Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

„Z niejednej półki. Wywiady”

29-06-2022

Między czytelnikiem a pisarzem – wywiady Michała Nogasia

 

Michał Nogaś deklaruje, że lubi książki, które poszerzają jego punkt widzenia i wiedzę na jakiś temat. Podobnego zdania byli wszyscy członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Liberatorium” po lekturze „Z niejednej półki. Wywiady”.

 

Michał Nogaś jest dziennikarzem radiowym i prasowym, pracuje w Radiu Nowy Świat. Od wielu lat poleca swoim słuchaczom i czytelnikom książki warte przeczytania.

 

Autor wywiadów sam jest wytrawnym i inteligentnym czytelnikiem, dlatego staje się w tych rozmowach nie tylko dziennikarzem, rozmówcą, ale partnerem do inspirujących dyskusji. To wpływa na poziom rozmów i budzi zaufanie czytelnika, że najważniejsze i naprawdę istotne pytania zostaną wypowiedziane w jego imieniu tak, jak sam chciałby je zadać – powiedziała Stanisława Czernik.

 

Zaciekawiły nas literackie głosy – Nigeryjki Chimamandy Ngozi Adichie, poruszającej sprawy dla niej ważne, związane z przyszłością Afryki, czy niezrównanego Stefana Hertmansa, którego twórczość pozwala czytelnikowi na redefinicję pojęcia inności.


Szczególnie zapadły mi w pamięć rozmowy z Hanną Krall, reportażystką, dziennikarką, pisarką, która wspomina postać Marka Edelmana i Zadie Smith, autorką „Białych zębów” – powiedziała Teresa Furmanek-Wnęk. Niespiesznie delektowałam się wywiadami – dodała. Zanotowała także sporo cytatów i myśli, które zostaną z nią na długo, jak choćby określenie przez Olgę Tokarczuk czego uczy powieść:

 

„Powieść uczy myśleć w sposób nie tyle przyczynowo-skutkowy, ile empatyczny. Poszerza naszą świadomość, sprawia, że potrafimy się postawić w sytuacji innego człowieka, lepiej rozumiemy jego decyzje”.

 

Gdy lubimy pisarza, albo zachwycimy się jakąś nową książką, zazwyczaj ciekawi nas postać autora jako człowieka, co go ukształtowało, dlaczego pisze tak a nie inaczej, skąd bierze swoje tematy i jak zapatruje się na otaczającą rzeczywistość. Odnajdujemy jakieś motywy i nici porozumienia, wspólne z naszymi własnymi doświadczeniami i chcielibyśmy znaleźć na to potwierdzenie. Jeśli zachwyci nas jego ogląd świata, pragniemy nowych kreacji i chcemy w nich się zanurzyć. Pisarza zaczynamy traktować jak kogoś bliskiego, wspólnika w doświadczaniu życia, a nie tylko w literaturze wykreowanej na potrzeby książki. Michał Nogaś doskonale rozumie te uwarunkowania i potrzeby czytelników i umie w ich imieniu zadawać odpowiednie pytania, drążyć osobowość i intelekt pisarzy i pisarek – podsumowała Stanisława Czernik.

 

Książka Michała Nogasia jest kopalnią wiedzy o współczesnym świecie, do której warto wracać. Spotkanie odbyło się 13 czerwca 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: