Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Przemyślu

„Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość”

17-01-2022

David Attenborough – „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość”

 

13 grudnia 2021 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego dyskutowano o najnowszej publikacji Davida Attenborough pt. „Życie na naszej planecie”.

 

Autor jest znanym od siedmiu dekad podróżnikiem, dziennikarzem i twórcą filmów przyrodniczych. Od 1952 r. związany jest ze stacją BBC, z którą stworzył liczne programy przyrodnicze pokazujące nieznane dotychczas fakty z życia roślin i zwierząt. Jako ich twórca i narrator zapisał się w historii światowego dokumentu takimi produkcjami, jak: „Życie na Ziemi” (Life on Earth, 1979), „Żyjąca planeta” (The Living Planet, 1984), „Błękitna planeta” (The Blue Planet, 2001) czy „Planeta Ziemia” (Planet Earth, 2006). W 1985 r. otrzymał tytuł szlachecki, a w 2005 r. brytyjski Order Zasługi. Jest członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie i angażuje się w kwestie związane z ochroną planety i malejącą populacją gatunków.

 

David Attenborough jest angielskim biologiem, niezmordowanym badaczem i obserwatorem przyrody z wieloletnim doświadczeniem, popularyzatorem wiedzy o życiu na Ziemi dawniej i dziś. W swoim najnowszym opracowaniu „Życie na naszej planecie” dzieli się z nami swoimi przemyśleniami o aktualnym stanie przyrody. Jego przyrodnicze seriale filmowe, reportaże, opracowania popularnonaukowe, poprzedzone wnikliwymi badaniami i obserwacjami, przybliżają życie współczesnych roślin i zwierząt – zwłaszcza tych, które żyją w niedostępnych lasach tropikalnych i w głębi oceanów. Wnioski z tych badań pozwalają na prognozowanie dalszych zmian w ekosystemach naszej planety. Autor próbuje podać środki zaradcze dla zahamowania dalszej dewastacji środowiska przyrodniczego i jego regeneracji.

 

Badacz dostrzegł w swoim długim, 94-letnim życiu istotne zmiany zarówno w składzie gatunkowym flory i fauny, jak i w stopniu zanieczyszczenia gleby, wód i powietrza Ziemi, a także zmiany klimatyczne i zagęszczenie ludności. W przejrzysty sposób analizuje te zmiany na przestrzeni swojego życia. I tak w 1937 roku liczba ludności świata wynosiła 2,3 miliarda, dzikie obszary stanowiły 66% obszaru globu, a stężenie dwutlenku węgla 280 ppm. Natomiast w 2020 roku liczba ludności świata wyniosła 7,8 miliarda, dzikie obszary stanowią 35% obszaru globu, a stężenie dwutlenku węgla 415 ppm. Autor jako naoczny świadek powyższych zmian, także zmian klimatycznych i cywilizacyjnych, wyraża swoje zaniepokojenie co do przyszłości naszej planety. Jeżeli człowiek zużyje zasoby naturalne (węgiel, ropa, gaz), nie powstrzyma „efektu cieplarnianego” (zwiększenie stężenia CO2 w powietrzu), eksploatacji i zatruwania gleby (pestycydy, nadmierne stosowanie nawozów sztucznych) i nie zapobiegnie zatruwaniu wody – grozi nam katastrofa ekologiczna.

 

Podstawowe środki zaradcze to:

• przechodzenie na odnawialne źródła energii (promieniowanie słoneczne, wiatr, woda),

• prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej, m.in. płodozmian, nawozy naturalne, zminimalizowanie zużycia środków ochrony roślin; zapobieganie szkodnikom i chorobom dzięki żywym organizmom (ptaki, owady),

• racjonalne gospodarowanie wodą,

• niezaśmiecanie środowiska wodnego i gleby.

 

W swojej książce autor porusza także inne ciekawe wątki, takie jak: ewolucja człowieka, dla którego znaczący wpływ ma klimat, dostępność do pożywienia, postęp w nauce i technice (m.in. maszyny i urządzenia do uprawy gleby – motyka, socha, pług traktor) i sprzętu zbóż (sierp, kosa, kosiarka), poziom rolnictwa.

 

Innym interesującym tematem są badania na obszarze Amazonii – dotyczące m.in. małp człekokształtnych (orangutany, goryle) oraz lasów tropikalnych.

 

Badaniami objęto również środowisko wodne – są to badania bardzo trudne i kosztowne do przeprowadzenia. Autor ukazuje łańcuch pokarmowy tego środowiska – fitoplankton, zooplankton, zwierzęta bezkręgowe, drobne ryby, np. tuńczyki, oraz ogromne ssaki morskie – wieloryby (płetwal błękitny, humbak). Wielkość tych zwierząt jest imponująca – ok. 15 m długości, ok. 50 ton wagi. Człowiek prowadzi nieprzemyślaną gospodarkę zasobami lądów i mórz, doprowadzając do wyniszczenia cennych osobników, w tym wielorybów.

 

David Attenborough – naoczny świadek zmian zachodzących w otoczeniu człowieka – uświadamia nam popełnione błędy, a nawet wykroczenia przeciwko naszej planecie.

 

Kiedy w grudniu 1968 r. Apollo 8 doleciał na Księżyc i stamtąd udało się sfotografować Ziemię

– okazało się, że jest małą, samotną i bezbronną planetą, na której życie również ma swoje granice. Przyroda nie jest nieskończona i trzeba ją chronić. Nie mamy innego miejsca do życia

– więc o to, które mamy, musimy zadbać. Należy zrobić wszystko, by powstrzymać procesy niepohamowanej eksploatacji Ziemi i podjąć próby jej regeneracji. Jest to priorytet naszych czasów.

 

Aleksandra Baczyńska (DKK)

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: