Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

"Vox"

09-04-2022

Zaklęcie milczenia

 

28 marca w Filii nr 4 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Czwórka” za sprawą powieści Christiny Dalcher „Vox” przenieśliśmy się do świata, w którym dominują mężczyźni, dyskryminacja i bezkompromisowość. Kobiety nie mają prawa głosu, wręcz nie mogą wypowiedzieć więcej niż 100 słów dziennie, za sprawą bransoletek – liczników słów.

 

Książka wzbudza gniew i niedowierzanie, że w XXI w. amerykański rząd wydaje dekret, którym skazuje połowę społeczeństwa na milczenie, zakazując kobietom prawa do wykonywania zawodu, nauki czytania i pisania. Wydawać by się mogło, że te czasy już dawno minęły i nigdy nie wrócą. A jednak.

 

Christina Dalcher na wzór „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood kreśli w swojej książce feministyczną dystopię, będącą realistyczną wizją przyszłości. Fabuła książki szokuje i trzyma w napięciu. Klubowiczom, którym w pierwszej kolejności jawiła się jako absurd, w toku czytania i dyskusji przeistacza się w mroczną, przerażającą i wstrząsającą realną wizję ludzkości. Bo jak twierdzą klubowicze to teoretyczna fikcja, w której jednak tkwi wiele prawdy, która znajduje odzwierciedlenie, zwłaszcza w niespokojnym, ogarniętym pandemią i wojną świecie. Zauważyli, że zbyt dużo dziś mówi się o segregacji społeczeństwa, dyskryminacji na tle religijnym, seksualnym, światopoglądowym. W ich ocenie jest to bardzo niebezpieczna narracja, a książka „Vox” powinna być ku temu najlepszą przestrogą.

 

Klubowicze zauważyli również, że autorka zwraca uwagę na bierność społeczeństwa twierdząc, że „dla triumfu zła wystarczy tylko, aby dobrzy ludzie nic nie robili”. Pokazuje także, co się dzieje, gdy do władzy dochodzi nieodpowiednia osoba.

 

Christina Dalcher jednocześnie liczy, że „Vox” rozbudzi w czytelnikach trochę gniewu, a przede wszystkim da do myślenia. I rzeczywiście powieść szokuje, prowokuje i trzyma w napięciu.

 

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka” zapraszamy 25 kwietnia o godz. 16, na rozmowy o książce K. Enerlich „Czas w dom zaklęty”.

 

Monika Król

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: