny czasowe. Losy powojenne splatają się z teraźniejszością i nie można się zorientować kto jest kim. Niestety, powieść nie zachwyciła członków DKK. W ich opinii autorka nie potrafiła zbudować wiarygodnych bohaterów, którzy wciągnęliby czytelnika w swój świat. Zarzucano też, że emocje w książce są spłycone. Bohaterowie przedstawieni w czasie II wojny światowej i po niej są tacy sami, a przecież doświadczenia wojenne powinny się głęboko na nich odbić.

 

„Spotkajmy się po wojnie” jest o miłości, o przeszłości ale przede wszystkim zadaje pytanie o wybaczenie. O to, czy tamte lata i tamte czyny można wybaczyć, zapomnieć, naprawić? Czy i kiedy jest na to czas?

 

Powieść Agnieszki Jeż to spotkanie teraźniejszości z przeszłością, którego nikt nie oczekiwał. Wojna, zdrada, kłamstwa, tajemnice, które wychodzą na jaw to początek nowej historii. Czy z dobrym zakończeniem? Oby.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: