Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jarosławiu

"Kąkol"

11-07-2022

Recenzja „Kąkol” Zośki Papużanki

 

Dyskusyjny Klub Książki w bibliotece na os. Kopernika znów zgromadził panie przy wspólnej książce. Spotkanie odbyło się 27 maja, a wybraną lekturą była pozycja Zośki Papużanki pt. „Kąkol”.

Autorka jako narratorkę swojej książki powierzyła dziewczynce, w wieku 11 lat, która przedstawia świat swoimi oczami. Opowiada nam o rodzinie, dzieciństwie i problemach typowych dla nastolatek oraz spędzanych wakacjach na wsi u babci. Dzięki bohaterce poznajemy dziwne relacje rodzinne naznaczone przez lata wpływami dawnych pokoleń: surowego dziadka, jego zdominowanego syna a matki, która jest postacią idealną lecz nieakceptowalną przez przez krewnych męża. Nastolatka czuję się w domu wyobcowana i nie umie sobie wytłumaczyć, jaka rola przypada jej w tej rodzinie.

 

Przekonujący przekaz dostajemy również dzięki treści języka jakiego używa Zośka Papużanka. Mamy charakterystyczny komizm słowny i sytuacyjny, jak: słowotok u dzieci, bujna wyobraźnia i dziecięce tłumaczenia wydarzeń.

 

Powieść „Kąkol” jest zatem opowieścią o pamiętaniu i porządkowaniu pamięci, a także o tym że pamięć może też boleć. To słodko-gorzka historia o dzieciństwie, młodości i przemijaniu. Ale wciąż szukania odpowiedzi na pytanie: czym jest dobro, a czym zło? Czy jesteśmy złem naznaczeni, czy też wybieramy je świadomie?

 

W trakcie spotkania DKK panie zastanawiały się nad znaczeniem tytułu książki, który wybrała pisarka i jakie ważne problemy chciała przedstawić nam główna bohaterka. Następna omawianą pozycją będzie „Księga dwóch dróg” Jodi Picoult, na których wszystkich serdecznie zapraszamy

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: