Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

„Miłość warta wszystkiego”; „Spotkajmy się po wojnie”

10-10-2022

Najtrudniejsze przebaczenie 26 września w Filii nr 4 odbyło się spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka”. Powakacyjne spotkanie skupiło klubowiczów wokół dwóch części książek Agnieszki Jeż „Miłość warta wszystkiego” i „Spotkajmy się po wojnie”.

 

Trzy pokolenia, dwie historie, jeden wspólny los. W tym jednym zdaniu zawiera się treść dwóch powieści , które swoją historią wciągają nas w świat szaleńczej miłości, zazdrości, tajemnic, kłamstw, przemilczeń, lęków i nadziei.

 

Autorka swoją powieścią przenosi czytelnika w trudne lata wojny, rodzącej się miłości i utraty tej miłości, spowodowanej ingerencją osób trzecich. Po latach odsłania druzgocące rodzinne tajemnice, wyrządzone krzywdy, winy, których nie ma czasu już odkupić.

 

Powieści zdaniem klubowych czytelników, pomimo trudnej tematyki wojennej, czyta się z przyjemnością. Wspólnie z autorką czytelniczki zastanawiały się i zadawały sobie pytania: „Czy to możliwe, żeby podczas wojny tak się dać omotać miłości? A może właśnie podczas wojny ludzie potrzebują jej jeszcze bardziej”? Może dla niej warto się nie bać”? Może ochroni przed lękami, będzie siłą, dzięki której w trudnych czasach się żyje?

 

Klubowicze docenili w książce rozwinięty wątek żydowski bogaty w tradycje i obyczaje. Przy okazji lektury Agnieszki Jeż uzmysłowili sobie, jak ważne jest zrozumienie siebie, poznanie swojej tożsamości, swoich korzeni. Nauczyli się nikogo i niczego nie oceniać, bo jak pisze autorka „ nie zna się drugiego człowieka tak do końca, nie wie, co mu tam w duszy gra”.

 

Niestety zaskakujące połączenie losów dwóch rodzin utwierdza nas w przekonaniu, że przeszłość się o każdego upomni i wyrządzone krzywdy powrócą. Z jednej strony współczujemy bohaterom, którzy płacą cenę za grzechy młodości, trochę nawet ich rozumiemy, z drugiej jednak surowo oceniamy.

 

Książki Agnieszki Jeż traktują o miłości młodzieńczej, ale i tej dojrzałej, w której drobny gest, uśmiech czy nawet sposób podania herbaty jest niezwykle wymowny. Spotkanie zostało podsumowane przywołanym cytatem z książki „miłość jest najważniejsza. To sens i cel życia. Rodzimy się z miłości, chcielibyśmy umrzeć, także kochając”. A prawdziwa miłość to dobro. I prawda. A najtrudniejsze jest przebaczenie.

 

Monika Król

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: