Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Nowej Dębie

„Z kim tak ci będzie źle jak ze mną”

25-03-2021

Książka Remigiusza Grzeli „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną” opowiada o życiu Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata

 

 Oboje byli ludźmi nietuzinkowymi, więc łatwo wpaść w pułapkę oceny utworu poprzez pryzmat ich osobowości. Napisać biografię o tak wyrazistych postaciach z pewnością nie było łatwo. Autor wystrzega się jednoznacznych ocen. Widać, że darzy swoich bohaterów sympatią. Książka podzielona jest na trzy części. Akt drugi traktuje o niekonwencjonalnym małżeństwie Kaliny i Stanisława Dygatów.

Akt pierwszy to opowieść o czasie, w którym jeszcze się nie znali. Akt trzeci to śmierć Dygata i życie Kaliny bez męża. Konstrukcja książki sprawia, że czyta się ją jak dramat w trzech aktach.

Kalina Jędrusik (1930-1991), była bardzo dobrze wychowana i wykształcona. Uczyła się śpiewu, chodziła do szkoły teatralnej. Była grzeczną dziewczyną z dobrego domu, która wiedziała, że może iść swoją drogą, była wychowana w wolności wyboru. Jej kariera aktorki dobrze się zapowiadała. Niestety za namową Dygata zrezygnowała z pracy w Teatrze Współczesnym. W innych teatrach nie potrafiła się już odnaleźć. Trzecioplanowe role filmowe, które dostawała zamknęły ją w schemacie seksbomby, kochanki i kobiety wyuzdanej. Jedyną pierwszoplanową rolę zagrała w niemieckim serialu „Hotel Polanów i jego goście”.

Stanisław Dygat (1914-1978), długo nie mógł odnaleźć swojej drogi życiowej. Studiował ekonomię, architekturę i filozofię. Zadebiutował powieścią na poły autobiograficzną „Jezioro Bodeńskie” opowiadającą o beztroskim pobycie w obozie internowania w Konstancji w czasie II wojny światowej. Pisanie uważał za gehennę. Odrębny świat tworzył nie tylko na kartach powieści, ale również w życiu prywatnym. Staś z plemników ojca odziedziczył egoizm na granicy narcyzmu, obojętny – kpiarski stosunek do miłości, religii i Boga. Mimo niełatwych czasów, najpierw epoki Gomułki, później Gierka wyróżniał się wyjątkową odwagą, niezależnością, był bardzo popularny, wręcz charyzmatyczny. Ludzie chcieli przebywać w jego towarzystwie, a on wpływał na ich los. Jędrusik i Dygat byli do siebie bardzo podobni. Byli małżeństwem, w którym każde robiło, co chciało, nie potrzebując zgody, ale nad tym wszystkim była opiekuńczość, jakby byli rodzeństwem. Dygat miał w sobie namiętną, zaślepioną chłopięcość, świeżość, niechęć do dojrzałości, był jak Piotruś Pan. Kalina nieustannie klęła, używała wulgaryzmów, ale robiła to z wdziękiem i nigdy publicznie. Była osobą ciepłą i otwartą. Świetnie gotowała. To była udana, niezwykle rozumiejąca się para. Nie szli razem, ale patrzyli w tym samym kierunku. Potrafili razem uknuć intrygi i razem je przeprowadzić.

Remigiusz Grzela stworzył wielowymiarową opowieść o Kalinie i Stasiu, o ludziach wyrastających ponad przeciętność. Przyjrzał się karierom obojga, brzemiennym w skutkach decyzjom i wyborom. Podjął refleksję nad tym, dlaczego niezwykły talent aktorski Kaliny nie został doceniony i z jakich powodów tak wybitny pisarz jak Dygat przebywa obecnie w literackim niebycie.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: