Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Komańczy

Spotkanie DKK z Andrzejem Potockim oraz "Akuszerki" S. Jakubowskiej

13-07-2022

Sprawozdanie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Komańczy

 

6 lipca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Komańczy, które poprzedzone było miłym wydarzeniem – spotkaniem autorskim z Andrzejem Potockim, historykiem, pisarzem, poetą, który na co dzień mieszka w Lesku.

 

Autor zaczął swoją opowieść o swoich początkach z twórczością literacką. Zaczęło się od tego, że poproszono go o opowiedzenie jakieś legendy związanej z kamieniem pod Leskiem, do telewizji. Z racji tej, że wówczas był nauczycielem w leskim liceum, „gadane” miał i to na luzie. Zachwyceni redaktorzy ponownie zwrócili się do pana Potockiego o przygotowanie i przedstawienie więcej legend. Wyszło z tego bardzo dużo odcinków, które emitowane były w lokalnej Rzeszowskiej Telewizji. Powstała również książka „Księga legend i opowieści bieszczadzkich”. Z biegiem czasu, książek powstało znacznie więcej.

 

Pan Andrzej swobodnie opowiadał o swoich książkach, zleceniach, oraz warsztacie tworzenia, kiedy jeszcze nie było Internetu, dostęp do literatury fachowej był znikomy, gdyż nie było publikacji związanych z tematem, który dopiero powstawał, czy rozbudowywano go. Opowiedział nam również o historii kradzieży obrazu świętej Madonny z cerkwi w Komańczy. Miało to miejsce końcem lat 60-tych. Z tej racji pan Andrzej napisał wiersz, który odczytał nam ze swojego tomiku pt. „Madonny bieszczadzkie”. Wersję zapisaną w cyrylicy przeczytała jedna z pań z DKK.

 

Po tak miłym spotkaniu, członkowie DKK zostali jeszcze w bibliotece, by omówić ostatnio przeczytaną lekturę Sabiny Jakubowskiej pt. „Akuszerki”. To inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki porywająca i poruszająca opowieść o kobiecie, która niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy. Franciszka, główna bohaterka, rodzi pierwsze dziecko przy swojej matce zastępczej, która jest znaną akuszerką. W tym czasie, na dworze rodzi inna kobieta. Franciszka zostaje zatrudniona jako mamka. Splot wydarzeń sprawia, że bohaterka zaczyna pomagać innym kobietom, w przyjściu na świat ich dzieci. Dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Nie pewna, zagubiona w końcu nabiera pewność siebie. Z Krakowa wraca bogatsza w wiedzę o rodzeniu, lecz boleśnie zderza się z wiejską biedą i uprzedzeniami.

 

„Akuszerki” to piękna powieść, która porywa i przeraża jednocześnie, dotykając delikatnie głębokich strun naszych serc. Oprócz bogatego języka który pięknie odzwierciedla obrazy w wyobraźni, z surowym stylem, autorka oddała realia małopolskiej wsi, ludzi, folkloru czy nawet języka. Z głębi serca, od struny poruszonej przez lekturę, książkę bardzo polecamy!

 

APB

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: