Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

„Cymanowski chłód”

15-02-2022

Śnieg zasypie, nikt się nie dowie

 

W zaśnieżone popołudnie, ostatniego dnia stycznia 2022 r., członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Czwórka” spotkali się w Filii nr 4 KBP, aby przy filiżance aromatycznej kawy rozmawiać o książce Magdaleny Witkiewicz i Stefana Dardy „Cymanowski chłód”, będący kontynuacją powieści „Cymanowski młyn”.

 

Tytułowy „chłód” daje się odczuć już od pierwszych stron powieści, kiedy w Dzień Zaduszny „ołowiane chmury przegania podmuch lodowatego wiatru”. Klimat książki, będącej połączeniem thrillera i powieści obyczajowej utrzymany jest w atmosferze niepokoju i drzemiącego pod pokrywą śniegu zła. „Okoliczne lasy zastygają w mroźnym letargu, jezioro skuwa lód, ziemia pokryta śnieżnym całunem” skrywa sekrety, które nigdy nie miały wyjść na jaw.

 

W powieści Magdaleny Witkiewicz i Stefana Dardy Kaszuby jawią się jako sielskie, senne, miejsce, gdzie czas płynie wolniej, spokojniej. Tu stare przedmioty mają duszę. Pachnie tu pieczonym chlebem, ciastem, suszoną miętą w herbacie. W pięknie zaśnieżonym pensjonacie chciałoby się wypocząć, gdyby nie budzące grozę duchy zmarłych, unoszące się nad Pomarliskiem.

 

Nie brak w powieści szeptów osób, których już nie ma, wątków kryminalnych, morderstw, ofiar, potyczek gangu. Bohaterowie, na pozór zwykli mieszkańcy maleńkiej miejscowości, skrywają swoje mroczne tajemnice. Zdarzenie pociąga za sobą zdarzenie, a Pomarlisko, będące źródłem wszelkiego niepokoju i drzemiącego zła, czeka na zbłąkane dusze. Już nie wiemy co jest dobrem, a co złem. Świat realny miesza się ze światem nadprzyrodzonym. To kalejdoskop duchów i niewytłumaczalnych rzeczy. Zastanawialiśmy się czy to wada, czy zaleta powieści? Zdaniem klubowiczów świata nadprzyrodzonego jest odrobinę za dużo, przez co świat przedstawiony w powieści jest nieco przerysowany.

 

Dyskutując o książce klubowicze zacytowali również niezwykle aktualny dziś fragment o przemijaniu życia ludzkiego: „Ludzie umierają i się rodzą. A świat nie chce się przez to zatrzymać. Wciąż pędzi do przodu, jakby nie zważając na to, co się dzieje. Ktoś umiera, a słońce tak samo wstaje i tak samo zachodzi. Śnieg pada, zasypując wszystkie ślady”.

 

„Cymanowski chłód” to książka, która otuli was chłodem i spróbuje przestraszyć. Wciągnie w wir tajemnic i zbrodni. Czy was przestraszy? Niekoniecznie. Czy wam się spodoba? - przekonajcie się sami.

 

Na kolejne spotkanie DKK „Czwórka” zapraszamy 28 lutego o godz. 16, na rozmowy o powieści A. Lingas-Łoniewskiej „Piętno Midasa”.

 

Monika Król

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: