Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Torkach

"Kiedy zniknę", spotkanie z Piotrem Chudą

14-09-2021

W czwartkowe popołudnie 26.08.2021 r. w Bibliotece Publicznej w Torkach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem nasze Pani przystąpiły do omawiania książki Agnieszki Lingas-Łoniewskiej zatytułowanej „Kiedy zniknę”- pierwszej części dylogii o dawnych sekretach i dramatycznych decyzjach, oraz o tym, że dzieci nie powinny odpowiadać za grzechy swoich rodziców. Naszym czytelniczkom autorka jest doskonale znana. W swej kolekcji ma wiele udanych książek, z których każda jest ciekawa i pełna pasji, starannie dopracowana do ostatniej strony.

 

Zaprezentowana przez Agnieszkę Lingas-Łoniewską pozycja „Kiedy zniknę” – oceniana jest jako typowa książka młodzieżowa, która opowiada o grupie młodych ludzi z małego miasteczka z jednej szkoły, podzielonych na biednych i bogatych, wśród których zawiązują się wielkie przyjaźnie, czy pierwsze miłości. Książka porusza też wiele ważnych tematów tj. miłości, zdrady, przestępstwa, milczenia czy samotnego rodzicielstwa. Panie słusznie zauważyły, że czasem w życiu bywa tak, że: „ nie wszystko da się usunąć za pomocą przycisku delete”. Wiele razy przekonujemy się jak ważna jest przeszłość, nie tylko nasza, ale również naszych rodziców. Podkreśliły, iż często przeszłość determinuje egzystencję kolejnych pokoleń. Uporanie się z dramatycznymi przeżyciami umożliwia oczyszczenie umysłu, oraz daje nadzieję na lepsze jutro.

 

Autorka udowadnia nam jednak, że nie każdy potrafi zapomnieć o przeszłości. Drugą zaletą tej książki jest społeczeństwo. W książce „Kiedy zniknę” nie obserwujemy wydarzeń tylko z perspektywy biednych czy bogatych ludzi. Owszem, miasteczko w którym rozgrywa się akcja powieści, jest wyraźnie podzielone na tych bogatych, co mieszkają na wzgórzu, oraz tych mniej zamożnych z nizin. Jednak wszyscy mieszkają i współżyją ze sobą razem. Wspólnie też skrywają sekrety i tajemnice.

 

Nasze czytelniczki poddając ocenie książkę „Kiedy zniknę” miały mieszane uczucia. Panie uwielbiają styl autorki, który jest lekki ale nie prosty. Dialogi są bardzo naturalne. Wszystko to sprawia, że książki czyta się świetnie, wnoszą tyle emocji, przy tym są zaskakujące i bardzo realistyczne. Z drugiej jednak strony uznały, że tym razem autorka wprowadziła do powieści zbyt dużą liczbę bohaterów, co sprawiło, że można było się pogubić, zauważyć pewien chaos. Dopiero końcówka książki sprawiła, że znów pojawiły się wśród nich emocje i zaskoczenie. Jedno jest pewne, z niecierpliwością czekają już na kolejną część powieści!

 

Ponadto w dniu 26.08.2021 r. z inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Torkach odbyło się spotkanie autorskie z Panem Piotrem Chudą- przemyślaninem, znanym i cenionym autorem, pedagogiem, dydaktykiem oraz twórcą programów profilaktyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z zakresu uniwersalnej profilaktyki problemowej. Naszym czytelniczkom Pan Piotr Chuda, znany jest jednak, jako autor poczytnych tytułów takich jak: „Kronika przypadków krasnoludka Nieśmiałka” czy „Wilcze wiano”.

 

Autor przybył do biblioteki w Torkach wspólnie z ilustratorką książki „Wilcze wiano” - Panią Moniką Słowakiewicz. Goście przywitani serdecznie przez Panią Bogusławę Szaruga –kierownik biblioteki, rozpoczęli pogawędkę od najmłodszej grupy czytelników. W trakcie spotkania młodzież z naszej miejscowości czytała wybrane fragmenty „Kroniki przypadków krasnoludka Nieśmiałka”, zaś autor za sprawą rezolutnego i wesołego bohatera bajki, poruszał nurtujące problemy młodzieży, udzielał praktycznych wskazówek, między innymi, jak sobie poradzić w różnych trudnych sytuacjach, z którymi przychodzi im się zmierzyć w szkole, na ulicy czy nawet w dorosłym życiu.

 

Warto zauważyć, iż bajka jest niezwykle ciekawa i dedykowana nie tylko dla najmłodszych, jest to przede wszystkim znakomity poradnik dla rodziców, który pozwoli nauczyć nasze dzieci wiary w siebie i własne siły, pomaga zbudować w dziecku własne poczucie wartości, radzić sobie w sytuacjach stresowych, a nawet odszukać prawdziwych przyjaciół. W dalszej części programu nasze czytelniczki mogły posłuchać o życiu autora i kulisach powstania książki „Wilcze wiano”. Pan Piotr Chuda zapytany, co skłoniło go do napisania tej książki, odpowiedział; iż w dużej mierze zadecydował przypadek, ale również bogate doświadczenie pedagogiczne, oraz wiedza zdobyta podczas przygotowywania materiałów do prasy. Autor zdradził, iż pomysł zrodził się za sprawą czytelników, którzy zainteresowani jego publikacjami prasowymi, zachęcali go do pracy nad książką. I tak powstało „Wilcze wiano”, książka, która najprościej rzecz ujmując, traktuje o wyborach w życiu. Bowiem „w każdym człowieku toczy się walka między dwoma wilkami. Jeden wilk jest zły, drugi jest dobry. Wygrywa ten, którego człowiek karmi”. To od nas zależy, który wilk zwycięży, i który spadek przekażemy innym.

 

Wspólne rozmowy z Panem Piotrem Chudą nad książką stały się wzajemną inspiracją do poruszenia problemów dnia codziennego. Jak mogły się przekonać nasze czytelniczki, książka zawiera rzetelną wiedzę, popartą myślami wielu mądrych ludzi, pojawiających się na kartach historii, filozofów, pisarzy i naukowców, ale także prostych ludzi, którzy w ciągu wieków przekazywali swe mądre rady zdobyte niezwykłym doświadczeniem. Dlatego też, „Wilcze wiano”- to książka, która wprowadza nas w zadumę i zmusza do refleksji nad własnym życiem, sprawia, że czytelnik uwierzy w lepsze jutro, uzmysłowi sobie, co w życiu jest najważniejsze, pozwoli spojrzeć na siebie i swoje życie inaczej, lepiej, rozważniej…

 

Myślę, że nikt nie żałował, iż wybrał się tego popołudnia do naszej biblioteki, bo takie kameralne wydarzenie pozostaje w pamięci czytelników na długie lata.

Monika Wańkowicz-Hanas

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: