Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

„Dzieci, których nie ma”

28-02-2022

„Dzieci, których nie ma”

 

Niezwykle aktualną, jak na czas obecnej wojny na Ukrainie, okazała się książka Renaty Piątkowskiej „Dzieci, których nie ma”, omawiana w czasie spotkania DKK ”Wtajemniczeni” w dniu 25 lutego 2022 roku. To książka o losach polskich dzieci w niemieckim obozie koncentracyjnym w Łodzi w latach 1942-1945.

 

Jak pisze autorka „To miejsce, w którym prawo chroniące dzieci umarło z chwilą jego powstania.(…) Jakakolwiek ocena jest zbędna, słowa zbyt słabe, by oddać bestialstwo, bezmiar cierpienia i krzywdy, jakich doznały dzieci w łódzkim obozie przy ulicy Przemysłowej”.

 

Piątkowska prezentuje w niej konkretne sceny, które miały – lub mogły mieć – miejsce na terenie obozu. Sceny są krótkie, lecz porażające w charakterze. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądały pierwsze chwile w obozie – golenie włosów, numery obozowe zawieszane na szyi, ciągłe krzyki, bicie. Sprawdzą, jak przebiegał ich obozowy dzień – pobudka o 6.00 rano, apele trwające kilka godzin na mrozie, czy deszczu. Gdzie mieszkano – baraki, prycze, na których spało po trzy, cztery osoby. Jak pracowano – przy budowie nowych baraków, w folwarku, przy uprawie warzyw. Jak traktowano osoby chore, a jak – niepokorne. Niezwykle sugestywne są również ilustracje Macieja Szymanowicza, symboliczne, a jakże wymowne. Oddając hołd tym tragicznie zmarłym dzieciom, należy pamiętać, że wojna to zawsze zło, że w czasie wojny zawsze cierpią najsłabsi. Powtarzając za autorką „Nie wolno nam dopuścić, by to, co się wydarzyło w obozie dla polskich dzieci w Łodzi, poszło w zapomnienie”.

 

Klubowiczów bardzo wzruszyła ta książka. Po raz kolejny uświadomiła im tragizm wojny i los dzieci. Na znak protestu, młodzi czytelnicy zniszczyli kartki z napisem WOJNA. Ten wymowny gest był ich formą sprzeciwu wobec sytuacji, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą.

 

Na kolejnym spotkaniu w dniu 25 marca 2022 roku, o godz.16, wrócimy do książek z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai M. Widmarka i H. Willis. Zapraszamy do czytania!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: